Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Prva Medvedova ponovitev

Delo, 23.02.2004, Šport - Uroš Samec: Zahtevne in dolge kombinirane smeri

Zahtevne in dolge kombinirane smeri


Medvedova ponovitev


Ljubljana - Razvoj tehnike plezanja in zimske plezalne opreme v zadnjem času plezalcem omogoča hitrejše in lažje napredovanje v daljših skalnih in kombiniranih smereh. Tehnika plezanja s cepini in derezami po kopni skali, imenovana “drytooling”, je spodbudila slovenske alpiniste, da poskušajo čim več domačih smeri preplezati prosto tudi pozimi. Ta moderna tehnika se je razvila v granitnih gorah, ki so zaradi značilnih razpok bolj primerne za plezanje s cepini in derezami kot apnenčaste stene naših gora.

Kombinirano plezanje v Loški steni - smer Mali koritniški medved; foto Tine MarenčeTo zimsko sezono je bilo tako kar nekaj smeri v naših Alpah preplezanih prosto. Že decembra sta brata Anže in Tine Marenče (oba AO Kranj) ponovila smer Ekar-Jamnik v Dolški Škrbini nad Jezerskim in jo ocenila z III-IV, M6, 5, 400 m. Perspektivna bratovska naveza je v začetku februarja opravila tudi prvo prosto zimsko ponovitev petsto metrov visoke Spominske smeri Saše Kamenjeva v Dolgem hrbtu (IV, M6). V nadaljevanju sta brata združila moči s Klemnom Zupancem, kolegom s kranjskega odseka. V enem dnevu so preplezali Travniško grapo v severni steni Travnika, ob vzponu pa pripisali prvo zimsko ponovitev direktnega izstopa z oceno M6.

Dobro pripravljeni so se konec prejšnjega tedna podali v Loško Steno nad dolino Koritnice. S skupaj 1100 metrov višinske razlike ponuja stena nekaj najtežjih zimskih kombiniranih smeri v naših gorah. V soboto zjutraj so vstopili v smer Mali koritniški medved, ki so jo prvi preplezali Tomaž Humar, Miha Kajzelj in Grega Kresal (januar 1994, V+, 6, v skali 6+, A1). Smer poteka po dveh logično povezanih žlebovih. Značilno je kombinirano plezanje po različno trdem snegu, skali in za Loško steno tako značilnih zamrznjenih travah. V spodnjem delu so imeli nekaj težav s pomanjkanjem snega v zahtevnih prehodih, zato je bilo potrebno nekaj praskanja z lednimi orodji po zglajeni skali. Proti koncu prvega dne so preko ozkega kamina izplezali na snežišče sredi smeri in tam bivakirali. Naslednje jutro so nadaljevali preko zanimivih prehodov v globokem žlebu, ki jih je pripeljal v veliko, že iz doline vidno luknjo. Iz nje so izplezali po zračni prečki pod stropom. Po šestnajstih urah efektivnega plezanja so stali na vrhu stene. Tako je smer po desetih letih samevanja dobila prvo ponovitev in prvenstven direktni vstop. Trojica pa je prvi prosti ponovitvi smeri prisodila oceno V+, 6, v skali M6+/M5+. Anže in Klemen sta se v vodstvu menjavala, Tine pa je ves čas plezal kot drugi in večino plezanja tudi posnel na filmski trak.

Bera dobrih vzponov v stenah naših gora je lepa popotnica za odpravo v perujske Ande, kamor se trojica mladih alpinistov z zahtevnimi cilji odpravlja konec junija.

Uroš Samec

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46075

Novosti