Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Največ nesreč se zgodi ob lepem vremenu

Lidija Jež: Gorska reševalna služba: Vsako leto veliko akcij - Posebne priprave na zimsko hojo v hribe

Letos sicer manj nesreč v gorah, toda več s smrtnim izidom

Največ nesreč se zgodi ob lepem vremenu

Gorska reševalna služba: Veliko akcij - Posebne priprave na zimsko hojo v hribe

Ko pridemo na vrh gore, je opravljene šele pol poti, poudarjajo gorski reševalci, saj se največ nesreč pripeti pri sestopu. Sicer pa so vzroki za nesreče v gorah različni, najpogostejši pa so utrujenost, zmanjšanje koncentracije, podcenjevanje poti, neprimerna oprema, preslabo poznavanje okolja, še zlasti pri odločitvah za brezpotja, neprimerno zdravstveno stanje, izbor poti, ki ni ustrezna sposobnostim, saj podatki kažejo, da je med poškodovanci največ tistih med 40. in 50. letom starosti, moških je le za odstotek več kot žensk. Zgovoren je podatek, da se je kar 57 odstotkov nesreč zgodilo ob lepem vremenu, 10 odstotkov v veliki vročini, ostale pa v slabšem vremenu. Za skoraj četrtino nesreč je vzrok padec, sledijo nepoznavanje terena, zdrs, vzrok za desetino nesreč v gorah so bolezni planincev, še vedno pa je tudi nekaj nesreč, ki jih je povzročil alkohol. Pri polovici nesreč si planinci poškodujejo noge, pri vsaki peti nesreči pa glavo, zato je treba opozarjati planince na uporabo čelade, ki je v tujih gorah že med obvezno opremo. V letošnji poletni preventivni akciji so gorski reševalci sicer z zadovoljstvom ugotovili, da je osveščenost domačih planincev vse večja, da so vse bolje opremljeni in da imajo vse več informacij, za kar gre zasluga tudi Planinski zvezi Slovenije in posameznim odsekom te. Opozarjajo pa na to, da naj bi se planinci redno vpisovali v knjige v planinskih domovih in na vrhovih in s tem pustili koristne informacije o smeri poti.

Letos je bilo manj reševalnih akcij, tudi zato, ker je bilo vreme bolj naklonjeno, saj je sneg kmalu skopnel in zato je bilo manj zdrsov. V letošnjih desetih mesecih so gorski reševalci sodelovali v 206 reševalnih, 29 iskalnih ter 4 poizvedovalnih akcijah. V nesrečah je bilo skupaj udeleženih 273 ljudi, 83 jih je ostalo nepoškodovanih, 160 jih je bilo poškodovanih, kar 30 udeležencev pa je doletela smrt. Število akcij in število poškodovanih je manjše kot pretekla leta, žal pa je podatek o smrtnih žrtvah skoraj za šestino večji kot lani. Gorski reševalci opozarjajo, da so nesreče s hujšimi izidi pogoste pri adrenalinskih športih. V samih gorniških nesrečah pa je bilo v desetih letošnjih mesecih poškodovanih 95 ljudi, smrtno pa se jih je ponesrečilo 17.

Med reševanjem ali med pripravami na reševanje v gorah pa je izgubilo življenje tudi nekaj gorskih reševalcev. Prvi dve smrtni žrtvi v svojih vrstah so naši reševalci zabeležili leta 1942, drugi dve leta 1975, čez štiri leta naslednjo, leta 1996 še eno, žalostno je bilo leto 1997, ko je med helikoptersko vajo na Okrešlju izgubilo življenje kar pet gorskih reševalcev. Februarja letos pa je med reševanjem izgubil življenje gorski reševalec Martin Čufar.

Zimska hoja v hribe

Posebno pozornost so gorski reševalci namenili planinarjenju v zimskih razmerah. Zimske ture narekujejo posebno skrbno pirpravo poti, preverjanje potrebne opreme, med katero je nujen cepin, ki naj nadomesti pohodne palice, obvezne pa so seveda tudi dereze. To, kar sicer velja za planince, je treba za zimske razmere še posebej poudariti: ne precenimo lastnih zmožnosti, pred turo se posvetujmo z izkušenejšimi planinci, napovejmo potek ture in čas vračanja. Za varno hojo v gore tudi pozimi so na PZS pripravili nekaj gradiva, ki ga je mogoče dobiti v posameznih planinskih društvih. Gorski reševalci pa priporočajo planincem, ki tudi pozimi redno hodijo v gore, da si za morebitno najhujšo nevarnost preventivno nabavijo plazovno žolno. Ta omogoča reševalcem, da hitro pridejo do poškodovanega pod snežnim plazom.

Lidija Jež


Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46077

Novosti