Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pojasnilo Gorske reševalne zveze Slovenije

V zadnjem tednu, ko je bilo v članku Tek na Triglav iz Vrat objavljeno, da je bil za stroške reševanja v Skuti izstavljen račun, se je pojavilo veliko ugibanj in komentarjev na to temo.

Z namenom, da bodo obiskovalci gora korektno informirani, da ne bo ugibanja, kdo izstavlja račune za reševanje v gorah, predvsem pa z namenom, da ne bi prišlo do tega, da kdo, ki je v situaciji, ko je ogroženo njegovo zdravje ali življenje, ne bi upal zaradi strahu pred izdanim računom poklicati na pomoč, dajemo naslednje pojasnilo:

1. Omenjenega računa ni izdala Gorska reševalna zveza Slovenije.
2. Gorski reševalci smo in bomo prostovoljci, ki svoje delo opravljamo humanitarno in brezplačno.
3. Na Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje smo naslovili dopis, s katerim smo zaprosili za pojasnilo, zakaj je bil za omenjeno reševanje izdan račun in kdo ga je izdal. Ko dobimo odgovor, bomo z njim seznanili tudi obiskovalce gora.
4. Vsem obiskovalcem gora svetujemo, da kadar zaidejo v situacijo, ko je ogroženo njihovo zdravje ali življenje, nemudoma pokličejo na pomoč.

Podlaga za delovanje Gorske reševalne zveze Slovenije je Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki med drugim vsem državljanom zagotavlja pravico do pomoči, ko zaidejo v situacijo, ko je ogroženo njihovo zdravje ali življenje. Omenjeni zakon in Doktrina zaščite reševanja in pomoči zagotavljata državljanom reševanje brezplačno – stroški so kriti iz proračuna, razen kadar oseba namenoma ali iz velike malomarnosti povzroči ogroženost oziroma stanje, zaradi katerega je bilo potrebno reševanje. V tem primeru država lahko zahteva povrnitev stroškov reševanja.

Predstavnike vlade smo že večkrat zaprosili, naj vlada zavzame jasna merila, kdaj bo ogroženemu ali poškodovanemu v gorah za reševanje izstavljen račun in naj s temi merili seznani obiskovalce gora.

Franc Miš,
podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije

Gorska reševalna zveza Slovenije 21.10.2010
Pojasnilo-GRZS-21-10-10.pdf


G-L, 16.10.10: Tek na Triglav iz Vrat
s številnimi komentarji

G-L, 15.09.06: Stroški posredovanja GRS
s številnimi komentarji

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
GRZS novosti

3 komentarjev na članku "Pojasnilo Gorske reševalne zveze Slovenije"

Domen Zupan,

Konkretnega računa dejansko ni izdala GRZS, je bil pa strošek GRS na njem obračunan in sicer v višini 240 €. Ker gre pisanje podpredsednika GRZS razumeti v kontekstu, da GRZS v dotičnem primeru ni presojala o hudi malomarnosti, se pojavlja zanimivo vprašanje, kdo v naši državi je za to sploh pristojen in to celo tako zelo, da za GRS izdaja račune?? Za pravnika službe, ki je izdala račun, je denimo huda malomarnost to, da nepoškodovan gornik ni poskrbel za zavarovanje, za primer, ko ga rešujejo nepoškodovanega. Z drugimi besedami - zanj je hudo malomaren vsak slovenski gornik v slovenskih gorah, ki ni član kake tuje planinske zveze!? Vse skupaj bi bila lahko burleska, če v njej ne bi umirali gorniki po slovenskih gorah, ki zaradi straha pred visokim računom ne kličejo GRS, dokler ni za njih prepozno. GRZS je za to resda verjetno še najmanj kriva, a dejstvo je, da se to je dogajalo in se še dogaja. In to pač meče slabo luč na prav vse vpletene...


Davo Karničar,

Spremeniti je treba osnovno organizacijsko shemo, da bo lahko narejen pravi zavarovalniški produkt - zavarovanje v gorah. (To bi rezultiralo tudi izogib včlanjevanja v planinske organizacije v tujini.)

Najizraziteje vpleteni, ko gre za reševanje, transport preminulih, iskanje v gorah so zdravstvo, komunala, policija, gorski reševalci in helikopterski prevoznik. Helikoptersko reševanje je ključnega pomena in mnoga življenja so ohranjena tudi zahvaljujoč hitremu transportu, pobiranju ponesrečenih v stenah ...

Prevoznik (obrambno in notranje ministrstvo) pa je tisti člen, ki preprečuje vzpostaviti "prave pogoje" za prepotrebno zavarovanje v gorah. Namreč, finansiranje prevozov temelji na sredstvih davkoplačevalcev.

Koncesionar heli storitev bi bil razbramenjen v primeru dogovora z zavarovalnico! Poizkusu takšne "zdrave" organiziranosti smo bili priča - in tudi izjalovitvi!!

Dokler rešujemo in letimo na davkoplačevalski denar, je razsodniška vloga uprave za zaščito in reševanje neumestna!

Na kakšnih temeljih (komisija, reference?) se od ljudstva postavljeni in plačani odločajo kdo je bil malomaren in kdo ne?


Jernej Kurent,

MORS oz. Uprava za zaščito in reševanje kot organ v njegovi sestavi je upravni organ in pri reševanju izvaja javna pooblastila, zato bi moral pri uveljavljanju povračila stroškov ravnati po pravilih upravnega postopka in izdati ustrezno obrazloženo odločbo z možnostjo pritožbe.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46101

Novosti