Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Franček Knez

PZS - Manca Čujež: ... guru slovenskega alpinizma, praznuje 60 let

 

Franček Knez, tiha legenda slovenskega alpinizma, je 15. julija 2015 preštel šest desetletij. Eden največjih plezalcev in alpinistov našega časa je nanizal osupljivo veliko prvenstvenih vzponov v najtežjih stenah doma in po svetu ter pustili svoje prvenstvene smeri v vseh 'treh problemih Alp'. Redkobesedni Franček na stežaj odpre vrata svoje globoko doživete alpinistične poti med platnicami Ožarjenega kamna.

Vrhunski alpinist, rojen 15. julija 1955 v Celju, je vzklil iz kratkohlačnika, ki je čuječe raziskoval grape, soteske, skale in gozdove v okolici rodnih Rimskih Toplic. Otrok narave je svoje čudenje nad stvarmi, ki se z višine prikažejo v povsem drugačni luči, prelil v plezanje in alpinizem. "Franček Knez, eden največjih plezalcev in alpinistov našega časa, je preplezal osupljivo veliko prvenstvenih vzponov v najtežjih stenah doma in v gorstvih po vsem svetu, kar je domala neponovljiv dosežek. Podatki so zgovorni: nanizal je prek 5000 vzponov in več kot 700 prvenstvenih smeri v Himalaji, Karakorumu (Trango), Andih (Chacraraju, Chopicalqui) in Patagoniji (Fitz Roy, Torre Egger, Cerro Torre), pa v Združenih državah Amerike (El Capitan), Zahodnih Alpah, Dolomitih in predvsem v domačih gorah, 34 med njimi samo v Severni triglavski steni. Leta 1982 je v takrat (in še danes) neverjetnem času šestih ur preplezal razvpito severno steno Eigerja, kjer je štiri leta kasneje dodal še novo smer. Ker ima svoje smeri tako v Matterhornu kot v Grandes Jorasses, je eden redkih alpinistov, ki so pustili svoje prvenstvene smeri v vseh 'treh problemih Alp'," se je tihi legendi slovenskega alpinizma poklonil Urban Golob. Takratni predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je leta 2010 za dosežke v slovenskem alpinizmu in za prispevke k ugledu slovenskega alpinizma v svetu in večji prepoznavnosti Slovenije z redom za zasluge odlikoval Frančka Kneza in Silva Kara. 

Franček Knez je o sebi zapisal: "Življenje nam je dano in je največ, kar imamo. V njem so sončni in senčni dnevi in tudi rohnijo viharji, včasih nas stisnejo, da smo le sam sebi tujec. Pa kljub vsemu korajža velja, sreča spremlja hrabre." Silvo Karo ga ni zaman poimenoval "guru slovenskega modernega alpinizma" in Viki Grošelj ga je utemeljeno označil za "slovensko narodno bogastvo", saj je eden velikanov slovenskega in tudi svetovnega plezanja in alpinizma nanizal toliko vzponov in prvenstvenih smeri, da pri njem odpove vsaka matematika. Povprečen plezalec zbere okrog 1000 smeri, Knez pa se le namuzne, da deluje kot mali alpinistični odsek. Skromnemu Frančku ni mar za številke, poudarja, da vedno poišče pot, ki mu je ljuba. Zanj je življenje alpinizem in obratno. Brez izpostavljanja v javnosti, ki se ji vztrajno izogiba. Njegovo skopo odmerjene, a tehtno izbrane besede pa kar vabijo med platnice Ožarjenega kamna, kjer Franček odpre vrata svoje globoko osebno doživete alpinistične poti, ki navdihuje s srčnostjo in predanostjo, očaruje s poetično igro besed in sipa življenjske modrosti.

Pride čas, ko mineva noč, ko zvodenijo sanje in duh ne najde več sladkega miru, da se nemirno premetavaš po ležišču, dokler se ne zazreš v rojevajoči se dan, v svit, ki sramežljivo razkriva tančico, stkano iz samih svetlikajočih se kristalov.

Splezal sem še na zadnji skalnat steber. Na njem so rasli modri encijani, eden med njimi pa je bil bel. Strmel sem in strmel v beli privid. V cvet, ki ga je tu zame pustila očetova roka.

