Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Bil je največji med največjimi

Večer, 19.01.2004, Šport - Miloš Rutar: Včeraj je minilo šestdeset let od tragične smrti Mirana Cizlja - Bil je vsestranski športnik, ki mu v predvojni Jugoslaviji ni bilo enakega - Državni prvak v smuku leta 1939 – Alpinist, ki so mu bile najbolj pri srcu stene v Martuljkovi skupini, kjer ima dve prvenstveni …

Včeraj je minilo šestdeset let od tragične smrti Mirana Cizlja

Bil je največji med največjimi

Mariborčan Miran Cizelj je bil vsestranski športnik, ki mu v predvojni Jugoslaviji ni bilo enakega - Državni prvak v smuku leta 1939

Včeraj je minilo šestdeset let, odkar je tragično umrl eden največjih slovenskih vrhunskih športnikov, Mariborčan Miran Cizelj. Rojen je bil v Gradcu leta 1915. Po končani klasični gimnaziji je nekaj časa študiral pravo. Šport ga je tako navdušil, da se je po šoli za rezervne oficirje, ki jo je končal kot podporočnik, vpisal na dveletno visoko šolo za telesno kulturo v Beogradu, kjer je dočakal izbruh druge svetovne vojne. Zaposlil se je na železnici kot prometnik. Po vojni so zbrali podrobnejše podatke o Miranovih vrhunskih športnih dosežkih. V alpinizmu je bil eden najvidnejših predvojnih plezalcev pri nas. Preplezal je vse najtežje smeri v Julijskih Alpah, bil je v stenah Jalovca, opravil je prvo ponovitev Hudičevega stebra v Prisojniku, najbolj pri srcu pa so mu bile stene v Martuljkovi skupini, kjer ima dve prvenstveni smeri: direktno v Riglici in v severozahodni steni Špika. Na državnem prvenstvu prvenstvu v smučanju, marca 1939 na Pohorju, je postal prvak Jugoslavije v smuku in kombinaciji, v slalomu je bil drugi.

Prijatelja in športnika Miran Cizelj (desno) in Dušan Vodeb med enim njunih številnih alpinističnih podvigov v Julijcih; arhiv Dušana Vodeba Cizelj je bil državni reprezentant v odbojki, telovadbi, odlično je igral namizni tenis, bil je državni prvak v skokih v vodo, atlet, nogometaš, v jadralnem letalstvu si je pridobil znak Cpilota. Miran Cizelj je bil vsestranski športnik, ki mu v predvojni Jugoslaviji ni bilo enakega.

Dušan Vodeb, upokojeni magister farmacije, je pred leti obujal spomin na prijatelja: "Miran je bil v Mariboru osrednja športna osebnost v letih pred drugo svetovno vojno. S svojim pojmovanjem športa in izrednimi dosežki v raznih športnih zvrsteh, s svojimi moralnimi vrlinami je znal pritegniti vrsto mariborskih športnikov. Z Miranom sva se videvala vsak dan, snovala načrte, se pogovarjala o hribih, o razmerah v svetu, ki so po prihodu Hitlerja na oblast postajale vse grozljivejše. Miranov vpliv na nas je bil nadvse pomemben, lahko bi rekel odločilen. Spominjam se, da se je tudi po Miranovi zaslugi kompletni alpinistični odsek med okupacijo napredno usmeril in da je kar osem nogometašev I. SSK Branik odšlo med borce NOV."

Miran je učil mlade partizane vojaške veščine, z barvitim baritonom je pel v četnem zboru, hodil v zasede, borbene in prehranjevalne akcije. V eni od akcij na sedlu pod Storžičem, ko so borci zaman čakali Nemce, je hudo zbolel in soborci so ga vsega onemoglega odnesli na Spodnje Vetrno nad Golnikom. Izdali so ga in prišli so ponj. Splazil se je nemočen v prostor za sušenje klobas. Policisti so ga odkrili, in ker ni hotel, da ga dobijo v roke, se je sam ustrelil. To se je zgodilo 18. januarja 1944.

"Takoj po vojni smo planinci in športniki sklenili, da mora spomin na Mirana Cizlja, na to legendarno športno osebnost Maribora in vse Slovenije, spomin na nepozabnega in plemenitega tovariša, rodoljuba in partizana ostati kot svetel lik med športno mladino," je poudaril Dušan Vodeb. Njegov spomin ohranjajo obeležja, tradicionalna športna tekmovanja in Cizljeva plaketa.

Ob Savi Dolinki, pod mogočnim Špikom, je v imenu slovenskih planincev alpinist iz Jesenic Uroš Župančič odkril Miranov doprsni kip, obrnjen proti Martuljkovi skupini. Tudi mariborski plavalci in skakalci v vodo so svojemu vzorniku postavili spominsko ploščo. Na hiši na Spodnjem Vetrnem nad Golnikom so borci in mladina Miranu Cizlju odkrili spominsko obeležje, na katerem so vklesani Kajuhovi stihi: "Le nikar ne jočite za nami..."

Najboljšim mariborskim športnikom podeljujejo plaketo Mirana Cizlja, kot najvišje priznanje mesta Maribor na področju telesne kulture. Pri Ribniški koči na Pohorju smučarski klub Branik organizira mednarodni Cizljev slalom. Ob proslavljanju 60-letnice društva so 28. junija leta 1980 legendarnemu športniku postavili spomenik. Avtor spomenika Vojko Štuhec je v granitnem kvadru, ki simbolizira čvrst Cizljev narodnostni značaj, z likovnim izrazom poudaril njegovo alpinistično, smučarsko in splošno športno dejavnost. Na bronasti plošči na spomeniku so vtisnjeni verzi pesnika Janka Čara:
Zemljo slovensko si ljubil z žarom srca, julijske vode, smučin srebrnenje, tihe gozdove in stene previsnih gora, njej si podaril najdražje - življenje.

Miloš Rutar

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45948

Novosti