Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Dolomiti

Dnevnik - Gorazd Suhadolnik: ... po dolgem in počez Andreja Mašere

Pri Planinski založbi Slovenije je izšel imeniten vodnik z opisi 60 zanimivih poti po dolomitskih gorah izpod peresa prekaljenega gorniškega pisca Andreja Mašere. Kot nalašč za slovenske ljubitelje ferat.

Andrej Mašera je upokojeni zdravnik, profesor patologije, violinist in ljubiteljski zgodovinar, filozof ter kozmolog, gornik že od otroških let in hkrati ploden avtor planinskih vodnikov. Pri založbi Sidarta je izdal izbirne vodnike 50 zavarovanih plezalnih poti, 55 zavarovanih plezalnih poti, Zavarovane plezalne poti in Zahodne Julijske Alpe, pri Planinski založbi PZS pa izbirna vodnika Čudovite Alpe in Dolomiti, sanjske gore. Zadnjega je nadgradil v julija izdanem zajetnem vodniku Dolomiti po dolgem in počez in vanj uvrstil kar 60 zanimivih, najbolj obiskanih poti, razpršenih po celotnem območju tega gorstva, od Furlanskih Dolomitov na vzhodu do skupine Brente na zahodu in od Sekstenskih Dolomitov na severu do skupine Schiara nad Bellunom na jugu.

Foto: Franci Horvat»Dolomiti so me pritegnili predvsem zaradi svoje izjemne krajinske lepote, čudovite arhitektonike drzno oblikovanih vrhov in priostrenih skalnih stolpov, ki se navpično dvigajo od zelenih vznožij v modro nebo,« odgovori na vprašanje, kaj je zanj največji čar Dolomitov, 73-letni Ljubljančan, izkušen poznavalec in zaljubljenec v to čudovito gorsko pokrajino, vpisano na Unescov seznam naravne in kulturne dediščine. V njegovem najnovejšem vodniku prevladujejo ture po zavarovanih plezalnih poteh (feratah), nekaj je tudi zelo zahtevnih, že kar alpinističnih vzponov, manj ambiciozni pa se bodo razveselili slikovitih opisov petih tehnično popolnoma preprostih tur. »Te ture so primerne za vsakega gornika, tudi za otroke in družinske izlete,« pravi Mašera. »Zmotno je splošno veljavno mnenje, da so v Dolomitih le težavni vzponi po navpičnem, vrtoglavem skalovju, saj si v tem prelepem gorstvu lahko omislimo nešteto nezahtevnih pohodov, obhodnic in vzponov. Žal jih v vodniku nisem mogel vključiti še več, ker je knjiga že s pričujočimi turami kar zajetna. Kdor bi si želel več nezahtevnih tur, si bo moral pomagati z vodniki v italijanščini in nemščini in s podatki na spletu.«

V domovini ferat

Seveda je Mašerov izbirni vodnik biblija predvsem za rastoče število slovenskih gornikov, ki se uvrščajo med častilce ferat. »Predvsem bi rad poudaril, da čeprav so stene Dolomitov večinoma zelo strme oziroma navpične, v gorovju ne prevladuje neka strogost in resnoba, ampak delujejo toplo, prijazno in neizmerno vabljivo,« pravi avtor vodnika. »V Dolomitih je veliko zavarovanih plezalnih poti, tako imenovanih ferat, 'železnih poti', konec koncev so se take poti tam tudi rodile. Glede na to, da so te poti čedalje bolj priljubljene med obiskovalci gora, sem v vodnik vključil več ferat kot v prvi izdaji knjige. Dolomitske ferate so večinoma speljane zelo domiselno, vendar v večini primerov ne pripeljejo na vrh dolomitskih velikanov prvega razreda. Seveda je tudi nekaj izjem, na primer Marmolada kot najvišji vrh v gorstvu, Tofane nad Cortino, Civetta s kar tremi feratami in Catinaccio d'Antermoia.«

Avtor vodnika poudarja, da se je treba, tako kot pri vsakem obisku visokih gora, tudi za vzpone v Dolomitih dobro pripraviti, izuriti in opremiti. Za nekaj najzahtevnejših izbranih vzponov Mašera priporoča najem usposobljenega gorskega vodnika. »Vrhovi, kot so Monte Cristallo, Antelao, Sorapiss, Velika Cina, Sassolungo, Croda dei Toni, Cima dei Tre Scarperi in vrhovi v skupini Brenta, večini gornikov nealpinistov niso lahko dostopni, zato v vodniku večkrat priporočam, da se teh vzponov lotijo v spremstvu gorskih vodnikov. To bo najmodrejša in varna odločitev, čeprav seveda nekaj stane,« pravi Mašera.

Za primerno izurjenega, a v Dolomitih neizkušenega gornika ima avtor vodnika preprost nasvet: ferat naj se loti kot povsod drugod, od lažjih k težjim. »Dolomitske ferate po težavnosti večinoma niso zahtevnejše od takih poti v naših gorah, le precej bolj izpostavljene in zračne so, kar seveda narekuje sama zgradba gorstva,« pravi. »Torej bo poleg fizične pripravljenosti treba pripraviti tudi psiho in umiriti živce. Ker pa je skala v Dolomitih večinoma čvrstejša in manj krušljiva kot v našem alpskem svetu, postane plezanje po dolomitskih feratah kmalu velik užitek, ne glede na povečano izpostavljenost.«

Za idealne gorniške počitnice

Za koliko dni je najprimerneje oditi v Dolomite za eno turo in za koliko, če želiš opraviti več tur oziroma ferat? S kako visokimi stroški je to povezano, vprašamo poznavalca Dolomitov. Za eno ferato bo dovolj že dan ali dva, torej konec tedna, za kakšne tri ferate pa pet, šest dni, odgovarja Mašera. »V Dolomitih je praktično vsaka hiša penzion ali hotel, lepih in zelo udobnih koč je veliko. Med njimi jih je veliko v zasebni lasti, ne pa v lasti planinske organizacije v Italiji (CAI – Club Alpino Italiano), zato tam popusti, ki nam jih ponuja članstvo v PZS, ne pridejo v poštev. Vse to zadevo malo podraži, cene pa vseeno niso tako pretirane kot na primer v Švici. Seveda lahko tudi kampiramo, številni mladi se bodo gotovo odločili za tak način bivanja v Dolomitih.«

Ne moremo se upreti, da Andreja Mašere ne bi vprašali, katere dve, tri ferate, opisane v knjigi, so mu najljubše. »Zelo težko je odgovoriti na to vprašanje,« odvrne. »Moje posebno priljubljene gore so Tri Cine, Marmolada in Civetta. Zakaj te, bi težko na kratko povedal, hkrati pa mi že ob omembi teh gora prihajajo na misel imena številnih drugih dolomitskih lepotcev, ki jim nočem delati krivice za zapostavljenost, zato bom tukaj nehal.«

Mašerovi opisi v vodniku so mojstrski, poznavalski, zanimivi, aktualni pa tudi zgodovinsko obarvani, zato je lahko njegova knjiga privlačna tudi za bralca, ki ga ne zanima živi stik z dolomitskih granitom. Vseeno pa si, kot je zapisal Jože Drab, strokovni recenzent vodnika, bralec 60 izbranih vzponov Andreja Mašere, lahko le še zaželi, da bi bil čim prej tam.

Dnevnik/Planinstvo, 26.08.2019 01.00
Dolomiti po dolgem in počez Andreja Mašere

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45948

Novosti