Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Novosti

V ospredju gorniških želja

Dnevnik, Kjer tišina šepeta - Mitja Košir: V dolgem grebenu Košute, ki s svojimi travnatimi in skalnimi slemeni sega od zahodno postavljenega Ljubelja do Šajde in Kort na vzhodu, raste vrsta vrhov značilnih karavanških oblik ...

... slemenastih na gorenjsko in prepadnih na koroško stran, vendar predvsem trije s svojo drzno postavo in ne nazadnje s svojo višino stopajo v ospredje gorniških želja in hotenj, naj bo s severa ali z juga, čeprav ga ni vrha v tej verigi, ki ne bi bil obiska vreden, a manj izpostavljenega značaja in bolj zaobljenih oblik.

Veliki vrh, zahodni vogalni kamen dolgega grebena, je nekoliko nižji, je pa vzhodni mejnik, Košutnikov turn je najvišji v vsej tej gorski verigi, Tolsta Košuta pa nad planino Zgornjo Dolgo njivo stoji kot vzhodni mejnik dolgega gorskega grebena, ki s svojo pojavo spominja na sloki hrbet elegantne košute. Zato je obveljalo njeno ime med Slovenci in Nemci, le da jo slednji pišejo po svoje - Koschuta.

Vmes pa nad globoko škrbinasto zarezo istega imena, torej nad Škrbino, stoji gora, s severa podprta z mogočno, skoraj julijskim razsežnostim podobno steno, na jug pa se spuščajo povsem košutniško razsežne travne strmali na spodaj ležeče planinske pašnike. Ni najvišja v pogorju, a ima že zaradi imena nekaj radovedne prednosti, po zahtevnosti (v mislih imamo severne pristope) pa ne zaostaja veliko za Velikim vrhom in Košutnikovim turnom

Gora s kovaškim imenom

In prav na teh planinskih pašnikih, na južni, sončni terasi, ki se razteza od Kofc na zahodu do Dolge njive na vzhodu, je naše zložnejše izhodišče za vzpon na Kladivo (2094 m). Pojdimo po vrsti in začnimo pri Domu na Kofcah (1488 m), do koder pridemo iz Tržiča, bodisi skozi Dovžanovo sotesko in Jelendol ali iz Podljubelja v Šentanski dolini in mimo Matizovca.

S Kofc jo bomo ubrali po poti, ki nas bo prek strmega rebra pripeljala na Kofce goro (1967 m) in od tam po razglednem, zaobljenem grebenu proti vzhodu, na vrh Kladiva. Na vrh naše gore se lahko povzpnemo tudi po travnatem pobočju s planine Šije (1531 m), zanimivejša in nekoliko zahtevnejša pa je pot s planine Pungrat na Škrbino (1869 m), ostro grebensko zarezo med našo goro in vzhodneje stoječo Tegoško goro, od koder bomo na vrh Kladiva sledili ozki stezici in se sem ter tja, kjer je najbolj potrebno, oprijeli jeklenice, ne toliko zaradi zahtevnosti kot zaradi zavidljive izpostavljenosti. Povejmo še, da tudi na planini Šijo in Pungrat lahko pridemo s Kofc ali pa neposredno iz Jelendola.

Južni pristopi na Kladivo so lepi, komaj kaj zahtevni (razen že omenjenega s Škrbine po vzhodnem grebenu), sproščujoči in namenjeni skoraj slehernemu, ki je pripravljen vsaj nekoliko zagristi v kolena in iz sebe iztisniti kakšno odvečno kapljo znoja, seveda v lepem vremenu in celo v ugodnih snežnih razmerah, sicer pa tam okrog ni dobro biti, kadar se gore zavijejo v meglo ali tam gospodarijo uničujoči plazovi. Povsem drugačno lice pa kaže Kladivo na sever, k Hajnžu v Srednjem Kotu (Mitterwinkel) in Maleju v Koprivni nad Srednjim Kotom, kjer boste po nujnih podatkih še lahko povprašali slovensko in vas bodo veseli, ko boste to storili.

Zahodno grapo, ki pelje na vrh Kladiva od Hajnža, bomo prepustili veščim, alpinistično nastrojenim zagnancem, od Maleja in tamkajšnje gostilne Škrbina (Skarbina) pa se bomo, dobro podkovani v hoji po zelo zahtevnem brezpotju, ali pa, še bolje, v skrbnem vodniškem spremstvu, povzpeli po vzhodni grapi na nam že znano Škrbino in po vzhodnem grebenu na vrh naše gore, ki ji nemško govoreči in misleči na Koroškem kljub vsem iskanjem in tuhtanjem niso hoteli prevzeti njenega slovenskega imena, in ker ga (očitno!) niso znali enostavno prevesti, so si izmislili sicer ustrezno (po kmetu Hajnžu tik pod goro), vendar tudi veliko bolj prisiljeno ime Hajnschturm.


Prijazne koče in zahtevne poti

Na južni terasi pod dolgim grebenom Košute stoji na planini Kofce planinska koča in tik ob njej tudi planšarija, ki obe ponujata popotniku gostoljubno roko. Dobre pol ure vzhodneje smo podobnega gostoljubja deležni tudi na planini Šiji, na severni, koroški strani pa nam obilo gostoljubja nudi edina planinska postojanka v tem koncu, Koča pod Košuto (Koschutahaus) na Grosovi planini. Poti z juga na greben Košute so zahtevne zaradi višinske razlike, izpostavljena pa je le grebenska pot s Škrbine na Kladivo, severni pristopi pa so vsi brez izjeme zelo zahtevni in terjajo vrhunsko gorniško usposobljenost ali pa spremstvo gorskega vodnika.

Veliko več tehtnega boste o tem koncu prebrali v knjigah Klemena Janše Karavanke (PZS, 2010) ter Irene Mušič in Vladimirja Habjana Karavanke (Sidarta, 2007), poglejte pa tudi na zemljevid Storžič in Košuta 1: 25.000.


Mitja Košir

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46078

Novosti