Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Plezalni vrt osvaja Ljubljančane

Nedeljski dnevnik - Tone Fornezzi: Izjemno zanimanje za plezanje v plezalni steni - Obogatena rekreacija na svežem zraku

VSESLOVENSKA EKOLOŠKA AKCIJA OČISTIMO NAŠE GORE ZAVAROVALNICE TRIGLAV IN NEDEUSKEGA DNEVNIKA
Plezalni vrt osvaja Ljubljančane

Izjemno zanimanje za plezanje v plezalni steni - Obogatena rekreacija na svežem zraku - Najprej varovanje, potem podvigi - Poskrbljeno tudi za najmlajše

Tone Fornezzi

Vsem, ki jim je plezanje všeč, ne bo več treba v triglavsko severno steno ali pod navpični Grintavec. Na obrobju Ljubljane, v Štepanjskem naselju, je zrasel mali raj za vse ljubitelje alpinizma, plezalni vrt pri Plezalnem centru Ljubljana, kjer bo urbano družabno plezanje na prostem na voljo vsem, ki jih veseli prešerna plezarija. Na novem plezalnem vrtu so prejšnji teden ob mladih vrhunskih plezalcih predali namenu plezalno steno z novimi težavnostnimi smermi, ki bodo v ugodnih vremenskih razmerah na voljo vsem obiskovalcem centra. Poskrbeli so tudi za najmlajše, saj so v sodelovanju z Zavarovalnico Triglav namestili novo otroško plezalno steno ter druga igrala, ki spodbujajo razvoj motoričnih sposobnosti otrok.

Na odprtje je prišla tudi množica najstnikov, ki niso skrivali navdušenja nad novo ljubljansko pridobitvijo.
»Že do zdaj smo radi hodili v plezalni center, saj si lahko tam privoščimo imenitno zabavo, zdaj pa se bomo tukaj zbirali še raje, saj bomo lahko v previsni steni merili svoje moči in sposobnosti!« nam je dejal dvanajstletni Peter Potokar s Kodeljevega.

V Plezalnem centu Ljubljana so v svojem šestem letu delovanja odprli nov plezalni vrt z zunanjo plezalno steno in otroškim igriščem Kuža Pazi ter tako razširili možnosti za družabno urbano plezanje v vremensko ugodnih razmerah prav za vse. Stena, ki sega okoli 15 metrov v višino in širino, je z več kot 30 težavnostnimi smermi primerna tako za navdušene rekreativce kot tudi za trening vrhunskih tekmovalnih plezalcev. Plezalci se lahko podajo na manj zahtevne smeri, lahko pa se preizkusijo tudi v hitrostnem plezanju ali na previsni steni.

»Plezalcem se ob rekreaciji odpira pogled na prostrane zelene površine in Ljubljanico. Ta v sončnih jesenskih dneh pričara izjemne občutke, ki so za plezalce sveti, ker so v stiku z naravo. V poletnih dneh bo stena v senci, s čimer smo poskrbeli, da bodo pravšnje razmere za plezanje na prostem v čim večjem delu leta,« je povedal Matjaž Jeran, direktor in partner Plezalnega centra Ljubljana, in dodal, da bo vrt odprt vse dni v letu, ko ne bo padavin in bo temperatura ustrezna.

»Radi vlagamo v projekte, ki spodbujajo zdravo življenje in s tem krepijo tudi varnost, to je ne nazadnje naše poslanstvo,« je povedal David Benedek, član uprave Zavarovalnice Triglav. »Šport je seveda del zdravega življenja, zato radi podpiramo številne športne aktivnosti. Smo generalni pokrovitelj Plezalnega centra Ljubljana, to zgodbo smo prepoznali pred petimi leti, ko je plezalni center nastal. Naša zavarovalnica nosi tudi ime našega najvišjega vrha, zato smo na neki način povezani s plezalno kulturo, z gibanjem v naravi.«

