Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Prvi plazovni tabli

Freeapproved - Anže Čokl: ... v Julijskih Alpah
Delo - Blaž Račič: Na Rudnem polju prva plazovna tabla

V smučarsko eni najbolj erotičnih sezon, ko sem si v visokih gorah Alp prismučal več kot 150.000 višinskih metrov prvovrstnega pršiča, se nama je s Klemnom iz športne trgovine ActionMama porodila ideja o projektu, ki bi pripomogel k varnosti zimskih obiskovalcev slovenskih gora.
Povezal sem se z vsestranskim snežnim strokovnjakom in društvenim kolegom Jako Ortarjem in ideje so začele preraščati v realnost.

Začeli smo z obširno diskusijo in si izmenjali več sto emailov. Ker so Julijske Alpe na območju Triglavskega narodnega parka, smo za mnenje povprašali tudi Aleša Zdešarja, ki je idejo pozdravil; sledil je ogled lokacij in načelna zelena luč za posamezne lokacije s strani TNP.  Aleš nam je prijazno pomagal z nasveti o mikrolokacijah in tako se je najbolj stresni del lahko pričel: pridobivanje soglasij lastnikov ter denacionalizacijskih upravičencev zemljišč in dovoljenj.

Številni telefonski klici, epošte in tudi uporabljanje osebnih kontaktov in zvez so obrodili sadove. Vsi soglasjedajalci so idejo sicer pozdravili, nekateri z več, drugi z malo manj navdušenja in s svojimi pogoji. Na koncu je nabiranje soglasij vendarle trajalo več kot pol leta. Za družbeno koristen projekt nam je račun za soglasje izstavila le Nadškofija Ljubljana. Manjše razočaranje glede na to, za kakšen projekt gre, a tako pač je.

Sočasno s pridobivanjem dovoljenj sem z Jako Ortarjem usklajeval vsebino samih tabel. Zaradi omejene površine table je bil to precejšen zalogaj. Zelo je pomagal tudi Jernej Burkeljca, ki se je povezal tudi z ZAMG iz Gradca. Vsebino tabel so pregledali tudi številni drugi strokovnjaki, ki sem jih navedel spodaj. Na omejeni površini smo namreč želeli povedati res bistvene informacije, ki bi pripomogle k varnosti, a obenem smo morali ohraniti preglednost in razumljivost. Nešteto iteracij smo nekako zaključili v celoto in materiale poslali oblikovalki Katji Šumrada (KAPUCKI vizualne komunikacije), ki je potem prišla nazaj s prvimi predlogi.

Povezal sem se z Meblo Signalizacijo, ki mislim, da skrbi za izdelavo malodane vseh prometnih znakov po Sloveniji. Ker je bila želja narediti zadevo trajno in kvalitetno, o cenejših alternativah niti nisem veliko razmišljal. Prijazni tam zaposleni Robi Nanut je poskrbel za praktične rešitve, se povezal z njihovimi tehnologi in kmalu je fikcija na papirju prešla v realnost s konkretnimi možnostmi izdelave.

Ko sem imel vsa soglasja, sem plačal in naročil izdelavo tabel, Klemen iz trgovine ActionMama pa je priskrbel vse elektronske naprave za preverjanje žoln. Poslal jih je v delavnico in še pred novim letom smo prejeli izdelane table ter material za sidranje v zemljo.

Jaka je table prevzel in s pomočjo ostalih članov družine poskrbel še za številne detajle - naredil električno napeljavo, razpeljavo kablov za napajanje in tudi vse ostale tehnične rešitve za samo pritrditev in avtonomijo. Poslal nam je email z datumom montaže in skupaj z vselej pripravnim Duškotom in Jakovim očetom Stanetom se je plod skoraj enoletnega dela začel spreminjati v realnost na terenu.

Največ dela je bilo seveda z izkopom in prebojem globoko zamrznjene zemlje. Na pomoč so vskočili celo vojaki SV iz enote na Pokljuki. Vmes nas je sprva okaral, nato pa pohvaliil tudi direktor Centra Pokljuka Mitja Valič, ki smo se mu pomotoma obesili na električno napeljavo. Na tem mestu zahvala za pomoč! Na sploh so tako rekoč vsi mimoidoči idejo zelo pohvalili.

A to delate kar sami od sebe?
Pa v svojem prostem času in ste vzeli dopuste?
Pa tudi sami ste plačali za vse? Svaka vam čast!”

Ko smo iz ust vojaka slišali, kaj pravzaprav delamo, smo se malo bolj zavedeli svojega dobrega dela. Ampak zdelo se mi je kar nekako samoumevno. Seveda - dajmo naredit nekaj dobrega, koristno bo za vse, zakaj pa ne!

Po 14-urnem dnevu štemanja zamrznjene zemlje in montaže pri -12 ºC na svežem zraku od zore do trde teme na Pokljuki sta bili prvi dve tabli naposled postavljeni. Med zaključevanjem montaže druge table je (končno) začelo snežiti! Simbolno smo s postavitvijo tabel v domovino z dobro energijo prinesli tudi sneg.