Takšni, slabo zabiti, skrivenčeni klini ostajajo za mano. Precej časa je potrebno, da se v meni vzpostavi ravnovesje, ki sprejme dejstva, da v tem belem zidu ni nikakršnega varovanja in tudi ne vrnitve. Je le še pot naprej, popolnost gibanja in misel na tukaj in zdaj. Samo to in nič več. Splezava na vrh kamina. Na sneženem zmajevem hrbtu se ozreva navzgor v navpični beli steber. A ni kaj - odločitev je že davno padla.

Takrat se v sosednji steni odlomi del ledene pregrade. Zadoni pošastna salva. Veličastna je in pretresljiva - nama v čast ali v opomin? Potegnem naslednji raztežaj in se pripnem v ledne vijake. Po veliki grapi v nasprotni steni se je razlila mlečna luč polnočnega sonca. V njej zadonijo ledene orgle, zvok se razleže naokoli, in kmalu doni iz vseh grap. Zazveni leden mrtvaški marš. Spet pribrenčijo sveče. Strižem z ušesi in lovim vsak šum. Vem, da sva tokrat zagrizla v pretoplo noč. Doslej sva nizala smeri v večjem mrazu, zdaj pa je vse drugače. naju bo nocoj iz teh nedotaknjenih strmin pometlo? Samo en oster sunek bele smrti, pa bova družba onim siromakom, ki že dolga leta spe v ledenem grobu pod to steno.

Valovi ledeniške reke se srebrno lesketajo. Pod turkizno nebo kipijo ožarjeni skalni oltarji. Trepetajoč zrak režejo dolgi škrlatni žarki. Ožarijo velik, gladek graniten blok, da se blešči v nezemski lepoti. Na njem v asanah sedijo modri in pijejo zadnjo moč ugašajočega dneva. V nebo se vrtinči hvalnica. Zlati žar svetlobe se razlije, kot bi se razlilo zlato olje. Škrlat počasi slabi z zadnjim žarom, nebeški oče poljubi zemeljske otroke v slovo.

Krvavo rdeč jutranji škrlat ožari vrh nad našimi glavami in se prelije v rumenilo, ki počasi zdrsne navzdol in oblije gladko granitno obličje Torrejeve glave. Blešči se kot čisto zlato. Nebeški pozdrav izgine kot sanjski privid. Stopimo na ledeno Torrejevo krono. Izzvenelo je davno, silno hrepenenje.
Strmim v vrhove, ozaljšane z ledenimi grivami. Zvedavim očem jih že zakriva megleni zastor. Ob tej veličini je vsak dan v dolini le še bolest v sivini. Kakor padli angel bi kriknil ...

Med smehom čas prav hitro mine. A smeh je včasih le krik samotnega srca ...

Bazo preplavi val veselja. Nastane vik in krik in v silni plimi nenadne sreče je ta sunek za nekatere prehud. V oči jim stopijo solze in na ožganih licih zatrepečejo sijoči biseri. da ne bi videli teh zakladov, ki so privreli iz globin iskrene duše, obraze skrijejo v raskave dlani.

Dolga leta sem molčal in zgodbo o plezanju v Lhotseju nosil v sebi. bal sem se, da bi ji s pisanjem uničil vso veličino. A z leti jo je čas obklesal in silnost se je utrudila. Tudi prijatelje z odprave je raztrosil veter časa, tako kot trosi snežni prah po pobočjih južne stene. Ostali so le drobci, svetli, v dalji, kot takrat, ko upreš oči v jasno zvezdnato nebo.

Z enim samim stavkom lahko človek pokaže in pove več, kot bi govoril sto let.

Tisočletja je voda po steni risala žlebiče, dolbla jamice in klesala rogljiče. Danes bodo nama, tujcema, v pomoč za oprijem in stop, in meni dobro znani skrivnostni kažipot, da uresničim svojo drzno pot.

Pripravila: Manca Čujež
* Odlomki so iz knjige Ožarjeni kamen Frančka Kneza.

