Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Novosti

Življenje povprečnega človeka je živi dolgčas

Nika - Katja Petrovec se je pogovarjala z Moniko Kambič

Ko se je pred 15 leti preselila v Slovenijo, se je že prvi teden vpisala v alpinistično šolo. Pred tem se je v rojstni Argentini ukvarjala z wind srfanjem, in ker ni bilo pri nas nobenega primernega jezera, je izbrala alpinizem. Ta pa ji je bil kljub vsemu blizu, saj je plezal že njen oče in tudi sama je veliko hodila po hribovitem območju, kjer je živela. 40-letna Monika Kambič prebiva danes s svojimi tremi otroki v Mengšu, usklajuje njihovo šolo, službo in plezanje, skoraj vsako leto pa se odpravi tudi na odpravo, ko se povsem odklopi od življenja v civilizaciji. Takrat jo pač mesec dni ni in tako je bilo tudi letos poleti, ko se je še z dvema dekletoma, Nastjo in Majo, odpravila na Aljasko.

Tja je hotela že leta 2003, a ji je v zadnjem trenutku odpovedala soplezalka. Ideja za Aljasko pa je ostala in letos julija se je tudi uresničila. »Bistveno na odpravi je, da se med seboj dobro razumemo, potem poteka tudi plezanje, kot mora. Z Majo se nisva niti poznali, videli sva se trikrat, skupaj pa sva plezali le enkrat. A smo bile pri plezanju usklajene in občutki so bili dobri,« je razložila Monika.

Na Aljaski si na ledeniku popolnoma sam in vse je odvisno le od tebe. Poleg tega moraš dobro razmisliti, kaj boš vzel s sabo, da ti česa ne zmanjka. Ko te letalo odloži, mu poveš, kdaj naj te pride iskat, in potem ostaneš sam. Za vsak primer pa so dekleta imela satelitski telefon, če bi šlo kaj narobe. A ga ni bilo treba uporabiti, poleg tega je bilo vreme izjemno toplo. »Kot smo brale v vodnikih, so bili tudi julija že snežni viharji, ki trajajo po deset dni. A me smo imele ves čas toplo vreme, le ponoči se je včasih temperatura spustila nekaj stopinj pod ničlo.«

Druga pozitivna stvar za plezalca je ta, da je na Aljaski vseskozi dan in lahko plezaš neprekinjeno. Le proti jutru si že malce utrujen, se spominja Monika. »Najdaljšo, 1000-metrsko smer smo plezale neprekinjeno 24 ur, medtem ko je sam vzpon od baznega tabora do baznega tabora trajal 48 ur. Bila sem neskončno lačna, nič nismo spale in vsega nam je zmanjkalo. Pri takem vzponu poješ nekaj ploščic, popiješ liter vode in to je to.«

20 UR SPUŠČANJA IN SESTOPANJA Z ZLOMLJENIMI REBRI

Odkar Monika pleza, je bila na devetih odpravah. Vendar pri odpravah ne gre le za plezanje, kot pravi, ampak za dogodivščino, ko spoznaš nove ljudi, kraje in doživiš nekaj novega. »V enem mesecu narediš le dva plezalska vzpona, kar pomeni, da bi doma več plezal. Vendar je na odpravah potrebna tudi dobra organizacija,« je razložila Monika, ki se ima za skalno plezalko. Zato je tudi ne mikata Mount Everest in visokogorski alpinizem. »Zame je bistveno, da uživam v plezanju, in ne, da se bom mučila in trpela. Pri takih visokogorskih odpravah pa samo hodiš in si po mojem najbolj vesel, ko se vrneš v bazo ali v dolino. Ko smo na Aljaski plezale prvo smer, ki je bila malce lažja, in sta bili temperatura in skala idealni, je bil vsak raztezaj eno samo uživanje. Druga smer je bila na senčni strani, bolj resno plezanje in ni bilo več toliko užitka.«