Vesel dan za vse snegoljubce!


Delo, 16.01.2017:
Nevarnosti snežnih plazov se mnogi sploh ne zavedajo

Na Rudnem polju prva plazovna tabla, načrtujejo jih še v Tamarju, Krmi in na Voglu

Pokljuka – Na pobudo članov športnega društva Free­approved iz Ljubljane so na Rudnem polju na Pokljuki postavili prvo informacijsko tablo z opozorili o ravnanju v gorah v zimskih razmerah. V prihodnjih dneh jih bodo namestili še v Tamarju, v Krmi in na Voglu, v društvu pa si želijo, da bi z njimi opozarjali še drugod.

»Obiskovalci lahko na plazovni informacijski tabli preberejo, v katerih okoliščinah se sproži snežni plaz in kako lahko na izletu prepoznajo plazovno nevarnost. Poznavanje okoliščin za nastanek snežnih plazov in opazovanje okolice v gorah pomembno zmanjšata ogroženost zimskih obiskovalcev gora, pohodnikov, alpinistov in turnih smučarjev. Na tabli je nameščena tudi naprava za samodejno preverjanje delovanja lavinske žolne,« meni Anže Čokl iz društva Freeaproved. Obisk gora pozimi se je v zadnjih letih močno povečal, a se mnogi nevarnosti snežnih plazov ne zavedajo, pojasnjuje Čokl.

Na informacijski tabli so navedeni najpogostejši vzroki za sprožitev plazu – nov, napihan ali moker sneg, šibke plasti snega, polzeč sneg – in pet znakov nevarnosti, ki so nenadno pokanje snežne odeje, sledi nedavnih plazov, močen veter in prenašanje snega, svež sneg ter hitra otoplitev.

Največkrat usodna druga stopnja nevarnosti

Za zimski obisk gora veljajo tri pravila, poudarja Klemen Volontar, predsednik komisije za reševanje iz plazov v GRZS. V gore pozimi ne smemo sami, pred odhodom je treba preveriti lavinsko napoved, ki je objavljena na spletni strani ARSO, in jo upoštevati, obiskovalci pa morajo biti opremljeni s popolno lavinsko opremo, ki jo sestavljajo lavinska žolna, lopata in sonda. Volontar pravi, da je za preizkus delovanja lavinske žolne najprimernejši tako imenovani partner check, ki omogoča dvosmerno preveritev naprav dveh planincev, popolno opremo pa morajo imeti vsi obiskovalci gora, ne le nekateri člani skupine.

Gorski reševalci ob nesrečah ugotavljajo, da ponesrečenci enega pravila od treh niso upoštevali, je dejal Volontar in dodal, da se največ nesreč zgodi, ko je na petstopenjski lavinski lestvici razglašena druga stopnja nevarnosti. Gorski reševalci posredujejo v povprečno dveh primerih na leto, a Volontar na podlagi anonimne ankete, ki so jo izvedli v GRSZ, ugotavlja, da gorski reševalci o vseh plazovih niso niti obveščeni. V zadnjih desetih letih so posredovali v 25 primerih, ko so snežni plazovi zasuli 45 ljudi, od teh jih devet nesreč ni preživelo. Konec tega tedna bodo na Rudnem polju na Pokljuki organizirali tradicionalne dneve varstva pred snežnimi plazovi, ki se jih običajno udeleži od 30 do 35 ljudi, prijave pa sprejemajo še do jutri (do srede). Volontar pri tem opaža, da se teh izobraževanj zadnja leta udeležuje vse več mlajših, kar jih veseli.

Blaž Račič 

16.01.2017
PRVI PLAZOVNI TABLI V JULIJSKIH ALPAH


Anže Čokl: Prve plazovne informacijske table v Julijskih Alpah
 


 

 

Fotografije: Anže Čokl

3 komentarjev na članku "Prvi plazovni tabli"

Miha Pavšek,

Spomnimo, da so "splavili" prvo tovrstno tablo na Ljubelju že marca 2011 prizadevni člani GRS Tržič (več o tem na http://www.grs-trzic.si/novice.php?pid=252). Upajmo, da jih bo sčasoma še več, priljubljenih izhodišč za turne smuke in ture v snežnih razmerah je še nekaj.


Rok Kovač,

Svaka vam čast, ste bili ornk fizikalci!

Če bo kdo prehlajen, pomaga 300g olupljene Ingverja, prav toliko limon ožetih v sok, enako količino medu, vse to zmeljemo v mixerju, damo v kozarec ter hladilnik.Dve žlici na dan in takoj prežene nahod stran.


Matej Kucler,

Pohvalno !!!!!Še največ za lastno varnost naredimo sami. Tečaji so super, ampak če se snežne razmere ignorira se lahko hitro vse konča.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45946

Novosti