Je plezalni vrt primeren tudi za najmlajše?
»Že vrsto let podpiramo aktivnosti, ki najmlajše spodbujajo k igri na prostem, kar jim koristi pri razvoju motoričnih sposobnostih. Hkrati tako za otroke kot tudi njihove starše, babice in dedke ter druge spremljevalce predstavlja stičišče za druženje in izmenjavo izkušenj. Zato ne dvomimo, da bo plezalni vrt z igrali resnično zaživel in obiskovalcem vseh generacij ponudil prostor za kakovostno preživljanje prostega časa.«

Ste že bili na Triglavu?
»Večkrat in po različnih smereh! Naša zavarovalnica se aktivno vključuje v gorništvo. Letos praznujemo že deseto sezono družbeno odgovorne akcije Očistimo gore, v kateri skupaj s planinci in planinkami razvijamo kulturo odgovornega pohodništva, hkrati pa opažamo, da so slovenske gore postale zelo čiste.«

Precej planinskih postojank v slovenskih planinah in gorah žal ni v najboljšem stanju.
»Planinske postojanke so največkrat prepuščene entuziazmu lokalnih navdušencev, lokalnim planinskim društvom, žal pa še nimamo sistemske rešitve. Kot partner nekaterih planinskih koč verjamemo, da nam bo uspelo zagotoviti sredstva tudi za ta del našega gorskega sveta.«

Sodelujete tudi pri ohranjanju planinskih poti?
»Trudimo se, pomagamo pri obnavljanju planinskih poti in tako omogočamo vsem, ki zahajajo v gore, da uživajo. Zavedamo se, da je le urejena in jasno označena planinska pot vama za njene uporabnike.«

Plezanje prav za vse

Kar je v četrtek na odprtju novih plezališč v Ljubljani še posebej presenetilo, je bila množica mladih, od popolnih začetnikov, ki so radovedno strmeli v plezalno steno, do že izkušenih plezalcev, ki so se spretno vzpenjali navzgor ob varovanju marljivih inštruktorjev. »Najpomembnejša je varnost!« nam je dejal eden od njih, ki je z vrvjo varoval malega nadobudneža, ki se je spopadel z navpično, tudi previsno steno. Ogovorili smo deklico, ki se je pravkar pripravljala na svoj plezalni podvig.

»Sem Naja Janežič, redno treniram v našem plezalnem centru, stara sem 14 let in zelo rada plezam.«

Kaj ti pomeni plezanje?
»Pri plezanju se sprostim, pozabim na svoje probleme, uživam, se prepustim temu adrenalinu, zelo rada sem v steni.«

Hodiš tudi v hribe?
»Bolj malo, ni časa, vse potrebe po gorah zadovoljim v našem plezalnem centru.«

Imaš kakšnega vzornika, vzornico?
»Ja, seveda, Janjo Gambret.«

Ves projekt postavitve novega plezalnega vrta je od začetka projektiranja do pridobitve uporabnega dovoljenja trajal več kot leto dni. Tako načrtovanje kot tudi postavitev Plezalnega centra Ljubljana sta plod slovenskega inženirskega znanja, saj je steno postavilo uveljavljeno domače podjetje z znamko NUBS, ki je k projektu pristopilo tudi kot sponzor.

Nedeljski dnevnik, 02.10.2019
Plezalni vrt osvaja Ljubljančane

1 komentarjev na članku "Plezalni vrt osvaja Ljubljančane"

Janez Javoršek,

"Vsem, ki jim je plezanje všeč, ne bo več treba v triglavsko severno steno ali pod navpični Grintavec. Na obrobju Ljubljane, v Štepanjskem naselju, je zrasel mali raj za vse ljubitelje alpinizma"

Mnenje avtorja zapisa, ki primerja Steno in Grintovec z umetno steno je zelo zavajajoče in nevarno. Alpinizem in plezanje na umetnih stenah nimata nobene podobnosti.

Upam, da se skorajda 200 novih članov alpinističnih odsekov v Ljubljani in njeni bližnji okolici v le-te ni vpisalo zaradi umetnih oprimkov v slovenskih in tujih stenah!!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45899

Novosti