Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nepalci – gospodarji gora

Otvoritev razstave v Slovenskem etnografskem muzeju: četrtek, 15. aprila 2004, ob 13. uri

Gostujoča fotografska razstava

Nepalci – gospodarji gora

Slovenski etnografski muzej: 15. april – 9. maj 2004


Slovenski etnografski muzej in Častni konzulat Kraljevine Nepala v Sloveniji
vabita na odprtje gostujoče fotografske razstave
Nepalci - gospodarji gora
v četrtek, 15. aprila 2004, ob 13. uri
v Slovenski etnografski muzej na Metelkovo 2 v Ljubljani.
Slavnostni nagovor bo imela gospa Andreja Rihter, ministrica za kulturo Republike Slovenije.
Razstavo bo odprl Aswin K. Shrestha, častni konzul Konzulata Kraljevine Nepala.

Razstava Nepalci – gospodarji gora sodi k predstavitvam zunaj evropskih kultur Slovenskega etnografskega muzeja, ki ima v svojem poslanstvu zapisano misel, "da je vez med svojo in tujimi kulturami". Tokratna gostujoča razstava odkriva na več kot 100 fotografijah drobce kompleksne mešanice različnih kultur in tradicij Nepala, naravne lepote že skoraj dramatične pokrajine z vrhovi Himalaje, njene ljudi, njeno bogato floro in favno.

Razstava je nastala na pobudo in po zamisli mag. Aswina Shresthe, častnega konzula Konzulata Kraljevine Nepala v Sloveniji, ki je pred 36 leti prišel iz Nepala študirat v Ljubljano, kjer živi z družino in dela še danes.

Fotografije na razstavi so plod več letnega prijateljstva med Slovenijo in Nepalom, ki se je razvilo ob številnih odpravah slovenskih alpinistov v pogorje Himalaje.
Avtorji razstavljenih fotografij so različni, večji del fotografij pa je delo Toneta Škarje, sedanjega podpredsednika Planinske zveze Slovenije (PZS) in vodje prve jugoslovanske odprave na Mt. Everest. S svojo kamero je ujel nepopisne lepote teh mogočnih gora, pokrajine in ljudi.
Tone Škarja je fotografiral tudi Šerpe – nosače odprav ter njihove prijatelje. Portreti nekaterih Šerp na fotografijah dokazujejo, da so Šerpe lahko tudi uspešni osvajalci vrhov mogočne Himalaje in ne samo nosači za tovor različnih odprav.

Prvi Šerpa, ki je skupaj z Edmundom Hillaryjem osvojil vrh Everesta, je bil Tenjing Norge Sherpa. Nepalska planinska organizacija (NMA) je leta 2003 v Nepal povabila Edmunda Hillaryja in druge priznane alpiniste sveta na slovesno praznovanje 50. letnice prvega vzpona na Sagarmato. Pridružili so se jim tudi slovenski alpinisti: Franc Ekar, predsednik PZS, Tone Škarja, Andrej in Marija Štremfelj ter Viki Grošelj, kar je prikazano na nekaj razstavljenih fotografijah, ki jih je za razstavo prispevala NMA.

Na posnetkih gora je moč tudi videti čudovite poglede na mogočne Everest (Sagarmata - Mati sveta), Makalu, Daulagiri, Anapurno, Kangbačen idr., ki so jih osvojili slovenski alpinisti. Med njimi je kar 13 vrhunskih alpinistov, ki so osvojili vrh Everesta. Naj izpostavimo le nekaj izjemnih dosežkov: Andrej in Marija Štremfelj, prvi zakonski par na svetu, ki je skupaj osvojil Everest, Viki Grošelj, ki je osvojil že 10 osem tisočakov od trinajstih, Davo Karničar, ki je kot prvi človek na svetu smučal z vrha Everesta, Aco Pepelnik, ki je osvojil vrh sveta brez dodatne uporabe kisika, in prav tako Tomaž Humar in Tomo Česen, ki sta plezala kot solista.

