Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

»Pri našem delu ni površnosti!«

Naš gost: Cveto Jakelj

Gorsko reševalno službo je razširjena po vsej Sloveniji - Močna kadrovska selekcija omogoča najboljšim, da postanejo gorski reševalci - Posebna pozornost vzgoji vodnikov planinskih psov

Cveto Jakelj je postal načelnik odseka za lavinske pse pri podkomisiji za plazove leta 1959. Vmes so bile zaradi mandatnih dob nekajletne prekinitve, sedaj pa ponovno že četrto leto uspešno vodi zaupane naloge. Jeseničani ga poznajo kot vodjo njihovega odseka za lavinske pse od ustanovitve naprej.

Cveto Jakelj, načelnik odseka za lavinske pse pri Gorski reševalni službi PZS

S psom Činčem sta postala člana GRS - lavinski odsek - leta 1957. Njuna prva reševalna akcija je bila leto kasneje v Kamniški Bistrici, ko so iskali pogrešanega študenta iz Ljubljane. Od takrat pa do danes je bilo še veliko akcij, uspešnih in žalostnih, kakršne vedno spremljajo tovrstna reševanja. S sedanjim psom Čilom sta vedno pripravljena, prekaljena reševalca z znanjem in prakso.
Cveto Jakelj je preprost človek in tudi njegova služba je takšna, da je v neprestanih stikih z naravo. Kot nadzornik pri Podjetju za urejanje hudournikov in kot član študijskega odseka pri podkomisiji za plazove do potankosti pozna razmere v gorah. Izrekel je pohvalo glede javnega obveščanja o trenutnih stanjih v gorah. Boljše je preprečevati, kot reševati je njegovo načelo, pa tudi pri vzgoji reševalnega kadra ne pozna površnosti. Povedal je: »Vesel sem, da se je gorsko reševalna služba razširila po vsej Sloveniji. Trenutno imamo 23 lavinskih psov in vodnikov in če bi vsi vadili tako kot bi morali, potem bi ta ekipa zadostovala.«
»Kadrovska selekcija je močna. Pripravljamo spremembe o načinu predznanja, ki ga morajo vodniki pridobiti že na svojih postajah. Vsako leto bo preizkušnja znanja, vsake tri leta pa dopolnilni tečaj za preizkušene, že rutinirane vodnike. V pripravah je nov enoten pravilnik za vso Slovenijo. V okviru republiškega štaba civilne zaščite bomo pričeli tudi z vežbo psov za reševanje ponesrečencev izpod ruševin. Poligon se pripravlja v Poljčah pri Begunjah in menim, da bodo organizirane vaje stekle že v začetku prihodnjega leta. Naša tehnika reševanja je priznana, kar dokazuje že to, da nas prosijo za inštruktorsko pomoč v državah, kjer ima gorsko reševalna služba daljšo tradicijo kot pri nas.«

Letošnji tečaj vodnikov za lavinske pse bo od 12. do 16. decembra na Vršiču. Poleg že znanega načina vadbe bodo tokrat vodniki odgovarjali na vprašanja iz tehnike zimskega reševanja. Vodnik lavinskega psa mora poleg tehnike iskanja in reševanja dodobra poznati način nudenja prve pomoči, pa tudi znanju samozaščite moramo posvetiti več pozornosti.

MARINKA FRITZ
 

Vir (?)

arhiv planID, priredil: G. Š.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46047

Novosti