Tri Slovenke

... v polfinalu svetovnega prvenstva v težavnosti

V Innsbrucku se je kvalifikacijami plezalk v težavnosti začelo svetovno prvenstvo v športnem plezanju.
V sobotni polfinale so se uvrstile tri (od osmih) naše: Janja Garnbret, Lučka Rakovec in Mia Krampl.

Janja Garnbret, zadnji dve sezoni skupna zmagovalka svetovnega pokala v težavnosti in vodilna v seštevku letošnje sezone, je glavna favoritinja na prvenstvu na avstrijskem Tirolskem.
Devetnajstletnica, ki je pred dvema letoma svoj prvi naslov svetovne prvakinje v težavnosti v Parizu osvojila kot druga najmlajša tekmovalka v zgodovini, je uvodoma preplezala povsem do vrha obe smeri v svoji skupini ter dobila kvalifikacije, v katerih je bilo na startu 101 udeleženk.
Po kvalifikacijah si prvo mesto deli z Avstrijko Jessico Pilz, ki Garnbretovi sledi tudi v svetovnem pokalu, ki je bila najuspešnejša v drugi kvalifikacijski skupini, v kateri pa v dveh smereh nobena od udeleženk ni osvojila vrha.

Od slovenskih udeleženk kvalifikacij sta se med najboljših 26, kolikor se jih bo merilo v polfinalu, ob Garnbretovi prebili še Lučka Rakovec (9.) in Mia Krampl (18.).

Garnbretova in Kramplova bosta na prvenstvu nastopili v vseh posameznih disciplinah in tudi kombinaciji, Rakovčeva pa tekmuje samo v težavnosti.

Katja Kadić in Vita Lukan sta na 27. mestu ostali tik pod mejo polfinala, Tjaša Kalan je prvenstvo v Innsbrucku sklenila na 29. mestu, Urška Repušič je bila 34., Mina Markovič, nekdanja trikratna skupna zmagovalka svetovnega pokala pa je v kvalifikacijah pristala na 43. mestu.
Za Markovičevo še ni konec prvenstva, saj bo vtis skušala popraviti v balvanih, Kadićeva in Repušičeva pa bosta nastopili tudi v hitrosti in balvanih.

Preostala dva kroga v ženski konkurenci, polfinale in finale, bosta na sporedu v soboto, medtem ko bodo v petek kvalifikacijski nastopi plezalcev v težavnosti; začeli bodo tudi Jernej Kruder, Domen Škofic, Luka Potočar, Martin Bergant in Milan Preskar.

Vir: STA/Siol.net | PZS.si