Od vseh odprav, na katerih je bila, se ji je zdela najbolj zahtevna tista na Cerro Torre. Razlog je bila nesreča, ki se ji je zgodila tik pod vrhom. »V prvem poskusu, ki sva ga imeli s Tanjo Grmovšek, sva prišli do šestega raztežaja pod vrhom. V steni sva bili sami in vse je potekalo zelo dobro. Ko sem prišla v bazo, nisem bila utrujena in odšli smo še v Cartel ter se zabavali do dveh zjutraj. Vse to neposredno z vrha. V drugem poskusu, ko je prišlo do nesreče, saj je naveza pred mano odlomila kos ledu, ki je padel name in mi zlomil tri rebra, pa je bilo grozno. Najbolj me je skrbelo, kako bom prišla dol, saj si tam odvisen le od sebe. 20 ur sva bili sami in bila sem vsa čudna, saj nič ne ješ in ne piješ. Tanja je sama vlekla vse spuste po vrvi, ki jih je več kot 40. Bilo je grozno, a tudi to smo preživeli.« Razmere in situacije pa so lahko neugodne tudi v domačih gorah. Ko je plezala smer Bitka za neznano v Loški steni, sta s soplezalcem izgubila skico, se zaplezala in potem sta morala nekaj raztezaj ev pod vrhom bivakirati, ker ju je ujela noč. Naslednji dan pa je začelo še deževati.

TRENING JI NI V UŽITEK

A vse to je ne odvrne od alpinizma, ki ji pomeni predvsem izziv, s katerim se mora človek spopasti. To, da nima redne službe, saj se ukvarja z višinskimi deli, ji omogoča več plezanja in treniranja, čeprav, kot pravi, ni nikoli zavestno trenirala. Včasih je nabrala na leto po sto vzponov, ves čas je plezala ter si s tem nabirala plezalno in drugo kondicijo. »Nikoli se mi ni ljubilo zares trenirati, ker vedno izhajam iz tega, da plezam za užitek, trening pa mi ni užitek. In še vedno se držim tega principa. Na zadnji odpravi na Aljaski se je tudi pokazalo, da čeprav nimam take plezalne forme, kot stajo imeli Nastja ali Maja, saj sta obe splezali 7b+, preden smo odšle na odpravo, to niti ni tako pomembno. Bolj sta pomembni splošna kondicija in vzdržljivost. Mene sedaj rešuje kilometrina,« je smeje priznala Monika.

OTROCI PONOSNI NANJO, DRUŽBA MALCE MANJ

Ko so otroci v šoli, Monika izkoristi prosto dopoldne in gre v plezališče ali naredi kakšen krajši vzpon. »V glavnem vse poteka hitro, hitim sem in tja ter poskušam čim hitreje čim več splezati. Popoldan, ko pridejo otroci iz šole, so na vrsti razne aktivnosti, nakupi in še kaj.« Ljudje, ki ne plezajo, na Moniko pogosto gledajo z neodobravanjem in malo je takih, ki njeno aktivnost sprejmejo ali jo celo občudujejo. »Večina je zgrožena, ker sem mama s tremi otroki. Ker naj bi veliko tvegala. Vendar vsakemu rečem, da se počutim najbolj ogroženo, ko naredim toliko in toliko kilometrov ter se mimo mene ali ob meni vozijo taki norci. Toliko adrenalinskih šokov, kot sem jih doživela na cesti, jih med plezanjem še nisem,« je pojasnila Monika in nadaljevala, da družba ženske alpinistke še vedno bolj obsoja, še posebno, če ima ženska otroke. Zakaj je tako? »Večina individualnih športov ni nikoli tako dobro sprejeta kot skupinski, jaz pa sem se od nekdaj ukvarjala le z individualnimi športi. Skupinski me niso nikoli motivirali, žoge ne morem niti videti in sem antitalent za žogo,« je smeje povedala.

