Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Poslovila se je Super Elica

Slovenske novice - Tina Horvat: V 87. letu je umrla Elica Vehar, ki je bila plezalcem v osapski steni kot mama | GRS Ljubljana: Elica, hvala ti!

Poslovila se je Super Elica, plezalska mama iz Ospa
V 87. letu je umrla Elica Vehar, ki je bila plezalcem v osapski steni kot mama
Z njenim možem Emilom smo obujali spomine na njun kar 63 let dolg zakon
 


Osp
• Včeraj [03.03.2017] so jo pokopali, dobro Elico Vehar iz Ospa.
Mnogi niti njenega priimka niso poznali, za številne plezalce in planince je bila le Elica, Super Elica, plezalska mama.

Konec 70. let prejšnjega stoletja so k njej začeli hoditi prvi plezalci v Ospu in njena hiška je kmalu postala njihov drugi dom. »V 80. letih smo v Osp prihajali alpinisti z avtobusi in nahrbtniki, sprva smo se ustavili pri Elici in jo prosili le za vodo, no, potem pa nam je ponudila tudi refošk pa še prostor za spanje, in kmalu je njen dom postal prava zbirna in informacijska točka,« pripoveduje legendarni vrhunski alpinist Silvo Karo, ki mu je Osp tako prirasel k srcu, da se je preselil iz Domžal in si iz nekdanje razvaline ustvaril dom. »Bila je edina, ki nas je resnično sprejela, domačini so na nas zelo dolgo gledali bolj kot na čudake, ki plezamo po jamah. Rada nas je imela, morda še toliko bolj, ker je bila tudi sama v Ospu priseljenka in nas je zaradi tega bolje razumela,« se spominja Silvo Karo.

Super Elica in Super Emil

Izgubo zagotovo najbolj težko prenaša njen mož Emil Vehar, ki je po imenu sicer malo manj znan, a vendar so ga plezalci prav tako vzljubili in po njem, tako kot po Elici, poimenovali smer Super Emil. Ne nazadnje je prav on vsa ta leta oskrboval žejna grla z odličnim domačim refoškom iz svojega vinograda in poskrbel, da je bilo vzdušje pravo. Le da je moral on bolj zgodaj hoditi spat, saj je imel zjutraj službo, njegova Elica pa se je rada poveselila do zgodnjih jutranjih ur.

Kar zasvetijo se mu žalostne oči, ko nam odpre vrata in ga prosimo, ali bi lahko skupaj z njim obujali spomine na njegovo ženo. »Oh, moja Elica! 87 let bi imela letos. Veste, sva imela burno življenje, ne bom nič lagal, a vse težave sva lepo skupaj prebrodila. Ko je bila v bolnici, me je prijela za roko in mi dejala, kako ubogi bom, ko bom sam. Res je, ne vem, kako bom to prenesel! Tako hudo je bilo zadnje leto ...«

Kar 63 let sta bila poročena, od leta 1954, ko sta si obljubila zvestobo v Idriji. »Leto pred poroko sva se prvič srečala, bilo je bolj na daleč, a je ratalo,« se mu kljub žalosti na usta prikrade nasmešek. Rad ima svojo Elico, to se mu vidi, čeprav tudi pove, da sta bila zelo različna značaja. On je bil miličnik, nekoliko bolj zadržane sorte, ona pa zelo zgovorna in neposredna. »Iz Idrije so me premestili v Sežano in leta 1956 smo se preselili sem, v Osp. Trdi časi so bili, med vojno sem bil kot otrok zaprt in je malo manjkalo, da bi me odpeljali v taborišče na Rab, po vojni pa sem delal ob meji, kar je bilo zelo težko. Elica je bila brez službe, a kje naj bi delala? Zaradi mojega poklica sploh ni smela iz države, tukaj na vasi pa ni bilo nič. Avtomobilov nismo imeli, če si imel kolo, si bil lahko srečen.«

