Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Triglavski narodni park brez sankcij?

Večer, Slovenija, 19.03.2004 - : Predlagatelji novega zakona zatrjujejo, da obala Bohinjskega jezera ne bo pozidana - Nekdanji bohinjski župan ne mara domačega poslanca, ta pa ima njega še vedno rad

Bohinjska Bistrica: Kljub številnim popravkom prvega predloga novega zakona o edinem slovenskem nacionalnem parku so razprave med domačini še vedno burne


Triglavski narodni park brez sankcij?

Predlagatelji novega zakona zatrjujejo, da obala Bohinjskega jezera ne bo pozidana - Nekdanji bohinjski župan Franc Kramar ne mara domačega poslanca Dušana Vučka, ta pa ima Kramarja še vedno rad


V nedeljo, 21. marca, se bo v Bohinjski Bistrici končala javna razgrnitev dopolnjenega predloga o Triglavskem narodnem parku (TNP). V zvezi s tem je županja občine Bohinj Evgenija Kegl Korošec (LDS) v sredo pozno popoldne sklicala izredno sejo občinskega sveta. Občinske svetnice in svetniki so s svojimi stališči dopolnili predlog novega zakona o TNP, ki ga predlaga skupina poslancev s prvopodpisanim bohinjskim poslancem Dušanom Vučkom (LDS). Občinski svet občine Bohinj je na koncu tri ure trajajoče izredne seje podprl dopolnjen predlog zakona o našem edinem nacionalnem parku in tako prižgal zeleno luč za drugo obravnavo v državnem zboru.

Poslanec Dušan Vučko je občinskemu svetu dal trdno zagotovilo, da obala Bohinjskega jezera ne bo pozidana. Nevladne organizacije mu ne verjamejo.Decembra lani je odbor državnega zbora za infrastrukturo in okolje sprejel sklep, da lokalna skupnost čimprej obravnava popravke prvega predloga novega zakona o TNP, ki so jih vložile poslanske skupine LDS, ZLSD, SLS, DeSUS in vlada. Svojo zahtevo je omenjeni odbor argumentiral s tem, da sprejeti amandmaji predstavljajo pomembne vsebinske in teritorialne spremembe varstvenih režimov znotraj območja zavarovanja. Vnovična seznanitev z javnostjo pa je nujna in pomembna za nadaljnjo obravnavo v državnem zboru. Občina Bohinj je tako v sredo izpolnila domačo nalogo, ki jo je dobila od države. Čeprav postopek javne razgrnitve še ni uradno končan, smo izvedeli, da imajo Bohinjci največ pripomb v zvezi z določanjem meje med osrednjim in robnim območjem ter varstvenimi režimi.

Predlog novega zakona ne ustanavlja TNP, ampak želi le posodobiti nekatere domnevno neživljenjske člene trenutno veljavnega zakona iz leta 1981. Predlagatelji novega zakona o TNP javno priznavajo, da si niso predstavljali, da bo njihov predlog postal vroče politično bojišče. To se doslej ni izkazalo le v državnem zboru, ampak tudi na rednih in izrednih sejah bohinjskega občinskega sveta. Tudi na zadnji izredni seji ni manjkalo burnih razprav in pomislekov. Najbolj glasen je bil občinski svetnik Jože Cvetek (NSi), ki je med drugim zahteval, da se v novem zakonu natančno določi, kje se ne sme graditi z vidika varovanja okolja. ""Obala Bohinjskega jezera in jezersko polje bosta ostala nepozidano tudi v prihodnosti. Osebno se bom zavzel za rešitve, ki so dobre za Bohinj, "" je občinskemu svetu zagotavljal poslanec Dušan Vučko.

"Bohinjski hlapci"

Posamezni občinski svetniki so bili kritični tudi do desetih nevladnih organizacij, kot so Društvo za ohranjanje naravne dediščine Slovenije, CIPRA Slovenija, Društvo za okolje, družbo, naravo in zdravje Ljubljana ter Gorenjsko ekološko združenje. Ti so februarja letos na Gorenjskem pripravili več okroglih miz in na njih izrazili nasprotovanje predlogu novega zakona o TNP. Civilna družba, ki jim, kot sami vztrajno zatrjujejo, ni vseeno, kakšen bo na koncu Vučkov zakon, so izpostavljali, da je predlagani zakon v resnici ""zazidalni načrt za TNP"" in da bo v primeru sprejetja predlaganega novega zakona Bohinjsko jezero postalo takšno, kot je danes obala Blejskega jezera. Pozidana z zasebnimi vikendi, hiškami in še čim.