Za to, da so ženske na tem področju bolj na udaru, je morda krivo tudi dejstvo, da je danes v Sloveniji malo žensk, ki bi plezale samostojno. »Ali so preveč 'lene', ali smo v manjšini, ali pa vse izhaja iz principa, da so podrejene. Veliko jih začne plezati, ker spoznajo kakšnega fanta in potem so druge v navezi. V vodstvu jih pleza zelo malo,« je razložila Monika. Nanjo pa so zelo ponosni njeni otroci Marko, Gregor in Alenka, ki že od malega spremljajo alpinizem in se jim zdi povsem logično, da gredo plezat tudi oni oziroma da gre njihova mama na odpravo. »To je del njihovega življenja. Ko me ves mesec ni, ne komuniciramo, ker me takrat pač ni in so tega navajeni. Tudi jaz se odklopim, sicer bi se lahko samo vznemirjala. Poleg tega vem, da so otroci v redu. Ko sem bila na Aljaski, so bili ves mesec pri očetu v Kanadi. In zelo so veseli, ko lahko potujejo. Alenka, ki ima deset let, je bila že desetkrat na drugi strani Atlantika,« je razložila Monika.

VSE SE VRTI OKOLI ALPINIZMA

Ljudje, ki ne poznajo alpinizma, se jim zdi ta neko nesmiselno početje. Moniki pa pomeni središče njenega življenja, okoli katerega se vse vrti. »Ko gledam življenje povprečnega človeka, se mi zdi živi dolgčas. Nekoč me je povabila mama Alenkine sošolke na rojstni dan, pa smo šle ženske v en lokal, v drug lokal in tako naprej. Na koncu sem se počutila že prav neumno in vse skupaj je bilo tako neumno, dolgočasno, ker ne veš, kaj bi se še pogovarjal. Vse se je vrtelo samo o tem, kakšno obleko, čevlje ali torbico si bodo kupile,« je kritično pripomnila in dodala, da ima tudi ona šibko točko, saj zapravi na tisoče evrov za opremo in odprave. »A mi je zato ostalo veliko lepih trenutkov. Obožujem samotne in neobljudene kraje, tam se počutim najbolje, tam sem najbolj srečna in alpinizem mi to omogoča. Čim manj je ljudi, tem bolj sem srečna,« je jasno poudarila Monika Kambič, v čem je smisel vsega, kar človek počne.

Katja Petrovec, foto: osebni arhiv

 

  25.11.2009
Izdajatelj: Dnevnik, priloga Nedeljskega dnevnika

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

12 komentarjev na članku "Življenje povprečnega človeka je živi dolgčas"

Vladimir Habjan,

V sokolji zgodbi vrabec ni omenjen, zato ni nikakršne potrebe, da se oglaša. To je lepa zgodba o sokolu, ne o vrabcu. Vrabec naj še naprej nabira rožice, sokola pa naj pusti v gorskih višavah.


Mitja Košir,

Alpinisti ne zaničujejo navadnih ljudji, ker so tudi sami le - to, navadni ljudje. Dovolj in pika! Imeti jih za nekaj prevzvišenega je hudo narobe, še bolj narobe pa je, da tisti, ki nič ne vedo o vertikalah in grozljivih višinah pričakujejo, da jih bodo pri njihovih (ne)resnih ocenjevanjih alpinisti jemali resno. Le zakaj? Mitja Košir


Iztok Snoj,

Hvala za tale intervju z Moniko. Želim ji še veliko uspehov!

Gospe Mojci bi napisal: ni res, da se nekateri alpinisti imajo za nekaj več od navadnih planincev, po njihovem so le vrabci so nekaj manj od sokolov.

Na ptice se ne spoznam, zato sem z zanimanjem in podrobno prebral članek. A podoba sokola se pred očmi ni in ni hotela pokazati. Edino asociacijo, ki sem jo imel na sokole, je bil dober vid. Monikina podoba mi ni šla vkup z podobo ujede. Nihče ni napisal, da bi si zaslužila primerjavo s kakšno primernejšo ptico.