Znala biti tudi huda

Po letu 1965 sta lažje zadihala, življenje ob meji nekdanje Jugoslavije se je začelo izboljševati. Veselila sta se, ko sta njuna otroka, Marinka in Albin, odraščala, a je v njihovo družino prišla huda tragedija, v prometni nesreči je Albin izgubil življenje. »Najin fant je ravno doštudiral za gradbenega inženirja, postavil temelje za novo hišo, pa čisto majhno hčerkico sta imela z ženo, ko se je zgodilo. Takrat se nama je življenje podrlo, Elica se dolgo ni mogla potolažiti in je bila strašno uboga in žalostna. Mislim, da je potem to svojo bolečino ob izgubi Albina začela zdraviti tako, da se je razdajala za te fante, ki so prihajali k naši hiši. Lepo je bilo,« se spominja Emil, s katerim se skupaj zjokamo, ko tako ljubeče pripoveduje o ženi.

Seveda ni imel Emil nikoli prav nič proti, da je njun dom postal zatočišče plezalcev. Čeprav včasih ni imel kam sesti, ko je prišel iz službe, in so spali v štali, na dvorišču in tudi v Albinovi sobi, je z veseljem jeseni pridelal refošk in ponosen povedal, da ga je po navadi spomladi že zmanjkalo. »A je znala biti tudi huda, je zaropotala po mizi in plezalce nagnala spat, če je bilo to potrebno. Veste, Elica je bila strašno komunikativna in kako bi je ne podpiral, če pa sem videl, da je ob tem tako vesela. Še danes prejemam številne telegrame od fantov in deklet, ki mi pišejo, kako radi so jo imeli in da jim je bila kot mama. Pa vsi me sprašujejo, ali mi lahko kaj pomagajo, zato sem jim zelo hvaležen. Tudi hči Marinka mi veliko pomaga zdaj, ko mi je tako hudo,« pripoveduje.

Tudi nam je Emil v kantini natočil svoj odlični refošk, s katerim smo nazdravili in se poklonili spominu na Elico. Vse, ki so v njuno kamnito hišico pod osapsko steno dotlej radi zahajali, pa je Emil povabil, naj ga obiščejo tudi v prihodnjih dneh. »Bomo nazdravili na naše zdravje in na dušo moje Elice!«

Ljubezen za vedno

Ljubezen med alpinisti in Elico je trajala do zadnjega dne njenega življenja. V 80. in 90. letih so se pri njej ustavljali plezalci, mnogi so jo zjutraj poklicali po telefonu in vprašali po vremenu. Po plezanju pa so na dvorišču pokušali vino in se pogovarjali dolgo v noč. Eličin dom je postal tako priljubljen, da je dobil markacijo, Planinska zveza Slovenije jo je oskrbela z žigom slovenske planinske transverzale, gorski reševalci pa so pri njej dobili prostor za svojo opremo. Zaradi zaslug je od PZS prejela zlati častni znak, njeni drugi otroci, plezalci, pa so ji posvetili smer v osapski steni, poimenovali so jo kar Super Elica. Čeprav ni bila plezalka, je s pomočjo svojih prijateljev smer tudi splezala, stara je bila 70 let. Menda je takrat dejala: »No, zdaj sem pa tudi jaz nekaj dosegla.« Nedaleč stran je smer z imenom Super Emil, po njenem možu. Tudi zadnja leta, ko je Elica zbolela, skoraj ni minil vikend, da se ne bi pri njej oglasili plezalci in poklepetali z njo.

Tina Horvat  
tina.horvat@slovenskenovice.si  

06.03.2017 20:07
Poslovila se je Super Elica, plezalska mama iz Ospa


GRZS postaja Ljubljana, 06.03.2017
Elica, hvala ti!

Tam nekje davno, v začetku osemdesetih smo ljubljanski alpinisti začeli prihajati plezati v Kraški rob in vas Osp. Elica Vehar je bila prva v vasi, ki nam je stopila naproti, ko smo iskali zaraščeno pot pod veliko steno nad Ospom in ko smo se skozi trnjaste šparglje prebijali z vrha stene naokrog v vas. »Pridte na kozarc!« je rekla in smo stopili na dvorišče. Z izrednim čutom za mlade, neposrednostjo in zanimanjem za alpinizem in plezarijo nas je v hipu osvojila.

