Išči

Informacije

Objave z informativno vsebino.

Informacije

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pomoč v Nepal

Oktobra odhaja v Nepal jubilejna “odprava” ob 40-ti obletnici uspešnega vzpona čez južno steno Makaluja ... - Predavanje zdravnice Ande Perdan, ki je tam pomagala po potresu PZS: Planet za Nepal

Aprila letos je bil v Nepalu močan potres, ki je zahteval več tisoč življenj in povzročil ogromno materialno škodo. Slovenci smo se na to nesrečo odzvali zelo pozitivno in že takrat priskočili na pomoč. Med drugimi je tja odšla tudi zdravnica Anda Perdan in dober mesec dni neposredno pomagala ponesrečenim.

Vendar se običajno zgodi, da neposredno ob nesreči še pomagamo, ko mine nekaj časa, pa kar pozabimo, da ljudje še določen čas potrebujejo pomoč.
Letos oktobra odhaja v Nepal jubilejna “odprava” ob 40-ti obletnici uspešnega vzpona čez južno steno Makaluja, s katerim smo takrat stopili ob bok največjim alpinističnim narodom. To priložnost bomo izrabili tudi za to, da bomo prizadetim osebno odnesli določeno pomoč, ki jo bomo do takrat zbrali.

Tako bo zdravnica Anda Perdan v petek, 2. oktobra, v Klubu Doma kulture v Kamniku z začetkom ob 19. uri ob diapozitivih podelila svoja doživetja in razmišljanja o tem, kaj vse je doživela ob pomaganju v Nepalu po potresu.
Vstopnine ne bo, se pa bodo zbirali prostovoljni prispevki za Nepalce.


PZS, 29.09.2015, ob 9. uri: Dobrodelna akcija Planet za Nepal

Rušilni potres v Nepalu je aprila letos terjal ogromno nedolžnih žrtev. Katastrofa, ki je vzela skoraj 9.000 življenj in uničila že tako skromne domove, se je dotaknila vseh nas. Po skoraj štirih mesecih so otroci še vedno ogroženi in potrebni pomoči, saj se je revščina družin po potresu poglobila. Družbena odgovornost medijev ima močan vpliv na javnost, zato pod okriljem informativne oddaje Planet Danes pripravljajo dobrodelno akcijo Planet za Nepal, ki jo podpira tudi Planinska zveza Slovenije.

V sodelovanju z Dobrodelnim društvom Tibet so v informativni oddaji Planet Danes prek SMS-sporočil in klica na številko 090 začeli zbirati sredstva za gradnjo šole v Nepalu, ki je bila porušena v najhujšem potresu v zgodovini ene najrevnejših držav. Šolo za 180 otrok bodo gradili v pokrajini Nuwakot v vasi Mairitar.

Hkrati z dobrodelno akcijo bodo od 13. oktobra spremljali 15-člansko odpravo Vikija Grošlja, ki za en mesec odhaja pod stene najvišjega gorstva sveta. Po 40 letih od prvega slovenskega vzpona na 8463 metrov visok Makalu v Himalaji se bo odpravi pridružila tudi Anja Kovačič, novinarka Planet Danes in pobudnica dobrodelne akcije. »Ideja o akciji se mi je utrnila med gledanjem katastrofalnih posnetkov potresa, ki se je zgodil 25. aprila v Nepalu. Moja navzočnost v odpravi veteranov na Makalu ima lahko večji pomen. Naredim lahko nekaj več, kot samo obiščem prizadeto državo. Ogromno otrok je ostalo brez staršev, brez strehe nad glavo in z negotovo prihodnostjo. Izobrazba je eden najpomembnejših dejavnikov, ki jih lahko umakne z roba. Preden se bodo postavili na noge, popravili hiše, bo preteklo ogromno časa, da bo na voljo tudi denar za gradnjo novih šol. Vsaj eno lahko postavimo skupaj. Idejo so podprli nekateri sodelavci, s katerimi smo pripravili načrt, k sodelovanju smo povabili tudi Vikija Grošlja in preostale člane odprave. Z veseljem so se odzvali in bili pripravljeni sodelovati. Prav tako tudi nekateri slovenski pohodniki, ki so bili v času potresa na ogroženih območjih. Takrat so jim pomagali tudi domačini.«

Zdaj je čas, da jim pomoč vrnemo. Veliko denarja z vsega sveta je po potresu šlo v Nepal. Da bo denar zagotovo prišel do pomoči potrebnih, bosta poskrbela Viki Grošelj in Anja Kovačič. Ob koncu mesečne odprave se bosta odpravila v Mairitar, 30 kilometrov oddaljeno vas od Katmanduja, v kateri bomo gradili šolo, jim predala denar, zbran do njunega obiska, preostanek pa jim bodo poslali po končani akciji. Tam bo ves čas nekdo, ki bo nadzoroval gradnjo in porabo denarja, po novem letu pa se bodo ponovno odpravili tja in stopili v šolo, v kateri bodo sedeli znanja željni otroci.

Odprava bo obiskala tudi grob člana odprave iz leta 1975 Nejca Zaplotnika in šolo za nepalske gorske vodnike, ki jo je ustanovil takratni vodja odprave Aleš Kunaver.

Akcijo je poleg Vikija Grošlja, Planinske zveze Slovenije in Aswina Kumarja Shreste, nepalskega častnega generalnega konzula, podprlo še nekaj posameznikov, ki so bili v času potresa v Nepalu ali se tja vračajo že vrsto let.

Akcijo Planet za Nepal lahko spremljate na Planet.si.

...09.2015

 

 

 

1 komentarjev na članku "Pomoč v Nepal"

Franci Savenc,

Osnovno besedilo (prvi del) poslal Bojan Pollak, brez podpisa ... "Jubilejno" naj bi vodil Viki Grošelj, udeležba ...

Zdaj (z zamikom) dodal še poobjavo s PZS.si

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 27657

Informacije

Informacije