Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorski kolesarji grožnja,

Delo - Blaž Močnik: ... v tujini pa zlata jama / Uredba o prepovedi vožnje v naravnem okolju gorskega kolesarstva sicer ni ustavila, vendar se zapravlja turistični potencial.

Tolmin – Domači gorski kolesarji in turisti bodo tudi to sezono lahko pedale legalno poganjali le na urejenih prometnicah, če bodo zavili na stranske poti, pa bodo v večini primerov tvegali globo. Državi namreč po treh letih še vedno ni uspelo posodobiti 18 let stare uredbe, čeprav bi to lahko rešila čez noč, če bi se zgledovala po dobrih primerih iz sosednjih držav. Neživljenjska zakonodaja povzroča veliko škodo turizmu.

Po slovenski zakonodaji je kolesarjenje zunaj urejenih cestišč prepovedano, kjer to ni izrecno dovoljeno. Medtem ko je pred slabima dvema letoma že kazalo, da se bodo s prevetritvijo Uredbe o prepovedi vožnje v naravnem okolju stvari vendarle začele reševati, se do danes ni nič spremenilo. Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje so namreč naknadno ugotovili, da zgolj sprememba uredbe ne bi bila dovolj, zato so se lotili dopolnjevanja zakona o ohranjanju narave. Za Delo so napovedali, da bodo to uredili še letos, na vprašanje, kje bodo v tej zgodbi pristali gorski kolesarji, pa niso odgovorili. Zaradi pomanjkljivega nadzora in sankcioniranja stara uredba v 18 letih kljub prepovedi ni ustavila razvoja gorskega kolesarjenja, saj je danes gorskih kolesarjev najmanj 30-krat več kot leta 1995.

Čeprav gorski kolesarji pripravljavce sprememb zakonodaje vztrajno opozarjajo, da kolesarjenja v naravnem okolju ni mogoče metati v isti koš z brnenjem štirikolesnikov, motorjev za motokros ali motornih sani, je osnutek zakona o vožnji z vozili v naravnem okolju, ki so ga pripravili jeseni 2011, predvidel domala popolno prepoved kolesarjenja na večini poti, kolovozov, vlak in gozdnih cest. Od začetka leta 2010 pa je bilo kolesarjem, ki so kršili prepoved vožnje v naravnem okolju, izročenih 112 plačilnih nalogov za 41,73 evra.

Za počasno reševanje problema so zaradi neorganiziranosti v lastnih vrstah krivi kar gorski kolesarji sami, se je s pepelom posul urednik gorskokolesarskega portala mtb.si Andrej Dekleva. Vendar je pri tem opozoril, da so jim na poti doslej stale tudi nekatere skupine uporabnikov prostora, ki pod pretvezo varstva narave varujejo zgolj svoj mir in se zavzemajo za zaščito gozdov kot zasebne lastnine po najbolj skrajnih zgledih. »Kompromis bi bil odpiranje celotnih neproblematičnih območij, saj je označevanje posameznih poti po zakonu o gozdovih izredno neživljenjsko. V turističnih regijah bi po zgledu avstrijskih dežel lahko zaživela tudi 'odškodnina' za tekoči meter kolesarskih poti,« pravi.

Planinci in kolesarji

Gorsko kolesarjenje bi lahko vsaj na papirju postalo sprejemljivejše po letu 2008 z uveljavitvijo dvonamenskih kategoriziranih planinskih poti, vendar do danes za takšno rabo ni urejenega niti metra poti. Planinska zveza Slovenije je društva pozvala, naj v tej smeri pokažejo svoj interes, med prvimi pa so se odzvali planinci v Kopru, Kranju, Litiji, Blagovici, Grosupljem, Tržiču in Radljah ob Dravi. Na podlagi tega je PZS predlagala ureditev po ene vzorčne planinske dvonamenske poti. Predlogov letos še niso dokončno izbrali, saj je društvom delo oteževala tudi dolgotrajna zima. Osnovno merilo za določanje poti je bilo, da se za kolesarje odprejo planinske poti, ki vodijo po prometnicah in so bile grajene za vožnjo. »Druge planinske poti bomo odprli le na predlog in s soglasjem skrbnika planinske poti,« pravi predsednik PZS Bojan Rotovnik. Da bo vožnja dovoljena tudi po kolovozih, vlakah in gozdnih poteh, pa bo treba spremeniti še zakon o gozdovih.