Na njenem in Emilovem dvorišču in v kleti, polni malvazije in refoška, smo se mi, pritepenci z vseh krajev naše dežele počutili toplo, domače, dobrodošlo. Sprejela sta vse, težke karakterje, mlade nedozorele adolescente z velikimi cilji in fantazijo, pa tudi oglate hribovce s klenim žargonom, bluzerske žurerje, ljubitelje vina ... In tista leta nas je bilo vse več in več, iz cele države. Brezpogojno in z materinsko toplino, vedno dobre volje, si je vzela čas, poslušala, dodala kakšno modro v štajerskem ali pa primorskem narečju... In to je tisto, kar človeku šteje in ga izkazuje kot človeka. Širina, empatija, gostoljubnost, prijateljstvo.

Minila so mnoga leta obiskovanja Ospa. Osp, Elica, dve besedi, ki sta nas vedno ogreli okoli srca, sinonima, eno brez drugega ne gre. Vsakič sem v Ospu skočil še do Elice na kozarec, pa tudi po informacije. Elica je o dogajanju v Ospu in okoljskih stenah vedela vse! Bila je prava zakladnica znanja o plezariji. Njeno znanje pa je prek pripovedovanj in razgovorov z alpinisti, razglednic z odprav in zapisov v dnevniku seglo tudi v areno svetovnega alpinizma.

Z vse večjim obiskom velike stene so se prigodile prve alpinistične nesreče. Alpinisti smo improvizirano pomagali ob nesrečah. Ponoči prenesli poba z Osjeka, ki je v temi padel čez steno na polico nad iztekom Tržaške, odnesli prijatelja z zlomljenimi vretenci na vratih, bivakirali pri sodih, ko smo pomagali ponoči premraženim iz velike stene, pa tudi huje je bilo.... Pri Veharjevih vedno odprta vrata, gori luč, je pomoč, koristen nasvet, pa tudi kozarec za žejo...

V devetdesetih smo se na postaji GRS Ljubljana odločili za redna dežurstva v Ospu med plezalno sezono. Pri Elici je bila obveščevalna točka in na to je bila kar malo ponosna, čeprav je bilo to zanjo dodatno breme.

Dolga leta smo hranili opremo za intervencije v njeni shrambi. Elica je neumorno podpirala reševalno delo, vodila evidenco reševalcev, skrbela za reševalno opremo. Srčno, angažirano je pomagala pri dežurstvih, intervencijah in vajah naše postaje, kot prava in zaslužna članica... Vsakič se je razveselila vaje postaje v Ospu! Spet se bomo srečali! V njenem domu smo bili vsi reševalci domači in vedno dobrodošli, vedno deležni lepe besede, malice, pa tudi kozarca pri Emilu... Koliko lepih trenutkov pod primorskim vročim soncem in toplo skalo Osapskega apnenca! Elica, hvala ti!

Kot poznavalka je preventivno pomagala neukim in neizkušenim plezalcem z dobrohotnim nasvetom, previdnim opozorilom.. »Ah, te mulci, pa saj si n čjo nč dopovedat!« Nasmeh in zamah z roko, opozorila pač ne zaležejo, življenje teče dalje, stena ostaja, nove generacije plezalcev prihajajo...

Enkrat z daljnogledom z dvorišča opazujeva neko mešano navezo, kako polžje napreduje prek Medota. Prepočasi. Ura je pet popoldne, kmalu bo tema. »Ah, zdej bo splezu vn taljan, a vidš, ma kaj se je vleku, si vidu!?«

Človek je vsakega malo, a tudi tista pozitivna energija, skupek misli, spomin na vse dobro, po čemer ga pomnimo. Ne le peščica prijateljev in bližnjih sorodnikov, tudi širše občestvo. Elico smo imeli radi in jo bomo pomnili. Bila je velik človek, prava super Elica.

Spet se bomo kdaj srečali pod kakšno primorsko steno ... Osp pa ne bo nikoli več, kot je bil. 

 

 

 

 

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46065

Novosti