Išči

Informacije

Objave z informativno vsebino.

Informacije

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nenadomestljivi leteči izvidniki

NeDelo - Boris Šuligoj: ... Vsem, ki se podajajo v hribe, pa je priporočil, da bi imeli na sebi, kar najbolj opazna oblačila, ...

Kako izboljšati izvidništvo iz zraka: Prvi posvet o letalski izvidniški dejavnosti

Sečovlje – Kako čim prej odkriti in pogasiti požar v naravi, odkriti onesnaženje na morju, poiskati pogrešane in ponesrečene v gorah, poiskati brodolomce na morju ...? To je samo nekaj vprašanj, ki so se jih včeraj v Sečovljah lotili predstavniki sedmih slovenskih aeroklubov z nekaterih specifičnih območij Slovenije.

Prvi posvet o letalski izvidniški dejavnosti po osamosvojitvi sta pripravila Obalni letalski center Portorož in Uprava RS za zaščito in reševanje, prišli pa so predstavniki letalskih centrov Bovec, Slovenj Gradec, Zagorje, Postojna, Divača, Ajdovščina in OLC Portorož ter predstavniki ministrstva za obrambo in drugih državnih služb. Gre za sedem klubov, v katerih deluje več kot sto pilotov, ki ob svojih šolskih poletih opazujejo razmere iz zraka in se uspešno vključujejo v sistem zaščite in reševanja. Seveda lahko iz zraka najhitreje opazijo požar v naravi ali kak drug nenavaden pojav. Darko Muhič iz centra za zaščito in reševanje obalno-kraške regije je dejal, da so v Sloveniji samo v prvih treh mesecih evidentirali 1220 požarov, v katerih je pogorelo 844 hektarov narave, od tega na Primorskem 477 hektarov. Benjamin Ličer je povedal, da imajo povprečno pet izvidniških poletov na dan: »V 30 letih smo pet ljudi rešili gotove smrti – dva brodolomca in tri deskarje. Iskali smo že utopljence, nadzirali gorečo ladjo pri Pulju, našli ukradene ribje kletke gojišča Fonda ... V 30 letih smo več kot 2000-krat naznanili požar ali onesnaženje. Čez naše morje pluje 850 tankerjev na leto, to je ekološka bomba pred našimi vrati. Imamo fotografije, kako ladje izpuščajo balastno vodo ... Zaradi takih onesnaženj so po svetu ljudje množično umirali,« je opozoril Ličer.

Posebno pozornost so namenili komunikacijam in Dejan Kavčič je odločno predlagal, da bi morali kar se da učinkovito organizirati izvidniško službo, se dogovoriti za sistem komuniciranja in pripraviti vaje. Vsem, ki se podajajo v hribe, pa je priporočil, da bi imeli na sebi, kar najbolj opazna oblačila, saj je pogrešane iz zraka zelo težko odkriti.

Govorili so tudi o težavah pri financiranju letalske izvidniške dejavnosti. Benjamin Ličer pa je menil, da bi morali imeti v Sloveniji več letal za gašenje v naravi. »Avgusta se bomo prijavili za evropski projekt, da bi kupili letalo za gašenje, saj bi bilo nujno, da bi eno takšno letalo imeli tudi na sečoveljskem letališču,« smo še izvedeli v Sečovljah.

Boris Šuligoj

27.05.2012

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 27671

Informacije

Informacije