Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Legalizirali

Delo - Janoš Zore: ... enajst let zaprto planinsko kočo

Hram na Grmadi. Kmalu bo izdano gradbeno dovoljenje za objekt, ki so ga inšpektorji zaprli leta 2006

Krško – Od leta 2006 zaprt planinski hram na Grmadi ni več črna gradnja. Potem ko so krški občinski svetniki pred kratkim Planinsko društvo Videm Krško oprostili plačila 4962 evrov komunalnega prispevka za legalizacijo, je društvu zdaj uspelo za objekt pridobiti še gradbeno dovoljenje. Hram bi znova radi odprli prihodnje leto, pravi predsednica krških planincev Irena Lekše.

»S pridobljenim gradbenim dovoljenjem so prenehali obstajati razlogi za rušitev objekta,« je o nekdanji gradnji na črno, za katero je planincem s pomočjo občine in Savaprojekta leta 2013 uspelo doseči odlok odločbe o rušitvi, dejala Irena Lekše: »Čeprav smo zdaj pridobili gradbeno dovoljenje, dvomim, da bomo objekt lahko odprli že letos. Glede na vso zahtevano administracijo nam verjetno ne bo uspelo. Morda ga bomo odprli spomladi, poleti.«

Inšpektorji so pred štirimi leti ustavili postopek rušitve zaradi zagotovil občine, da bo v novem občinskem prostorskem načrtu spremenila namembnost zemljišča na vrhu Grmade in dovolila postavitev planinske koče. Dokument je bil v obljubljeni obliki sprejet leta 2015, v društvu so postopek za legalizacijo začeli v začetku lanskega leta, ko je geodetski posnetek pokazal, da hram stoji na zemljišču društva: »Od sprejetja OPN ne morem reči, da bi kdor koli zaviral legalizacijo. Žal so z zakonom predpisani postopki pri nas tako dolgi.«

Jeseni manjša gradbena dela

Lekšetova pravi, da so jim s pripravo dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja veliko pomagali v Savaprojektu: »Občina je hitro podpisala služnost, na upravni enoti so nam bili ves čas na voljo, vsa dovoljenja pa je podal tudi Srečko Puntar, saj je naš objekt zgrajen le meter od njegovega zemljišča.«

Kakšnih posebno velikih stroškov z legalizacijo niso imeli. Gradbeni pregled je pokazal, da je objekt, čeprav nima dovoljenj, arhitekturno ustrezno zasnovan: »Večji stroški nas še čakajo. Narediti moramo novo stopnišče in nadgraditi kanalizacijski jašek, daljnovod in greznico. Omenjene posege bomo izvedli prihodnji mesec.«

Hram, ki stoji 488 metrov nad morjem oziroma 325 metrov nad Krškim, bodo zdaj, ko ima gradbeno dovoljenje, vpisali v register planinskih koč, pravi predsednica: »Inšpekcijski pregled pa bo pokazal, ali koča ustreza normativom za opravljanje dejavnosti. Zagotoviti bomo morali, recimo, skladišča in internetno povezavo z računalnikom za davčno blagajno.«

Soglasja za pot z Vidma še ni

Zaradi za društvo kadrovsko in časovno zahtevnega postopka legalizacije hrama se letos niso ukvarjali s še enim nerešenim vprašanjem, ki ga morajo v zvezi z Grmado razrešiti. Najbolj obljudena trasa na hrib iz Vidma na kratkem odseku pod vrhom poteka po parceli v lasti Janka Uršiča, ki je maja 2016 na upravni enoti hojo in kolesarjenje po njegovem imetju uradno prepovedal. V pogovoru za Delo je že lani dejal, da ne gre za nepremostljive ovire in da se je treba pogovoriti o nerešenih vprašanjih, kot sta: kdo bo odgovoren ob morebitnem trku kolesarja v plug in ali je treba pred škropljenjem vinograda postaviti opozorilno tablo.

»Letos smo vse sile usmerili v pridobitev gradbenega dovoljenja,« pojasnjuje Lekšetova: »Zdaj bomo začeli delati tudi na vpisu poti v register planinskih poti. Če se nam z Uršičem ne bo uspelo dogovoriti, bomo poiskali alternativno traso. Nekaj manjših nejasnosti je še na območju pri kapelici, vsi drugi lastniki pa so leta 2016 podali soglasje za potek planinske poti po njihovih parcelah. Mislim, da bomo z urejanjem dokumentacije za pot, v register naj bi jo vpisali v začetku leta 2018, imeli manj dela, kot smo ga imeli z legalizacijo hrama.«

  03.11.2017 12:18
Legalizirali enajst let zaprto planinsko kočo

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46051

Novosti