Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Smučanje za posladek

Delo, 13.01.2004, Šport - Jasna Milinković: Znani slovenski alpinist Viki Grošelj ni predan le plezanju - V knjigi Na smučeh od 0 do 8000 metrov je trideset let svojih podvigov napel v osupljiv lok od severnega tečaja do Čo Ojuja

Znani slovenski alpinist Viki Grošelj ni predan le plezanju

Smučanje za posladek

V knjigi Na smučeh od 0 do 8000 metrov je trideset let svojih podvigov napel v osupljiv lok od severnega tečaja do Čo Ojuja

Naš znani alpinist Viki Grošelj bo v četrtek ob 19. uri v Linhartovi dvorani ljubljanskega Cankarjevega doma ob diapozitivih in filmu predstavil svojo uspešno akcijo Na smučeh od 0 do 8000 metrov. »Že dvajset let so moja predavanja v Cankarjevem domu dobro obiskana,« pravi avtor desetih knjig. V zadnji izmed njih je trideset let svojih smučarskih podvigov napel v osupljiv lok od potovanja na smučeh na severni tečaj do podviga na 8201 meter visokem Čo Ojuju, šesti najvišji gori sveta.

Vmes je nanizal smučarske vtise s potovanj prek Finske, iz slovenskih in drugih evropskih Alp, z Antarktike, Kavkaza, Aljaske, Pamirja in Himalaje. Poleg akcij 8000+ in Najvišji vrhovi celin je bil to Grošljev tretji veliki gorniški cilj v njegovi bogati karieri in kot sam pravi: »Od vseh treh najbolj iskriv in poln čistega veselja nad vsem, kar sem doživel na smučeh, razpet med belino snega in modrino neba, na najlepših in najbolj nenavadnih predelih planeta, ki ga imenujemo Zemlja.«

Vse življenje plezanje in smučanje jemlje kot nedeljivo celoto. »Smučanje v gorah je zame najlepši del alpinizma. Na turnem smučanju sem se seznanil tudi z ekstremnim, ki je bi zame nov izziv. Ob osvajanju najvišjih vrhov je bilo smučanje zame pravi posladek. Tako se mi je porodila zamisel, da bi na vsakih tisoč metrov doživel pustolovščino na smučeh,« pravi 51-letni športni pedagog na OŠ Pirniče pri Ljubljani.

Uspešen gorski vodnik in reševalec je udeleženec in vodja številnih odprav v tuja gorstva, še posebej v Himalajo. Povzpel se je na deset osemtisočakov in na najvišje vrhove vseh celin. Smučarske ture je opravljal sam, kolegi pa so ga spremljali le kot plezalci. »Med smučarskimi podvigi si solist in moraš sam pokazati, koliko te je v hlačah. Kolegi ti ne morejo pomagati iz zagate, kot lahko v plezalni navezi,« poudarja Viki Grošelj.

Na severni tečaj in čez Finsko se je odpravil s tekaškimi smučmi, na katerih je dnevno pretekel približno 70 km, vse druge pustolovščine pa je opravil na alpskih dilcah, prirejenih za ekstremno smučanje. »Na višinah do 5000 metrov ni bilo večjih težav, na 6000 do 8000 metrov visoke gore pa je bilo težko priti na štart. Navzdol gre s smučmi precej hitro, a moraš biti precej spreten,« opozarja Grošelj, poleg katerega si je od slovenskih alpinistov z ekstremnim smučanjem z najvišjih vrhov spoprijeli še Davo in Drejc Karničar, dr. Iztok Tomazin in pokojni Marko Čar.

Vsaka izmed desetih Grošljevih smučarskih zgodb je izjemna. »Če bi moral posebej izpostaviti katero izmed njih, bi se odločil za prvo zgodbo« pot na severni tečaj, peto »smučanje z najvišjega vrha Antarktike Mount Vinsona in zadnjo zgodbo s Čo Ojuja,« se je odločil Viki Grošelj, za katerega je smučanje pesem, poezija, življenje z veliko začetnico, med katerim se telo prepušča znanim umirjenim gibom.

Jasna Milinković

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45948

Novosti