Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorniška popotnica 08.04.04

Radio Dur, 08.04.2004 - Miha Pavšek: več kot ima leto dni, se v aprilu vreme spremeni, pravi eden, od številnih vremenskih pregovorov za mali traven...
Besedilo smo ilustrirali s posnetkoma, ki ju je Mirko Kunšič napravil takorekoč izpred domačih vrat: Kofce s Froncovim grebenom in Veliki vrh

Górniška popotnica


Kdor je pretekli vikend ob lažnem toplotnem alarmu pospravil zimsko garderobo, si je lahko le skesano priznal, da se je prenaglil. Torkove nevihta, dež, dež s snegom, »sneg z dežjem«, ploha sodre, zrnat sneg, moker sneg, snežni kosmi in potem še včerjašnji sneg in popoldansko sonce ter dnašnaj jutranja megala, kaj vse bi še lahko našteli, pa je beseda le o vremenu v zadnjih treh dneh! Mesec april naj bi imel ime po latinski besedi aprire – odpreti, morda po pridevniku apricus – sončen ali pa po imenu Apro – okrajšani različici Afrodite, starogrški boginji ljubezni in lepote ali pa gre celo za izpeljanko iz indoevropske besede apero – naslednji. Sami se odločite, katera razlaga vam je najbližja in pri tem se nikar ne ozirajte na trenutno vreme.

Kofce s Froncovim grebenom; foto Mirko Kunšič

Tudi praznični, podaljšani konec tedna bo vremensko spremenljiv in svež, v resnici kar prehladen! Iz zahodnega Sredozemlja bo prišel nad naše kraje ciklon, sicer že nekoliko oslabljen, a kljub plitkosti nadležen (beri=občasno moker) in predvsem vztrajen, saj se bomo znebili njegovega vpliva šele po praznikih. Če bo šel vsaj malo južneje mimo nas, pa nas bo lahko presenetil kakšen košček jasnine ali celo sončev žarek. Obisk visokogorja in najvišjih vrhov sredogorja zato odsvetujemo. Novozapadli sneg, ki ga je natreslo v gorah med tednom (od 50 do prek 80 cm) se še ni povsem sesedel in predelal. Navsezadnje bo ob padavinah spet snežilo, krajevno tudi pod 1000 metri. Praznično vreme bo torej naklonjeno zaobljenim oblikam, tako tistim, ki jih bomo te dni barvali kot tudi onim drugim, večinoma hujšanja potrebnim, ki bodo morale prenesti vse velikonočne dobrote.

Lepo zaobljena oziroma okrogla je tudi naša Zemlja, kar so spoznali že antični Grki okrog 300 let pr. n. št., opazujoč postopoma za obzorje izginjajočo ladjo. Takega mnenja pa niso bili njihovi sodobniki Kelti in Vikingi, saj opisujejo v svojih legendah Zemljo kot uravnano, pladnju podobno obliko z robovi, za katerimi preži strahotno brezno. Take ugotovitve so najverjetneje posledica prvih vizualnih opazovanj morjeplovcev prek severnega dela Atlantskega oceana ter Severnega ledenega morja. Kar so verjetno videli, je bil vsakdanji atmosferski pojav, namreč polarno zrcaljenje (bolj znana je njegova puščavska »sestra« - fatamorgana). Značilno je za temperaturno različne zračne mase polarnih geografskih širin, ki povzročijo lomljenje svetlobnih žarkov. Gre za zgornje zračno zrcaljenje, ko se žarki krivijo proti Zemlji in sliko predmeta dvignejo nad njegovo pravo lego.

Veliki Vrh nad KofcamiV takih razmerah so hribi onstran kotanje, v kateri nastopi toplotni obrat (ta pogojuje nastanek pojava), dvignjeni, obzorje pa je dlje kot pri običajnih razmerah. Najmočnejši temperaturni obrat v polarnih območjih je prav nad najbolj mrzlim, poledenelim površjem. Pri določenih temperaturnih razmerah pa nimamo le popolnega odboja, temveč se začne obzorje celo navidezno dvigovati. Polarno zrcaljenje je najbolj izrazito namreč prav nad mrzlimi morji. Zato nas ne čudi, da so poimenovali Vikingi deželo na daljnem severu kot ultima Thule (skrajna meja, točka), pri Grkih in Rimljanih pojmovano kot bajeslovni otok ali deželo na skrajnem severu Zemlje. Tam, na koncu sveta torej, naj bi se vse vode prelivale čez rob pladnja v že omenjeno brezno. Nazaj naj bi tekle po zrcalno obrnjenih, »onostranskih« pokrajinah, pri čemer naj bi se »tostranske« vode stalno obnavljale prek podzemnih kanalov. Če izhajamo iz keltskega jezika, kjer pomeni besedica thule dvig, bi lahko v prostem prevodu poimenovali to deželo tudi kot »Zadnji ali Skrajni dvig«. Najdite svojo praznično, gibanja polno deželico tudi ta konec tedna, a nikar ne hodite preveč daleč, na rob, kajti tudi pri nas je kar nekaj brezen!

Gorniški pozdrav, Miha

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45951

Novosti