Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Poročilo s 4. prvenstva Koroške in Tirolske v lednem plezanju

Obširnejše poročilo s 4. odprtega prvenstva Koroške ter vzhodne Tirolske v lednem plezanju, kjer je Primož Hostnik (AO Tržič, Maya Maya) uspel poskrbeti za prvo slovensko zmagoslavje na tovrstnih tekmovanjih.

Stolp v Koetschach-MauthnuPrizorišče

V nekoliko hladni, a zato nič manj idilični združbi dveh manjših avstrijskih mestec, Kötschach-Mauthnu, se v začetku januarja že skoraj tradicionalno zbere dokaj obsežna in primerno pripravljena druščina lednih plezalcev ter ostalih tovrstnega zanimanja polnih obiskovalcev.

Letošnje leto je bila na tem mestu namreč že četrtič zapored najprej organizirana tekma, ki šteje kot Odprto prvenstvo Avstrije, v razmaku kakega tedna pa ji je kot običajno sledilo še Odprto prvenstvo Koroške ter vzhodne Tirolske.

Bitka z gravitacijo

Najbrž je odveč posebej poudarjati za kaj pri tovrstnih plezalnih tekmovanjih v bistvu gre, velja pa zato (predvsem zaradi boljšega razumevanja) na opisanem primeru zgolj omeniti nekaj splošnih posebnosti same prireditve.

Samo tekmovanje poteka običajno v treh krogih oz. serijah in se običajno na prvi dan začne z odprtimi kvalifikacijami, kjer se imajo priložnost pomeriti vsi tekmovalci, nato pa se skozi sledeče polfinale (tja se uvrsti najboljših 18 tekmovalcev) ter finale (9 tekmovalcev) ta kvota počasi, a vztrajno zmanjšuje.

Ogrevanje pred tekmovanjem


Na slednji izmed obeh tekem se je tako zbralo skupaj 27 visoko motiviranih tekmovalcev ter 8 tekmovalk iz skupno 6. različnih evropskih držav, ki so se pomerili vsak v svoji konkurenci ter predstavljali gonilno silo celotnega dogodka.

Sproščen začetek, nato oster preobrat

Po prijetnem sprejemu ter ogledu vseh smeri so sledile kvalifikacije in prvo izločanje tekmovalcev. Skozi kvalifikacije se je (tudi oz. predvsem) zaradi dobre volje sodniške žirije v polfinale izjemoma prebilo 22 moških predstavnikov (sledilo je še 5 ženskih finalistk) pogled na celotno lestvico pa je kazal na dokaj veliko izenačenost vseh sodelujočih.

Po sproščenem večeru, je sledilo »jutranje bujenje«. Vsem prisotnim je bilo namreč jasno, da ob kvaliteti vseh prisotnih, od katerih jih precej dokaj uspešno nastopa tudi v svetovnem pokalu (t.i. IWC), preprosto ne bo več prostora za morebitno hranjenje moči oz. taktiko.

Predvidevanja so se izkazala za pravilna in vnel se je resen boj za 9 prostih mest v moškem finalu. Organizator je tekmovalcem že takoj na začetku postregel z težkimi prečnimi prehodi preko visečih ledenih sodčkov, zaključek smeri pa se je nahajal visoko pod vrhom 28 metrskega ledenega stolpa.

Prizor iz predtekmovanja, Foto: Primož Hostnik


Prvo resnejše sito je po pričakovanjih dodobra razredčilo seznam moških sodelujočih, ostali so trenutni najboljši, na čelo katerih se je predvsem zaradi hitrega in efektivnega plezanja uspel prebiti tudi edini slovenski predstavnik, Tržičan Primož Hostnik.

Večerni sij

Po napornem plezanju je za tekmovalce sledil kratek oddih ob spremljanju ženskega finala (suverena zmaga Italijanke Claudie Colussi, ki jo nekateri poznajo tudi iz lanskih tekem Slovenskega pokala) nato pa nekajurno čakanje v izolacijski coni ter priprava na zadnjo preizkušnjo dneva.

V soju žarometov so se okrog 18. ure ob bučnem navijanju vseh prisotnih tekmovalci v obratnem vrstnem redu pomerili s koroškim »slapom trpljenja« kakor ga je poimenoval zgovorni voditelj prireditve.

Plezanje vseh prisotnih je bilo zanesljivo ter hitro, sama smer pa je skrivala tudi nekaj presenečenj, ki so poskušala vsaj nekoliko zmesti nastopajoče. Kot zadnji se je tako pod omenjeno skulpturo znašel Primož, potem ko sta poprej v žaru borbe s težavami ter časom do vrha uspela preplezati le lanskoletni zmagovalec tekme Otmar Baier (AUT) in odlični švicarski plezalec in alpinist, Urs Odermatt.

Ne vedoč za rezultate tekmovalcev pred seboj se je pripravil za plezanje smeri in jo v dokaj zanesljivem slogu in izdatni vzpodbudi občinstva uspel (z najboljšim časom dneva) tudi zaključiti z udarcem zvona na samem vrhu.

Končno 1. mesto in z njim prva slovenska zmaga na tovrstnih tekmovanjih v tujini je bila tudi po mnenju gostiteljev tekmovanja primeren razlog tudi za kratkotrajno, a skoraj neizbežno proslavljanje, kateremu pa je (kasneje in ob številnih izraženih interesih po udeležbi tekem Slovenskega pokala v lednem plezanju s strani sodelujočih tekmovalcev) sledila le še dolga vožnja ter pozen povratek v domovino.

Finalna razvrstitev:
- ženske:

1. Claudia Colussi (ITA)
2. Gundi Kraft (AUT)
3. Claudia Pacher (AUT)

- moški:

1. Primož Hostnik (AO Tržič, Maya Maya)
2. Otmar Baier (AUT)
3. Urs Odermatt (CH)

Vse rezultate najdete na: http://www.obergailtal.at/kaerntnerms04.htm.

Primož Hostnik

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

2 komentarjev na članku "Poročilo s 4. prvenstva Koroške in Tirolske v lednem plezanju"

Franci Savenc,

Prva slovenska zmaga na tovrstnih tekmovanjih v tujini

Prvo slovensko zmago izven Slovenije je pravzaprav dosegel Erik Švab že davnega leta 2000 v Lanzadi v hitrosti in nato še naslednje leto 2001 v Rein in Taufers (Riva di Tures) v težavnosti. Isto leto je potem - s tretjim mestom, prav tako v Lanzadi, in s kombinacijo dveh tekem - osvojil tudi prvo zmago v Italijanskem pokalu 2001.

Erik Švab | Erik Švab zmagovalec | Ledno plezanje, tekme


Bojan Leskošek,

Franci,

če je s "prvo slovensko zmagoslavje na tovrstnih tekmovanjih" mišljeno tekmovanje v lednem plezanju v tujini, je bil daleč pred obema Janez Jeglič, ki je zmagal v Franciji (Courchevel, 1996, zmagal pa je tako v hitrosti kot v težavnosti).

Sicer pa vse čestitke Primožu- za sabo je pustil tako ugledna imena kot so Berger in Odermatt!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46044

Novosti