""Noveliranje zakona o TNP absolutno podpiram. Prepričan sem, da Vučko, ko je kandidiral za poslanca, ni pripravljal novega zakona zaradi sebe, ampak je spoštoval želje takratnih Bohinjcev. Osem let smo se o tem pogovarjali. Očitno je ta želja zdaj drugačna, zdaj so drugi Bohinjci. Ne morem verjeti, kaj se dogaja. Udeležil sem se ene izmed javnih obravnav. Pol dvorane je bilo Ljubljančanov, Vučka so napadali. Bohinjci so bili tiho. Vučko, moram priznati, da te osebno ne maram. Ampak si se mi smilil, ko sem videl, kako so se te lotili zaradi te zadeve. Hudo mi je bilo,"" se je razburjal nekdanji bohinjski župan in sedanji neodvisni občinski svetnik Franc Kramar.

Sledila je replika, ki je v smeh spravila vse v dvorani. Bohinjski poslanec Dušan Vučko je Kramarju dejal: ""Nisem vedel, da me ne maraš. Kljub temu te imam jaz rad.""

Nad vmešavanjem Ljubljane v bohinjske zadeve se je jezila tudi občinska svetnica Lucija Grm (LDS), ki jo moti, da Ljubljana skuša iz Bohinjcev narediti hlapce v domačem kraju. "Vse, kar se je dogajalo v zadnjem času, je domačim prebivalcem Bohinja naredilo veliko škodo. Ljubljančani bi najraje videli, da bi Bohinjci hodili okrog v narodnih nošah in kuhali v črnih kuhinjah vse dni v letu. Bohinjci smo tisti, ki moramo odločati o svoji prihodnosti.""

Kje so sankcije?

Kakšen bo edini slovenski narodni park in ali bo zakon o njem kakovosten, bodo na koncu odločili v državnem zboru. Zanimivo je, da predlog novega zakona o TNP ne predvideva konkretnih sankcij, ki so veljale doslej. Predlagano je, da se v besedilu črta osmo poglavje o kazenskih določbah, kar je v bohinjskem občinskem svetu povzročilo veliko negodovanje. Zlasti zato, ker imamo Slovenci le en narodni park. ""Zakonodajno pravna služba državnega zbora meni, da so kazenske določbe določene že v obstoječem zakonu o ohranjanju narave. Ocenjujem, da gre za tako specifično območje, da bi v novem zakonu o TNP lahko določili višje denarne kazni. Pričakujem, da bomo vlado z amandmajem prepričali, da bomo natančno določene kazenske sankcije spet zajeli v zakonu,"" je še dodal Vučko. Bohinjski občinski svet ga je pri tem odločno podprl.

Kako črtanje izrecnih kazenskih določb v novem zakonskem predlogu komentirajo v upravi TNP? Vodja naravovarstvene službe Martin Šolar ni skrival začudenja nad takšnim predlogom. ""O tem, kaj se je dogajalo na izredni seji v Bohinju in kaj so tam sprejemali, ne vemo ničesar. Občina nas nikoli ne vabi na seje občinskega sveta in nas tudi ne seznanja s točkami, ki jih obravnavajo. Kljub temu da nekatere zadevajo tudi nas. Res je, da kazenske določbe manjkajo v tem predlogu novega zakona. Menimo, da je to nedopustno, in bomo pri vseh odgovornih institucijah zahtevali, da ta člen o kazenskih določbah vrnejo v novi zakon. Ta je nepotreben in nesmiseln, če sankcij ni. Kazenske določbe bi morale biti jasno definirane. Jasno moramo vedeti, kaj lahko mandatno kaznujejo naši nadzorniki, kaj inšpektorji in kaj gre k sodniku za prekrške. Vedeti je treba tudi, kakšne so zagrožene kazni," odgovarja Šolar.

Sladžan Umjenovič


Komentarji pod objavo

Anonimnež:mićo
(Ura: 19.3.2004 11:39:30 - IP: 193.189.189.29 - Domena : )
1. Vućko je primerek stremušne osebe, ki bi prodal mater in domači kraj za 20 srebrnikov !!!
2. Glej ta lažnivi in bebav podnaslov: " Nekdanji bohinjski župan Franc Kramar ne mara domačega poslanca Dušana Vučka, ta pa ima Kramarja še vedno rad..."
ŠE VEDNO RAD ??? ... ZA P O S R A T !!!

Anonimnež:
(Ura: 19.3.2004 13:22:40 - IP: 195.245.216.100 - Domena: )
belček mićo ne ga srat

Anonimnež:
(Ura: 19.3.2004 13:45:14 - IP: 193.77.155.228 - Domena: BSN-77-155-228.dsl.siol.net)
lopovski komu-kapitalist ne ga srat ti

ČZP VEČER ne prevzema odgovornosti za izjave obiskovalcev.

(603);
(604);

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46075

Novosti