Na -pediji sem našel, da je sokol nižinski ptič in da lovi izključno v vodoravnem letu. Nikakor ne mislim reči, da je bil kak komentator iz vrst sokolov, da se ne bo delala škoda kaki duši (tudi sorodni, souredni, sodelavni …). Za vladarja višin sem vedno mislil, da je to orel. A tudi ta ni kralj ptičev. To ti je majhen tič, imenuje se ptiček kraljiček!

Tudi o vrabcih nisem vedel, da je takoj za kokošjo najštevilčnejši ptič na svetu. Vedno sem ga imel za mestnega ptiča, v gorah jih nisem videl. Kako sem se motil, o tem pa malo kasneje. Torej sokoli in vrabci, hm. Svet bi bil strašno pust, če bi na svetu obstajali samo ti dve vrsti ptičev. Tako pa imamo ptice, ki lepo pojejo ( škrjanci, ščinkavci itn.), pa take s krasnim perjem.

Vrabec se sliši dokaj skromno. Verjetno zato pravi slovenski pregovor: bolje vrabec v roki kot golob na strehi. Urbana Goloba težko ujameš v kakšni previsni strehi, to drži. Pozor: poznal sem nekaj študentov s FNT, oddelka za matematiko, in ti se pred leti s tem pregovorom nikakor niso strinjali. Veliko študentov se je ujelo v rokah profesorja Jožeta Vrabca.

Tole sem na spletu našel o gospodu Jožetu:

Profesor Vrabec je navdušen obiskovalec gora (kamor najraje hodi pozimi, seveda v kratkih rokavih), s seboj pa rad povabi tudi svoje kolege in študente. … Tudi v planinah najraje hodi po neznanih in nenavadnih poteh. Pogosto so te poti bolj težko dostopne in zahtevajo vztrajnost, pogum in kar nekaj spretnosti, vendar si na koncu poplačan z osupljivim pogledom na svet z novega zornega kota. (vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Jo%C5%BEe_Vrabec)

Lep dan vsak dan

Iztok


Dušan Škodič,

Sokol kroži nad visokimi gorskimi grebeni, iz globoke doline ga gleda vrabček, pa se ob tem začuti užaljenega in čivkne. Ker je tudi njemu bog dal krila, je prepričan, da vé, kako je v sokoljem perju …


Mijo Kovačevič,

Monika, lep in zelo zanimiv sestavek iz življenja alpinistke. Verjetno neplezalci vsega napisanega res ne razumejo; razumljivo, saj niso doživeli čara sten "v vertikali" ... A to naj ne bo povod za drugačne interpretacije. Svojo srečo si vendarle ustvarjamo sami.

Čestitke za iskren članek, srečno in uspešno še naprej!


Mojca Luštrek,

Skrušeno priznam, da ne poznam kaj dosti alpinizma, vendar se mi kljub temu ne zdi nesmiselno početje, saj vem, da osmišlja življenje mnogih ljudi. Če je to središče Monikinega življenja, je jasno, da se pri njej vse vrti okoli njega. S(m)o pa tudi ljudje, katerih življenje se vrti okoli drug(ačn)ih osi: otrok, te ali one stroke, kake umetnosti, živali, rož, "navadnega" planinstva, znamk, avtomobilov ... Zato se ne strinjam, da "je smisel vsega, kar človek počne" samota in čim manj ljudi, čeprav tudi sama nisem posebno družabno bitje. Ne maram skrajnosti, kakršni sta posploševanje in izključevanje kar tako na pamet. Ali zato spadam med povprečneže, o katerih govori naslov? Nekaj upanja je menda še zame – nikoli me ne tare "živi dolgčas", nasprotno: o oblekah, čevljih in torbicah se niti ne utegnem pogovarjati, celo če bi me zanimali (pa me ne). Kakor ni prav, da (samo nekateri!) nealpinisti gledajo na alpiniste kot na malo premaknjene in sebične čudake, ni prav, da (prepričana sem, da tudi samo nekateri) alpinisti vse bolj "prizemljene" ljudi pomilujejo ali celo prezirajo kot dolgočasne povprečneže, pri katerih je nadpovprečen samo čredni nagon.

