Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Varstvo narave

wwfAdria.org: ... ne sme biti samo na papirju - Alarm za naravo

Ljubljana – Več kot polovica naravnih območij v Evropi je zavarovanih samo na papirju, predvsem zaradi zamud pri financiranju držav članic, pravi novo poročilo WWF. V poročilu so predstavljene tudi koristi zavarovanih območij za ogrožene vrste in lokalno gospodarstvo.

Evropska komisija je pred kratkim potrdila, da sta EU direktivi o pticah in habitatih najmočnejša zakonodaja za varstvo narave v Evropi ter se zavezala za nadaljnje izboljšanje njihove učinkovitosti. Novo poročilo WWF »Preprečevanje papirnatih parkov: Kako narediti EU zakonodajo za varstvo narave učinkovito« ponuja dober pregled glavnih problemov v zavarovanih območjih in učinkovitih rešitev zanje. Širjenje morskih zavarovanih območij, učinkoviti ukrepi in načrti za vsa naravna območja, povečanje investicij ter boljši nadzor in izvrševanje zakonskih obveznosti so identificirani kot ključni ukrepi za zagotavljanje učinkovitega varstva evropske narave.

»Evropa ima najmočnejše zakone za varstvo narave a kljub temu vsak dan izgubljamo vrste in habitate zaradi nezakonitih industrijskih aktivnosti. Zaščita na papirju je brez pomena, če ni podprta z učinkovitim upravljanjem in ustreznim financiranjem na terenu. To poročilo kaže kaj morajo EU institucije in nacionalni organi nujno storiti za zaustavitev izgube narave in zagotovitev trajnostne rabe naravnih virov,« je povedal Andreas Baumüller, vodja oddelka za naravne vire v Uradu WWF za evropsko politiko.

Poročilo kaže, da so edinstvene naravne znamenitosti, kot so mokrišča, nedotaknjene gore in reke ter morska območja, ogrožene zaradi pravnih vrzeli, pomanjkanja ustrezne presoje vplivov na okolje in neobstoječih ali neustreznih načrtov upravljanja. To pušča odprta vrata industrijskim projektom z izjemno škodljivimi posledicami: izsuševanja mokrišča v Doñani (Španija) zaradi povečanja plovnosti rek, izgradnja smučišč, ki ogrožajo preživetje rjavih medvedov v Narodnem parku Pirin (Bolgarija), in nezakoniti načrti za izgradnjo hidroelektrarn v gorovju Ţarcu (Romunija). Množični turizem ogroža gnezdenje glavatih želv na plažah v Grčiji, medtem ko škodljive ribolovne prakse ogrožajo mehke korale, školjke ter kite in delfine v Dogger Bank (Severno morje).

Po drugi strani pa so v poročilu predstavljene tudi dobre prakse, ki so bile vzpostavljene v številnih zavarovanih območjih ter prinašajo pomembne koristi za divje živali, lokalne prebivalce in njihova gospodarstva. Tesno sodelovanje med lokalnimi oblastmi in zasebnim sektorjem je preoblikovalo avstrijski Tiroler Lechtal v simbol lokalnega ponosa in izjemno turistično destinacijo; zahvaljujoč pritisku Evropske komisije in sezonskih prepovedi ribolova na Finskem se je začela obnavljati populacija enega najbolj redkih tjulnjev na svetu; lokalni ribiči, ki uspešno sodelujejo pri upravljanju morskega zavarovanega območja v Torre Guaceto (Italija), so hkrati povečali tudi svoje prihodke.

»Varstvo narave ne sme biti le na papirju! WWF Adria je skupaj s številnimi evropskimi pisarnami WWF-a in drugimi nevladnimi organizacijami v Sloveniji in na Hrvaškem izvajala kampanjo 'Alarm za naravo'. Kampanja je dosegla velik uspeh, in samo dejstvo, da se je v javno posvetovanje vključilo več kot 520.000 ljudi iz vse Evrope, dokazuje, da bi ohranjanje narave moralo biti prednostna naloga in visoko na političnem dnevnem redu vseh držav Evropske unije. Zavarovana narava ima neposredno vrednost za človeka in ohranjanje narave bi moralo biti glavno gonilo sprememb v kmetijskem, energetskem in prometnem sektorju,« je zaključil Martin Šolar, direktor WWF Adria.

 09.02.2017
Varstvo narave ne sme biti samo na papirju

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46062

Novosti