Turistična škoda

Po oceni Slovenske turistične organizacije (STO) je pri nas med vsemi kolesarji polovica gorskih, zato je gorsko kolesarjenje eden od ključnih turističnih produktov pri razvoju in promociji aktivnih počitnic. V gorskem kolesarjenju vidijo velik potencial in za zgled navajajo Nemčijo, kjer se na kolesarske počitnice vsako leto odpravi kar 2,5 milijona ljudi. Na sektorju za turizem v javni agenciji SPIRIT Slovenija predlagajo proučitve primerov dobrih praks iz Avstrije, Švice, Škotske ali Nove Zelandije.

V Zgornjem Posočju so precej konkretnejši, saj v LTO Sotočje menijo, da bi lahko pametno zakonodajo za to področje preprosto prepisali od Avstrijcev ali Nemcev. Na Kobariškem in Tolminskem kolesarji predstavljajo približno sedem odstotkov turističnega obiska, med njimi pa je med 70 in 80 odstotkov prav gorskih kolesarjev. »Z urejeno ponudbo bi lahko delež obiska v nekaj letih najmanj podvojili,« je prepričan direktor LTO Sotočje Janko Humar.

V Sloveniji ni veliko specializiranih ponudnikov gorskega kolesarjenja. Koroška turistična kmetija Koroš je eden dobrih primerov takšne ponudbe, saj so lani gorski kolesarji iz 25 držav v tamkajšnjih desetih sobah ustvarili kar 1000 prenočitev. »Gorsko kolesarjenje je ena najboljših možnosti za razvoj večine slovenskega podeželja. Sezona lahko traja od aprila do konca oktobra, v nasprotju s smučarskimi centri pa so obiskovalci razpršeni po vsej državi,« je pojasnil direktor turistične kmetije Dušan Štrucl.

Blaž Močnik  
Foto Mavric Pivk 

  15.04.2013


MTB, 17.04.13Grožnja namesto zlate jame
Še odmeva ponedeljkov članek Blaža Močnika v Delu z naslovom Gorski kolesarji grožnja, v tujini pa zlata jama. Kolikor je članek pozitiven za kolesarje, pa je tudi kolesarje zbodla fotografija, ki prikazuje prav to, kar si v najslabših scenarijih predstavljajo nasprotniki - letečega d'hillerja nad kravami (čeprav je posneta v parku). Slika vesele družbe na singlu bi res bolj poudarila misel članka.


 

Posebni na evropski ravni

»Veljavna uredba je najbolj neživljenjska rešitev v celotni EU. Kolesarstvo je eden najhitretreje rastočih produktov v evropskem prostoru. V svoji turistični strategiji ga podpira in poudarja sosednja Hrvaška, le v Sloveniji na sistemski ravni - ne le da ostajamo zadaj, dejansko prepovedujemo razvoj te dejavnosti,« je dejal Janko Humar iz LTO Sotočje.

 


MTB, 25.02.13: V treh letih kolesarjem 112 kazni

Delo/G-L, 15.02.13: PZS razočarana nad ministrstvom

MTB/G-L, 12.03.13: Še o kaznovanju s strani inšpekcij

SiOL/G-L, 09.09.11: Nov zakon o vožnji v naravnem okolju

Kategorije:
Novosti KOL SLO Vse objave

2 komentarjev na članku "Gorski kolesarji grožnja,"

Jože Rovan,

Članku po vsebini ni kaj očitati. Zato pa je izbrana slika povsem neprimerna. V javnosti ustvarja vtis, da je prevladujoča gorsko kolesarska disciplina spust in povrh vsega še po pašnikih. S tem je izničeno osnovno sporočilo članka, ki želi prispevati k ustvarjanju pozitivne klime in kolesarjem bolj naklonjene zakonodaje.

Velika večina gorskih kolesarjev vozi ture, bralcu pa smo predstavljeni kot spustaši, in to povrh vsega še s pašnikom v ozadju. To je približno tako, kot če bi bili vsi planinci v predstavi javnosti alpinisti. Toda v slednjem primeru je vsem jasno, da je alpinizem ena izmed planinskih dejavnosti.

Prav zato predstavniki Komisije za turno kolesarstvo PZS, ko gre za vožnjo po poteh v naravnem okolju, dosledno uporabljamo izraz turno kolesarstvo. Tako zaradi naše interne PZS javnosti kot tudi širše.


Stane Škrjanec,

Jože, tvoj komentar v celoti podpišem.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46065

Novosti