(V temle primeru mi ni čisto jasno, ali mi je stopila na žulj preveč samozavestna alpinistka ali nespretna novinarka.)


Mojca Luštrek,

Na tiste "ornitološke" pripombe se nisem hotela oglasiti, ker so žaljive in krivične, saj (namenoma?) prezrejo, da se ne strinjam ne le z alpinisti, ki zaničujejo "navadne ljudi", ampak tudi z "navadnimi ljudmi", ki obsojajo alpiniste. In se tudi ne bi bila oglasila, čeprav Gorazd meni, da bi s tem priznala, da imajo prav, če ne bi bilo Monikinega odziva. Z njim se mi je potrdil sum, izražen v mojem zadnjem oklepaju, da namreč piše, kakor pač piše, po "zaslugi" novinarke. Dosti raje verjamem, da so ljudje dobri, kakor da so slabi, čeprav me izkušnje tudi velikokrat postavijo na trd(n)a tla.


Gorazd Gorišek,

Enkrat je že bila zasebna debata o tem. Mislil sem, da je vrabec to razumel. Očitno ni ... No, vrabčki na vrtu vedo, kje jim je mesto in v stene ter na gorske grebene med sokole in orle ne silijo.


Bruno Fras,

Hm, novinarka bi naj napisala delno drugače, kot ji je Monika povedala. Že mogoče, vendar zato je priporočljiva avtorizacija intervjuja pred objavo. Zakaj to v tem primeru ni bilo storjeno?

Drugo, ali nekateri res mislijo, da so alpinisti večji in pomembnejši kot planinci ali gorniki? Da so prvi sokoli v višavah, drugi pa nebogljeni vrabčki? Ne sramujem se tega, da sem le vrabček (planinec), in to že 46 let. Vsakdo živi svoje življenje in si utira svojo pot ter si reže svoj košček sreče, radosti in zadovoljstva. Nekomu pomeni višek užitka, da osvoji vršaca ali premaga steno, meni pomeni na primer zelo veliko čudovita Beethovnova glasba ...

In karkoli počnemo v življenju, moramo to početi tudi pametno in odgovorno. Prepričan sem, da niso vsi tisti, ki so se ponesrečili v gorah, ravnali tako. Vzrok marsikatere nesreče je bila tudi nepremišljenost, morda samovšečno prepričanje, da se ne more nič slabega pripetiti, morda celo objestnost ... Žal se o tem ne govori ali piše. Ali pa vsaj premalo.

Za tiste, ki se imajo za zelo pametne, drugi pa, da so bedaki, pa le misel znanega državnika pred tristo leti: Bedak ima veliko prednost pred pametnim človekom - vedno je zadovoljen sam s seboj.

Pa veliko sreče v hribih! Bruno F. - Prlek


Monika Kambič,

Moram povedati, da tega članka nisem videla pred objavo, ker sem zdaj že na drugem koncu sveta. Verjetno bi ga pred objavo malo "popravila", ker moje izjave niso tako ekstremistične kot se morda tukaj slišijo. Imam zelo rada ljudi, biti v dobri družbi in mogoce neskončno ur klepetat. Ne ljubim pa množice in velikih mest...


Monika Kambič,

In še to bi rada povedala, da ne preziram ljudi, ki niso alpinisti. Imam veliko dobrih prijateljev in prijateljic, ki so daleč od tega, da bi bili alpinisti.

In tudi to: ogromno ali celo več mi pomeni preživeti čim več trenutkov z otroci, po možnosti v naravi, živeti čim bolj zdravo življenje in še kaj ... Mirno sem tudi lahko cel mesec ne da bi plezala, pa me ne bo zaradi tega konec!


Miro Koder,

Pozdrav očetu! Skupaj sva se leta 1994 povzpela na Pisang Peak v Himalaji. Namaste!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46079

Novosti