Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Via Alpina povezuje narode

Delo, 29.04.2004, Slovenija - Blaž Račič: Pet tisoč kilometrov poti skozi osem držav s 341 etapami je namenjenih spoznavanju kulturne in naravne dediščine

Via Alpina povezuje narode


Pet tisoč kilometrov poti skozi osem držav s 341 etapami je namenjenih spoznavanju kulturne in naravne dediščine


Bled - Predstavniki osmih držav, Avstrije, Italije, Nemčije, Liechtensteina, Švice, Francije, Monaka in Slovenije, so se na Bledu udeležili devetega sestanka mednarodnega koordinacijskega odbora Vie Alpine. Via Alpina je povezovalna pot med osmimi državami, ki večkrat prečka in obenem povezuje alpski greben od Monaka do Trsta.

Pot pelje od morja v gore, med drugim na Mont Blanc, najvišjo goro Evrope in tudi na Triglav, in se k morju vrne, pohodnikom pa ponuja številne možnosti spoznavanja kulturnih, zgodovinskih in turističnih lepot. Pot je dolga več kot 5000 kilometrov in jo sestavlja 341 etap. Po besedah Francoisa Gilleta, generalnega sekretarja mednarodnega koordinacijskega odbora Vie Alpina, je pot namenjena spoznavanju kulturne in naravne dediščine na območju Alp ter razvijanju vzdržnega in sonaravnega trajnostnega razvoja. Projekt podpira tudi EU, saj je vključen v njeno pobudo Interreg III. Projekt Via Alpina postaja sredstvo regionalnega razvoja, s katerim naj bi se ukvarjali do leta 2007, k sodelovanju pa bodo skušali pritegniti še lokalne partnerje.

Pri nas usklajuje dejavnosti v okviru projekta Planinska zveza Slovenije, njen partner pa je Slovenska turistična organizacija. Kot je poudaril Franc Ekar, predsednik PZS, je projekt pomemben zato, ker z njim gradijo mostove med regijami in njihovimi prebivalci.

Jože Novak, državni sekretar na ministrstvu za okolje, prostor in energijo je izpostavil pomen Alp kot specifične vrednote, ki jo želijo pokazati v najlepši luči. Poleg tega pa ima Via Alpina tudi simbolno vrednost, saj je pot odprta, pri tem pa povezuje planince in dežele na njej.

Pot veča prepoznavnost alpskega sveta in držav, v katerih leži, je opozoril Bojan Meden, direktor slovenske turistične organizacije, in dodal, da pomeni odlično priložnost za promocijo Slovenije, pohodnega turizma in še zlasti Triglavskega narodnega parka, ki je eden najlepših naravnih parkov v Evropi.

Blaž Račič


Interreg III je pobuda Evropske unije, katere poglavitni cilj je spodbujanje harmoničnega in uravnoteženega razvoja evropskega ozemlja, na katerem nacionalne meje ne bi več predstavljale ovire združevanju in razvoju.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46029

Novosti