Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Tržičanom zmaga

Manca Čujež: ... na 26. državnem tekmovanju Mladina in gore, ki je bilo v soboto, 10. januarja, v Idriji

V organizaciji Mladinska komisija pri PZS, PD in OŠ Idrija ter Zavoda za šport RS Planica, se je pomerilo 27 ekip iz vse Slovenije. Te so veliko znanja pokazale že na regijskih tekmovanjih novembra 2014 v Kanalu, Šoštanju in Cerkljah ob Krki, ki se jih je udeležilo več kot 200 mladih planincev.

Mladina in gore, ki je hkrati tekmovanje iz znanja in športno tekmovanje, saj planinstvo obe prvini enakovredno združuje, je namenjeno osnovnošolcem od 6. do 9. razreda, prihodnje leto pa se nam morebiti obeta podobna preizkušnja tudi za srednješolce. Eno najpomembnejših tekmovanj za popularizacijo planinstva in spoštljivega odnosa do narave je tudi priložnost za druženje in medsebojno spoznavanje mladih planincev iz vse Slovenije.

Mladostniško ubran kulturni program so s planinsko pesmijo, plesom in hudomušnicami za sprostitev pred tekmovanjem soustvarili idrijski osnovno- in srednješolci ter člani Mladinskega odseka PD Idrija. Zvedave mlade planince so nagovorili ravnateljica OŠ Idrija Ivica Vončina, predsednik PD Idrija Nace Breitenberger, župan Občine Idrija Bojan Sever, podpredsednik PZS Roman Ponebšek in predsednik Meddruštvenega odbora PD Posočja Gregor Rupnik, po knapovsko pa so jim Srečno! zaželele tudi načelnica Mladinske komisije PZS Barbara Bajcer, načelnica MO PD Idrija Katarina Bončina in koordinatorica tekmovanja Brigita Čeh.

Štiričlanske ekipe osnovnošolcev so tekmovanje začele dopoldne s testi iz planinskega znanja, ki so ga mladi pridobivali v planinskih krožkih in med svojim (večletnim) udejstvovanjem v planinstvu. Zaradi izjemno izenačenih rezultatov v vrhu se je letos v finalni del državnega tekmovanja uvrstilo kar osem ekip, ki so v finalu v obliki kviza odgovarjale na državni ravni ustrezno zahtevna vprašanja iz Planinske šole in dodatnega gradiva o Idriji, pokazati pa so morale tudi praktično znanje iz orientacije in prve pomoči. Pisca vprašanj, ki so iskala uporabno planinsko znanje, sta bila Izabel Vadnal in Roman Ponebšek, oba inštruktorja Planinske vzgoje pri PZS.

Za naslov državnih prvakov so se potegovali: Idrski jegliči (OŠ Idrija, PD Idrija), Nepredvidljivi (OŠ Braslovče, PD Dobrovlje - Braslovče), Štrki (PD Matica Murska Sobota), Gorski petelini (OŠ Tržič, PD Tržič), Upkače (OŠ Puconci, PD Matica Murska Sobota), G.U.M.A. (OŠ Janka Kersnika Brdo, PD Domžale), Krompirjev hribovc (OŠ Šenčur, PD Kranj) in Ščinkovci (PD Domžale).

Napeta finalna preizkušnja je za nove državne prvake okronala Gorske peteline iz Tržiča, kjer bodo naslednje leto gostili 27. državno tekmovanje Mladina in gore. Tesen boj se je vnel za drugo in tretje mesto; takoj za zmagovalce se je uvrstila ekipa Krompirjev hribovc iz Šenčurja, tretje mesto pa so dosegli domžalski Ščinkovci. Domačini in lanski zmagovalci Idrski jegliči so osvojili četrto mesto, peto domžalska G.U.M.A., šesto Nepredvidljivi iz Braslovč, sedmo in osmo mesto pa sta odromala v Prekmurje – k Štrkom in Upkačam.

Zmagovalci Daša Černilec, Ema Soklič, Matej Rozman in Marko Zupan ter njihova mentorja Asja Štucin in Gorazd Černilec niso skrivali veselja ob prvi tržiški zmagi, saj se Tržičani tekmovanja udeležujejo že pet let. »Izjemni smo veseli, sploh ne moremo dojeti, da smo zmagali. Nemogoče je opisati, koliko nam pomeni zmaga, ki je bila za nas res nepričakovana. Prvič smo zmagali, kot ista ekipa smo tekmovali že lani. Pripravam smo posvetili kar veliko časa, srečevali smo se vsak ponedeljek. Mentorja sta nam sestavljala vprašanja, vsak se je pripravljal za svoje teme, učili pa smo se skupaj – to je bil razlog za uspeh,« so takoj po razglasitvi rezultatov navdušeno povedali planinsko odlično podkovani osnovnošolci. S pokali in medaljami ovenčana trojica najboljših ekip je za nagrado prejela udeležbo na taboru v PUS Bavšica v organizaciji MK PZS, prav vse udeležence tekmovanja pa so razveselila priznanja in praktične nagrade.

Posebno doživetje za tekmovalce in spremljevalce je bil voden ogled mesta in idrijskega rudnika živega srebra ter srečanje s skrito gostjo Marjeto Keršič Svetel. Nekoč legendarna avtorica in voditeljica oddaje Gore in ljudje, danes pa predana naravovarstvenica, je v pogovoru z voditeljem Blažem Lesnikom poudarila, da so otroci rojeni raziskovalci, gore pa čudovit svet za raziskovanje, zato jih je treba peljati v gore, da jih doživljajo z vsemi čuti, jih imajo radi ter ohranjajo spoštovanje in zdrav odnos do strahu, kajti gore so lahko tudi nevarne. Predvsem pa lepe, ujete tudi v idrijsko čipko, kot so povezavo med planinami in čipko na likovnem natečaju najustvarjalneje prikazali tržiške Gorske zmajevke, domači Idrski jegliči in Smrdljivi gojzarji iz Črnuč.

Besedilo in fotografije Manca Čujež

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46047

Novosti