Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Za uvod počistili Gospodično

Nedeljski dnevnik - Tone Fornezzi, Karmen Pust: Vseslovenska akcija očistimo naše gore in planine Zavarovalnice Triglav in Nedeljskega dnevnika

VSESLOVENSKA AKCIJA OČISTIMO NAŠE GORE IN PLANINE ZAVAROVALNICE TRIGLAV IN NEDELJSKEGA DNEVNIKA
Za uvod počistili Gospodično

Izjemno vzdušje na odprtju naše akcije v osrčju Gorjancev - Postavili temelje prvi dolenjsko-belokranjski planinski transverzali

Ob odprtju naše akcije nam jo je vreme pošteno zagodlo, saj smo jo napovedali za soboto, vendar smo jo zaradi napovedanega dežja prestavili na prijetno sončno, a nekoliko hladno nedeljo. Ni šlo povsem brez težav, saj je v soboto pod večer sneg pobelil Gorjance, kar je za ta čas precej nenavadno, tako da je okoli sto planincev v zgodnjem dopoldnevu doživelo pravcato zimsko idilo. »Ja, sneg nas je kar malo oviral, a ni bilo večjih težav, saj ga je zapadlo le nekaj centimetrov. Zelo rad grem na Gorjance, največkrat do Gospodične, v kočo na imenitno gobovo mineštro in potem naprej na Trdinov vrh, kjer je čudovit razgled na dolenjsko pokrajino. Pozdravljam vašo akcijo, saj ugotavljam, da čiščenja v Sloveniji nikoli ni dovolj,« nam je dejal Robert Pust iz Globodola, ki sodi med aktivnejše dolenjske planince. (Vedno s klobaso v žepu!) Letos bomo z Zavarovalnico Triglav izvedli že šesto akcijo Očistimo naše gore in planine, saj so v petih letih ozaveščeni obiskovalci napolnili 125.000 vrečk, v katerih se je nabralo kar 24 ton smeti. V akcijo bomo vključili več kot 70 planinskih postojank po vsej Sloveniji, tudi nekaj visokogorskih postojank, kot so Triglavski dom na Kredarici, Vodnikov dom na Velem polju, dom na Komni, kočo pri Triglavskih jezerih, planinsko kočo na Kamniškem sedlu, naše biorazgradljive vrečke pa bodo čakale izletnike tudi na vseh zgornjih postajah slovenskih žičnic, ki obratujejo vse leto.

»Tudi v Šesti sezoni namen ostaja enak: očistimo naša gore in planine ter poleg lepih doživetij odnesimo v dolino tudi svoje smeti!« je v pozdravnem nagovoru na Gospodični dejal Luka Pušnik, predstavnik Zavarovalnice Triglav. »Ljubezen do gibanja in obiskovanja gorskega sveta bomo v tej sezoni prenašali tudi na otroke. Učili jih bomo preudarne in vame hoje v hribe, staršem pripravljali predloge za družinske izlete, s skupnimi močmi pa skozi celotno sezono s Čistilnimi akcijami naravi pomagali zasijati v vsej njeni lepoti. Tudi letos bomo akcijo Očistimo naše gore povezali s projektom Otroci Triglava - varni v igri, povezani z naravo in pomagali pri prenovi igral ob eni od planinskih postojank, kot nam je uspelo lani pri planinskem domu na Svetem Joštu.«

V nedeljo opoldne je bilo na Gospodični zelo prijetno. Kmalu po enajsti uri, ko je sonce dokončno pregnalo vse meglice in se je stopilo še tistih nekaj krpic snega, je pred prijetnim planinskim domom in naokoli zavladalo prešerno vzdušje, kakršnega so zmožni samo planinci. Med najprizadevnejšimi je bila spet Fanika Vovk iz Novega mesta, zaprisežena dolenjska planinka, blagajničarka pri Planinskem društvu Krka Novo mesto. »Pot je bila malo mokra, na določenih mestih tudi blatna, drugače pa super. Zelo sem bila presenečena, saj je bilo včasih ob poti več smeti, danes pa sem jih našla le za vzorec. Sicer pa pravi planinci sploh ne puščamo smeti. Tiste, ki so še v naravi, so verjetno od občasnih obiskovalcev planin in takrat, ko se na pohode odpravlja mladina. Ne razumem, da polno steklenico lahko nesejo gor, prazne pa ne nazaj dol.« Blaž Mrhar, oskrbnik planinske koče pri Gospodični, ni skrival zadovoljstva, da je bila otvoritvena slovesnost letošnje akcije prav pri njih. »Res smo veseli, da so se pri Zavarovalnici Triglav odločili, da letošnjo sezono začnejo pri nas. Gospodična je glavna pohodniška točka jugovzhodnega dela Slovenije. Tudi naša ponudba je zelo pestra.«

