Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Upravljanje TNP

Vlada Republike Slovenije je na 86. redni seji dne 5. 5. 2016 sprejela Uredbo o Načrtu upravljanja Triglavskega narodnega parka za obdobje 2016-2025, ki določa cilje in naloge za upravljanje narodnega parka za obdobje desetih let.

Načrt upravljanja določa dolgoročne in operativne cilje, naloge ter predvidene aktivnosti za področja ohranjanja narave in naravnih virov, ohranjanja kulturne dediščine in kulturne krajine, ohranjanja poselitve in trajnostnega razvoja, obiskovanja in doživljanja ter skupnih podpornih aktivnosti za učinkovito izvajanje vseh področij.

Dolgoročni cilj na področju ohranjanja narave in naravnih virov je prednostno ohranjanje ekosistemov in naravnih procesov, naravnih vrednot ter pestrosti habitatov, živalskih in rastlinskih vrst na območjih divjine in krajinske pestrosti. Za doseganje zastavljenih ciljev so predvideni ukrepi, ki bodo prispevali k vzpostavitvi kakovostnega monitoringa prostoživečih vrst in habitatnih tipov, ohranjanja naravnih vrednot, travišč, sonaravnega gospodarjenja z gozdovi, ohranjanja dobrega stanja voda, prepuščanja barij naravnim procesom, ohranjanja jam, melišč in skalovij ter ohranjanja območij Natura 2000 zunaj narodnega parka.

Z načrtom upravljanja so načrtovani ukrepi na področju ozaveščanja o kulturni dediščini, ohranjanja nepremične kulturne dediščine in kulturne krajine, ohranjanja premične in žive kulturne dediščine.

Za ohranjanje poselitve in trajnostni razvoj je pomembno, da se tudi v narodnem parku zagotovijo ustrezne bivalne, socialne in gospodarske razmere. Razvoj je pogojen s prepoznavanjem in izkoriščanjem primerjalnih prednosti narodnega parka, tako za bivanje, kakor za zaposlovanje lokalnih prebivalcev. V ospredju je trajnostna raba naravnih virov ter urejena infrastruktura in javne storitve, ki bodo olajšale življenje in delo, hkrati pa prispevale k ohranitvi poseljenosti. Načrtovani so ukrepi, ki bodo prispevali k zagotavljanju ohranjanja kmetijstva in podeželja, razvoju zelenega turizma, podjetništva in spodbudam za zaposlovanje, boljši dostopnosti javnih služb, urejeni prometni, komunalni in telekomunikacijski infrastrukturi ter k trajnostni mobilnosti, prav tako pa h krepitvi trajnostnega razvojnega načrtovanja.

Na področju obiskovanja in doživljanja se bo zagotavljalo ustrezno urejeno in vzdrževano infrastrukturo in podporno okolje. Za uresničevanje zastavljenih ciljev bosta nadgrajeni mreža informacijskih točk in parkovna infrastruktura, prednostno se bodo izvajale naloge upravljanja obiskovanja, okrepile pa se bodo tudi aktivnosti na področju informiranja, ozaveščanja in kakovostnega vodenja obiskovalcev.

Za uspešno delo upravljavca narodnega parka je izjemnega pomena aktivno sodelovanje z lokalnimi prebivalci ter lokalnimi, nacionalnimi in mednarodnimi organizacijami. Javni zavod Triglavski narodni park je v postopku priprave načrta upravljanja od februarja 2011 posvetil veliko pozornosti vključevanju strokovne in zainteresirane javnosti s pripravo forumov, delavnic, na katerih so poleg služb JZ TNP sodelovale strokovne ustanove, ministrstva, parkovne lokalne skupnosti, nevladne organizacije ter lokalno prebivalstvo, strokovna in druga zainteresirana javnost.

Javni zavod Triglavski narodni park je vsebine načrta upravljanja že vključil v program dela za leto 2016.

18.05.2016
Sprejet nov Načrt upravljanja TNP za obdobje 2016 - 2025


Triglavski narodni park
Vsebina načrta upravljanja

Načrt upravljanja ob upoštevanju predpisanih vsebin sestavljajo naslednji sklopi:
− uvod,
− izhodišča za načrt upravljanja,
− analitična izhodišča za načrt upravljanja,
− upravljanje parka,
− podrobna opredelitev varstvenih režimov,
− varstvene in razvojne usmeritve in ukrepi,
− program izvajanja NU,
− spremljanje izvajanja NU.

Več na TNP >

 

 

1 komentarjev na članku "Upravljanje TNP"

Silvo Baznik,

"Naša vlada" se je ponovno izkazala in nam na vsak način skuša vtepsti v glavo, da smo drugorazredni državljani te prelepe dežele. Na področju Julijskih Alp je pri delovanju nacionalnega parka vnesla silne in neživljenske omejitve ter tako naredila gore pravzaprav nedostopne turnim smučarjem, ki še najmanj od vseh obiskovalcev in prebivalcev gora naredijo "škodo". Poglejte na: http://www.pzs.si/novice.php?pid=10971

Ko bomo naslednjič volili, ob že toliko zafuranih zadevah pomislite tudi na to, da kmalu ne bomo smeli iti v gozd, na vrhove gora, da bomo vedno bolj nezaželjeni v lastni domovini.

p.s. še sreča, da sem star in da sem do sedaj odsanjal lepote naših gora...

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46041

Novosti