Uredništvo: [email protected]
| Registracija

Forum » Naš jezik » markacije

Željko Lipanovič, petek, 27. februar 2004, ob 23:09

Znane so mi razne planinske markacije ( krogi, puščice ). Ne poznam pa izraza "Knafelčeva markacija". Prosil bi za opis in razlago.
Lp

Franci Savenc, sobota, 28. februar 2004, ob 09:08

Razlaga izraza "knáfelčeva markácija" iz Planinski terminološki slovar, ki je izšel v Založbi ZRC SAZU, Ljubljana 2002, bo mislim kar zadoščal:

knáfelčeva markácija ~e ~e ž markacija iz rdečega kolobarja okoli belega polja, imenovana po članu Slovenskega planinskega društva Alojzu Knafelcu

To je torej naša vsakdanja markacija, standardna na naših planinskih poteh.
Alojz Knafelc (1859 - 1937) pa je v vesti o njegovi smrti (PV 1937, str. 170) označen kot ... ves svoj čas posvetil realnim potrebam slovenskega planinstva ... Po njegovih markacijah smo vsi hodili, njegove zemljevide vsi razgrinjali .... Bil je tisti, ki nam je za vedno dal za naše gore značilno rdeče belo oznako - markacijo.

Branko Jensterle, nedelja, 17. september 2006, ob 16:17

Tradicionalna Standardna označba poti v Sloveniji Rdeč krogec z belo piko. Lp.

Gašper Mlinšek, petek, 19. januar 2007, ob 18:24

Kje je možno videti pomen različnih tipov markacij? Zanimajo me predvsem krogi modro-rumenih barv. Koliko je različnih oznak? Hvala.

Gašper Mlinšek, sobota, 3. februar 2007, ob 20:21

Noben ne ve?

Matevž Vučer, sobota, 3. februar 2007, ob 21:16

Modro-rumene markacije se uporabljajo na gozdnih učnih poteh. Ponavadi se ob takih poteh pojavljajo še teblice z imeni rastlin, lahko tudi raznih objektov, kot tudi informacijska tabla z opisom in podatki o poti.

Igor Zlodej, sobota, 3. februar 2007, ob 21:21

Kolikor jaz o teh markacijah vem, se za označevanje planinskih poti v Sloveniji uporablja rdeče - bela Knafelčeva markacija. Izjemni oznaki, ki se pojavljata pa sta še: Obmejna markacija za označevanje planinskih poti po sporazumu med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo, to je klasična rdeče - bela markacija z dodanim zelenim zunanjim krogom v velikosti 12 cm in Markacija za ozančevanje evropskih peš poti E-6 in E-7 rumene - rdeča markacija velikosti 8 ali 10 cm. Lp

Igor Pavlič, sobota, 3. februar 2007, ob 22:09

Rdeč krog z rumenim jedrom je pa geološka markacija (na Geološki transverzali).
Sem ti pa poslal slikce markacij Zavoda za gozdove!

Aleš Kovač, ponedeljek, 5. februar 2007, ob 08:20

KOlikor je meni znano je to transvezala oz. Pot kurirjev in vezistov
http://www.drustvo-prijateljev-poti.si/

LP Aleš

Gašper Mlinšek, ponedeljek, 5. februar 2007, ob 11:25

Najlepša hvala za odgovor!

Gašper

Bruno Fras, četrtek, 17. julij 2008, ob 18:57

Ni res, Aleš Kovač, markacija Poti kurirjev in vezistov NOV je modro - rumena. Modra barva predstavlja telekomunikacije, rumena pa pošto.
Bruno Fras

eXTReMe Tracker