Za letošnje odprtje lahko mirno trdimo, da nam je uspelo združiti prijetno s koristnim, saj sta vse planince presenetila načelnik Gorske reševalne službe (GRS) Ljubljana Branko Žorž in inštruktor GRS Peter Zupančič, ki sta pri planinskem domu pripravila pravcato razstavo vseh pripomočkov, ki jih potrebujejo reševalci v gorah, od klasičnih, vitla in vrvi do varovanih nosil, ki jih potrebujejo pri reševanju s helikopterjem. Kakšna je vaša glavna naloga? »Naša osnovna naloga je reševanje, če pride do poškodbe in pomagamo ponesrečencem, prvenstvena pa je preventiva. Ozaveščamo planince, začenjamo že z najmlajšimi. Svetujemo jim, kako naj se odpravijo v gore, svetujemo pri primerni opremi, obutvi, zadnje čase pa opozarjamo na nošenje čelad, saj je veliko poškodb glave, predvsem zaradi padajočega kamenja,« nam je pripovedoval inštruktor Peter Zupančič.

Katera je tista prava planinska oprema?
»Najpomembnejša je obutev, ki mora biti pohodniška, to se pravi z debelim podplatom, zelo priporočljivi so visoki in kakovostni čevlji. Predvsem to je zelo pomembno. Veliko poškodb je zaradi padajočega kamenja, a tudi pri plezalcih se dogajajo nesreče, zato je tudi čelada osnovna oprema, ki mora biti namenjena za gorniško dejavnost, s certifikatom UIAA, mednarodnega združenja, ki postavlja standarde.«

Kaj narediti v primeru poškodbe?
»V primeru poškodbe ali stiske, ko ne morete varno sami naprej, pokličite 112. Javil se bo naš operater, ki mu boste povedali, kdo ste, kaj in kje se je zgodilo.«

Načelnik GRS Ljubljana Branko Žorž ni skrival zadovoljstva, da se je tudi Zavarovalnica Triglav aktivno vključila v komunikacijo za varnost v gorah. »Previdnosti v gorah ni nikoli premalo. Pozdravljam delavnice za mlade planince. Sicer pa naj se vsaka planinska tura začne v glavi, že doma! S kakšno opremo bomo šli v hribe, kakšno bo vreme, kam bomo šli, smo zmožni ture, ki smo si jo zamislili, kdo bo z nami.«

Za izjemno prijazno vzdušje je poskrbel tudi harmonikarski kvartet Maestro forte, ki ga vodi profesor Martin Težak. Nič čudnega, da so nekatere planince zasrbele pete in so se zavrteli ob prijetnih zvokih. Med najprizadevnejše čistilce smo razdelili tudi nagrade. Največ jih je pobrala skupina Marjete Fink, saj je pobrala tudi največ odpadkov, skoraj 8 kilogramov. Med posamezniki se je najbolj izkazala Tanja Vovk iz Novega mesta.

Našo akcijo je pozdravil tudi Anton Progar, predsednik PD Krka Novo mesto; »Lahko povem, da kar se tiče smeti, zelo skrbimo za Gorjance, saj smo ozaveščeni in svoje hribe redno čistimo, v hribih sem praktično vsak dan, vsaj 200-krat na leto na Gospodični in vsakič z vašo vrečko. Tu na Gospodični imamo tudi izobraževanje za usposabljanje vodnikov, markacistov in varuhov gorske narave.« Z Rudolfom Skobetom, predsednikom meddruštvenega odbora planinskih društev Dolenjske in Bele krajine, smo postavili temelje prvi dolenjsko-belokranjski planinski transverzali, ki bo vključevala pet planinskih postojank; planinsko kočo na Krašnjem vrhu nad Metliko, bivak na Svetem Petru, ki ga pravkar obnavljajo, planinski dom na Mimi gori, kočo pri Jelenovem studencu na Kočevskem in seveda planinski dom na Gospodični.

Tone Fornezzi, Karmen Pust
Foto: Anže Furlan

 

22.04.2015


G-L: Varno v šesto sezono
akcije Očistimo naše gore: Na otvoritveni slovesnosti ...

20.04.2015
Stopili smo v šesto sezono akcije Očistimo naše gore

 

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46044

Novosti