Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

#SlovenijaPleza

je eden ključnih projektov Planinske zveze Slovenije od vstopa športnega plezanja v olimpijsko družino, ki napoveduje

... osvežen, proaktiven in profesionalen pristop k novi olimpijski disciplini ter skrb za prihodnost športnega plezanja v Sloveniji ob zavedanju, da se pri nas kalijo najboljše športne plezalke in plezalci na svetu, hkrati pa plezanje doživlja pravi razcvet kot rekreativna dejavnost.

"V dolgoročnem načrtu in središču projekta #SlovenijaPleza so povezovanje plezalnega sveta v Sloveniji, popularizacija športnega plezanja med širšo javnostjo, širjenje prepoznavnosti športne panoge tako na profesionalni ravni skozi dosežke naših reprezentantov kot na rekreativni ravni vseh ljubiteljev plezanja, poleg tega pa še vzpostavitev enotnejšega sistema organizacije državnih prvenstev, opozarjanje na pomen in problematiko opremljanja športnoplezalnih smeri v naravnih plezališčih ter večanje tržne vrednosti slovenske reprezentance v športnem plezanju," je napovedal generalni sekretar PZS Matej Planko.

Pod krovom projekta bo lahko širša javnost spoznala športno plezanje na različnih dogodkih, kot so Moja olimpijska norma v Velenju (14. aprila), Teden mladih Kranj (13. maja), Triglav The Rock Ljubljana (20. maja), Gremo v hribe na Mariborski koči na Pohorju (3. junija), Dan slovenskih planinskih doživetij na Domu pod Storžičem (17. junija) in drugih.

"Športno plezanje je pozno prišlo v olimpijsko družino, a ne prepozno, in prepričan sem, da bo ostalo na olimpijskih igrah. V olimpijsko izvedbo bodo vključene vse tri discipline in verjamem, da boste tekmovalke in tekmovalci konkurenčni tudi v kombinaciji. Vemo, kje smo v Sloveniji in v svetu – najboljši! S strani Olimpijskega komiteja bomo pospešeno nadoknadili, kar v prejšnjih letih ni bilo mogoče, saj kadar postane šport olimpijski, se to pozna tudi po načelu finančnega tretmaja v olimpijski družini, tako da bo zagotovljena maksimalna podpora. Z debijem v letu 2020 v Tokiu, kar je dodatna motivacija športnikov, se bodo uresničile vaše sanje, kajti biti olimpijec je največ, kar si lahko želiš in dosežeš, če dosežeš še rezultat, pa je dana krona športnemu udejstvovanju in neizmernemu trudu, ki ga športniki vlagate v svoj šport," je slovenske reprezentante nagovoril Bogdan Gabrovec, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez.

Za OI Tokio 2020 je sprejet sistem štiridnevnega tekmovanja v športnem plezanju, ki se ga bo udeležilo 20 plezalk in 20 plezalcev. "V prvem krogu tekmovanja, tridnevnih kvalifikacijah, bo prvi dan na sporedu tekma v hitrostnem, drugi dan v balvanskem in tretji dan v težavnostnem plezanju. Drugi krog tekmovanja bo finale, kjer bodo rezultati v posameznih disciplinah enakovredni in se bodo množili. Najboljših šest tekmovalcev se bo uvrstilo v finale, ki bo četrti dan, ko se bo v enem dnevu izvedlo tekmovanje najboljših v vseh treh disciplinah v vrstnem redu hitrost, balvani, težavnost," je olimpijski tekmovalni sistem razložil Aleš Pirc, načelnik Komisije za športno plezanje PZS.

Korak bliže olimpijskim igram zahteva tudi posodobitev podobe v skladu s smernicami Olimpijskega komiteja Slovenije, zato tako slovensko reprezentanco v športnem plezanju kot kampanjo #SlovenijaPleza spremlja nov logotip, ki ponazarja Triglav, simbol Slovenije, njegovi trije sklopi pa tri discipline športnega plezanja: težavnostno, balvansko in hitrostno. Uporabljeni modra in zelena sta nacionalni športni barvi, ožarjena rumena pa spomni na skalo ob zahajajočem soncu, ki osmišlja plezalni dan, dan na sončni strani Alp, ter daje logotipu svežino, ga dela opaznejšega.
Poudarjeni sta besedi CLIMBING in PLEZA, zato logotip ne potrebuje grafičnega elementa, ki simbolizira plezanje, kjer koli se bo pojavil logotip, bo v povezavi s plezanjem, plezališči, plezalci, tekmovanjem.

Nova podoba že letos spremlja slovensko reprezentanco v športnem plezanju, ki jo pod vodstvom selektorja Gorazda Hrena in trenerjev Urha Čehovina in Luke Fonda v tej sezoni sestavljajo športne plezalke Janja Garnbret, Katja Kadič, Tjaša Kalan, Rebeka Kamin, Mia Krampl, Julija Kruder, Vita Lukan, Mina Markovič, Veronika Meke, Kaja Skvarč Božič in Tjaša Slemenšek ter športni plezalci Martin Bergant, Jernej Kruder, Anže Peharc, Milan Preskar, Zan Sudar, Domen Škofic in Gregor Vezonik.

Manca Čujež
Foto: Sebastjan Plavec
Vir: PZS.si

 

 


Slovenska reprezentanca v športnem plezanju:
zadaj športni plezalci Zan Sudar, Domen Škofic, Milan Preskar, Gregor Vezonik, Anže Peharc, Jernej Kruder in Martin Bergant, spredaj športne plezalke Katja Kadič, Vita Lukan, Mia Krampl, Tjaša Kalan, Veronika Meke, Mina Markovič, Janja Garnbret, Julija Kruder, Tjaša Slemenšek in Kaja Skvarč Božič (manjka Rebeka Kamin), čepijo Luka Fonda, Gorazd Hren, Urh Čehovin in Anže Štremfelj



 


Načelnik Komisije za športno plezanje PZS Aleš Pirc, generalni sekretar PZS Matej Planko, predsednik OKS-ZŠZ Bogdan Gabrovec in podpredsednik OKS-ZŠZ Iztok Čop

Kategorije:
Novosti PLE SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46075

Novosti