Poleg tega je fotografom uspelo ujeti v svoj objektiv razne obrti, na primer tkanje blaga iz naravnih vlaken, Nepalce pri raznih opravilih, pri delu na polju, žetvi ajde in črnega prosa, iz katerega domačini izdelujejo priljubljeno pijačo čang (pivo).

Drugi del razstave obsega fotografije flore in favne, portrete raznih etničnih skupin in podobe bogate kulturne dediščine, ki sega v obdobje dinastije Malla (Newari) v čas od 13. do 15. stoletja. Takrat je glede na zgodovinske vire nastala večina umetnostnih spomenikov. V Nepalu so znani trije tipi arhitekture: pagoda, stupa ter shikhara.

Na fotografijah so predstavljeni tudi nekateri edinstveni detajli dosežkov nepalske umetnosti - bogato rezljani leseni oporni stebri, venci, okna, vrata, strešne konstrukcije in drugi, ki pričajo o veličini kulturne umetnostne dediščine Kraljevine Nepal in pripovedujejo o več tisočletni zgodovini.

Aswin K. Shrestha

Avtorji fotografij so: Tone Škarja, Jaro Lajovic, Milan Klišarič, Bojana Boh, Mihaela Čopič, Vasja Pelhan, Jurij Kunaver, Aleš Kunaver, Borut Šraj, Prami Shrestha, Hari Prasad Shrestha, Živa Vidic – Licul, Aswin Shrestha.

Nepalski dnevi v SEM

Sobota, 17. april ob 11. uri
Himalaja v mitih, legendah in praznovanjih
Pripovedovanje pravljic o nepalskih mitih in legendah ob predstavitvi knjige prof. Dušice Kunaver
Uvodna beseda mag. Aswin K. Shrestha, častni konzul Kraljevine Nepala v Sloveniji.
Dežela Šerp
Projekcija filma (premiera) Aleša Kunaverja

Sreda, 21. april ob 17. uri
Skozi Nepal v Himalajo
Predavanje z diapozitivi Toneta Škarje, podpredsednika Planinske zveze Slovenije

Četrtek, 22. april ob 17. uri
Nepalci o Nepalu
Predavanje z diapozitivi Aswina K. Shresthe in Sapane Gandharva
in projekcija filma o nepalskih etničnih plesih

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

4 komentarjev na članku "Nepalci – gospodarji gora"

Franci Savenc,

Priznam, kriv sem!

Objavil sem gradivo, kot sem ga dobil od službe za stike z javnostjo in - ga pred tem nisem prebral; domišljal sem si, da je kvalitetno pripravljen.

Očitno diplomatski predstavniki Nepala niso dovolj seznanjeni s Himalajo in dogajanji v njej, pa čeprav so v pogostih stikih tudi z našimi himalajci. V SEM pa očitno tudi niso opravili primerne (strokovne) lekture.

Torej, ne preostane nam drugega, kot da opozorimo na napake (mimogrede - tudi osemtisočakov ni le 13), da bodo vsaj bralci teh strani primerno informarani. Z dokumenti na razstavi pa se bodo morali ukvarjati - za to poklicani.


Branko Ivanek,

... Aco Pepelnik, ki je osvojil vrh sveta brez dodatne uporabe kisika, in prav tako Tomaž Humar in Tomo Česen, ki sta plezala kot solista

Aco sicer res precej kadi, vendar še zato ni "Pepelnik", ampak Franc Pepevnik! Pa tudi Tomaž in Tomo??? Skrivna akcija Mobitela mogoče ;)


Pavle Kozjek,

Ne bi rad sitnaril, ampak zdi se mi, da bi se za takšno razstavo spodobilo zbrati vsaj najbolj osnovne (pravilne) podatke o:

- udeležencih proslave 50 - letnice Everesta

- dosežkih slovenskih alpinistov na Everestu

Lep pozdrav


Pavle Kozjek,

Ne, Franci, nisi prav nič kriv. Natančno takšen tekst je bil poslan vsem povabljenim. Verjamem, da so imeli organizatorji najboljše namene, le izvedba je malo šepala...

P.s.: Razstavo si bom ogledal, saj je nedvomno zanimiva.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45952

Novosti