Išči

Informacije

Objave z informativno vsebino.

Informacije

Objavljalci

Authors

Arhiv

Polne roke dela za
 gorske reševalce

Slovenske novice: Pri reševalnih akcijah tolminske postaje je 23-krat priskočil na pomoč helikopter Slovenske vojske ali policije, 67 tolminskih reševalcev pa je v akcijah opravilo 2550 ur prostovoljnega reševalnega dela.

TOLMIN – »Po številu reševalnih in iskalnih akcij je bilo leto povprečno. Žal pa je statistika katastrofalna, saj je v naših gorah in planinah umrlo sedem ljudi, 18 jih je bilo hudo ranjenih, trije lažje. Precej huje ranjenih je imelo zelo hude poškodbe, od kompliciranih zlomov do hudih poškodb glave, prsnega koša in hrbtenice,« je črto pod letošnjo sezono tolminske postaje gorske reševalne službe potegnil njen načelnik Žarko Trušnovec. GRS Tolmin tudi letos ostaja najbolj obremenjena postaja, ki deluje znotraj zveze GRS, lani so izjemoma največ posredovanj imeli reševalci GRS Bohinj.

Pri reševalnih akcijah tolminske postaje je 23-krat priskočil na pomoč helikopter Slovenske vojske ali policije, 67 tolminskih reševalcev pa je v akcijah opravilo 2550 ur prostovoljnega reševalnega dela. Kar šestnajstkrat so imeli po dve akciji v istem dnevu, enkrat celo štiri posredovanja v enem dnevu. Na kobariškem območju so imeli 26 reševalnih akcij, na Tolminskem pet manj, na ajdovskem območju, kjer so reševali predvsem jadralne padalce, je bilo 21 posredovanj, na idrijsko-cerkljanskem območju so posredovali sedemkrat, enkrat pa še na območju skupine Podbrdo. Z 32 nesrečami prevladujejo nesreče jadralnih padalcev, veliko dela in posredovanj so imeli tudi po letošnjem žledu. Med 72 reševanimi in iskanimi osebami jih je bila polovica tujcev iz kar trinajstih držav, in sicer deset Nemcev, sedem Čehov in po trije Italijani in Nemci, reševali so tudi enega Argentinca. Poleg ur, ki so jih porabili za reševanje, so tolminski gorski reševalci izvedli 35 različnih vaj in usposabljanj, več predavanj za planince, alpiniste, tabornike in učence, spremljali so skupine na 60 pohodih, sodelovali so na štirih tekmovanjih gorskih reševalcev, izpeljali tabor za nadarjene osnovnošolce in organizirali turno-kolesarski tabor za družinske člane gorskih reševalcev na Mostu na Soči in v Nadiži, za kar so skupno porabili približno 6000 ur.

I. U.


Dvajsetkrat hiteli na pomoč zaradi žleda

ponedeljek, 5. januar 2015

Primorske novice: V 79 reševalnih ali iskalnih akcijah so tolminski gorski reševalci lani reševali ali iskali 72 ljudi. Z gora so v dolino varno pospremili 34 nepoškodovanih in 31 poškodovanih planincev ter prenesli sedem trupel. Samo zaradi žleda so morali na pomoč dvajsetkrat: 13-krat ob žledu, sedemkrat pa zaradi nesreč ob odpravljanju posledic žleda.

TOLMIN > Gorski reševalci, ki sodijo pod okrilje tolminske postaje gorske reševalne službe, so imeli lani največ akcij na območju Kobarida (26), Tolmina (21) in Ajdovščine (21). Na območju Idrije in Cerknega so posredovali sedemkrat, na območju skupine Podbrdo pa enkrat. V 71 reševalnih in osmih iskalnih akcijah so pomagali 72 ljudem, od katerih jih je bilo 34 nepoškodovanih, tri laže in 28 hudo poškodovanih. Sedmim pa ni bilo več pomoči.

Posadke helikopterske eskadrilje slovenske vojske, ki praviloma rešujejo v gorah, so lani pomagale pri 88 gorskih nesrečah. Skupaj s 76 prevozi nujne medicinske pomoči so v 205 urah v zraku prepeljale 176 poškodovanih ali obolelih in 21 ton opreme za prvo pomoč. Za prevoz obolelih, poškodovanih v gorah ali na težko dostopnih krajih je na brniškem letališču vsak dan na voljo helikopter bell 412, po klicu na pomoč pa tričlanska ekipa helikopterja in dežurna reševalna ekipa z njim poletita najkasneje v 15 minutah.
Največkrat so reševali padalce (32-krat), za njimi pa jim je največ dela povzročil februarski žledolom in razdejanje, ki ga je žled pustil v gozdovih, je v svojem poročilu za lansko leto poudaril načelnik GRS Tolmin Žarko Trušnovec. Ob žledolomu so posredovali 13-krat, sedemkrat pa so morali posredovati zaradi nesreč ob kasnejšem delu v gozdu zaradi žledoloma. Desetkrat so odhiteli na pomoč zaradi nesreč na planinskih poteh, trije gorniki so se zaplezali v stenah ...

Med rešenimi ali iskanimi je bila polovica Slovencev, polovica pa tujcev iz trinajstih držav. Deset jih je bilo iz Nemčije, sedem Čehov, po trije Italijani in Nizozemci, po dva Madžara, Rusa in Poljaka, po eden pa iz Bosne, Avstrije, Luxemburga, Argentine, Velike Britanije in Litve. Za gorske reševalce je bil najbolj naporen avgust, ko so morali reševati kar 16-krat, februarja so posredovali 13-krat, junija enajstkrat in maja desetkrat. V reševalnih akcijah je sodelovalo 67 članov, v 16 primerih so imeli po dve intervenciji na dan, enkrat pa celo štiri v istem dnevu. 23-krat jim je na pomoč priskočila tudi ekipa s helikopterjem.

Gorski reševalci iz Tolmina, Kobarida, Podbrda, Idrije in Cerknega ter Ajdovščine so se letos usposabljali na 35 vajah ali urjenjih, varovali so 60 pohodov, tekmovanj in prireditev v gorah, sodelovali na štirih vajah, dežurali na Brniku, organizirali tabor, gorski maraton in tek ter spominsko slovesnost na Okrešlju. Tolminska postaja gorske reševalne službe šteje 67 reševalcev, od katerih je redno aktivnih 37.

DC

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 27661

Informacije

Informacije