15.07.2015 20.10



Friko, 15.07.2015 - Peter Mikša
Fraček Knez - 60 let legende

Franc (Franček) Knez se je rodil 15. julija leta 1955 v Celju in se alpinistom na tamkajšnjem alpinističnem odseku pridružil 1973. Od takrat pa do danes je opravil več kot 5000 alpinističnih vzponov in preplezal več kot 800 prvenstvenih smeri, med katerimi jih je mnogo prelomnih tako v našem prostoru kot na svetovni ravni. Kot je rekel njegov pogosti soplezalec Silvo Karo, ki je poleg Janeza Jegliča – Johana s Frančkom sestavljal neformalno navezo »trije mušketirji«, je Franček »guru« slovenskega modernega alpinizma.

Bil je prvi, ki je gojil športni pristop k alpinizmu, njegove izjemne psihofizične sposobnosti ter neverjeten občutek za skalo pa so se kmalu pokazale pri zviševanju težavnosti njegovih vzponov. Franček je iz izjemo alpinističnega smučanja gojil vse zvrsti alpinizma na najvišji možni ravni. Legendarni so njegovi zimski vzponi, prvenstvene smeri in proste ponovitve, hitre solo ponovitve v vzponu in v sestopu, poleti, pozimi in tudi ponoči. Njegov geografski razpon plezalskega delovanja je segal od majhnih plezališč preko domačih sten sten, Alp, Patagonije, ZDA pa vse do Pakistana in nepalske Himalaje in povsod je za seboj pustil neizbrisljiv pečat, ki je mnogim mlajšim generacijam še vedno uganka.

Prelomno je bilo leto 1977 ko je poleg epskega zimskega vzpona po smeri Modec-Režek v Štajerski Rinki opravil tudi zelo težavne vzpone nad Chamonixom, npr. Ameriško direstissimo v Druju, novo Slovensko smer v steni Grandes Jorasses, Mrtvaški prt in S steno Grand Charmoz, vse z Jožetom Zupanom v vsega dobrem tednu dni. Dvakrat je plezal v Peruju, se udeležil odprav na Everest 1979, v južno steno Lotseja 1981, kjer sta z Vanjo Matijevcem dosegla rob stene in na Jalung Kang, toda Franček je vedno bil veliko bolj človek vertikale in zato so mu bile veliko bližje patagonske gore. Tam je skupaj s Silvom Karom in Janezom Jegličem preplezal novo smer v Fitz Royu, Torre Eggerju in s slovensko odpravo V steno Cerro Torreja. Eden prvih je plezal v stolpih Trango v Pakistanu, kjer je z Bojanom Šrotom in Slavkom Cankarjem preplezal Slovensko v Brezimenem rango) stolpu, zelo težki pa so bili tudi vzponi v Indiji, v steni Meruja in Bagiratija. V evropskih gorah je največ plezal v Dolomitih,kjer so njegove zelo zahtevne smeri v Cinah, Marmoladi, Civetti in Tofani, je pa tudi eden redkih plezalcev s prvenstvenimi smermi v vseh treh porblemih Alp, torej v Grandes Jorasses, Matterhornu in Eigerju. V slednjem je leta 1982 sam preplezal klasično smer v vsega šestih urah, kar je bil takrat daleč najhitrejši vzpon sploh.
Njegov opus v domačih gorah pa je itak tako velik, da lahko omenimo samo nekaj smeri, ki so izstopale po zahtevnosti, in ki so še danes izziv največjim mojstrom (npr. Korenina v Triglavu) ter na primer Smer norosti v Vršacu, ki je kljub večim poskusom odbila vse plezalce. Morda je zanimiv še podatek, da je v triglavski steni opravil kar 40 (!?) prvenstvenih vzponov. Franček se je po letu 1993 popolnoma umaknil s plezalskega prizorišča, živi umirjeno življenje, kar pa ne pomeni, da ne pleza več. Nasprotno. Opremlja nove skale, pleza na svojih skritih lokacijah. Pri tem ga ni ustavila niti huda poškodba hrbtenice, ki jo je dobil zaradi padca v plezališču leta 1999. Napisal je tudi knjigo Ožarjeni kamen, v kateri ga spoznamo kot pronicljivega opazovalca narave, življenja in še najmanj kot človeka ocen oziroma številk, po katerih je bil nekdaj znan. A kljub temu ne moremo mimo njih in kot zanimivost povejmo, da je leta 1983 poleg dveh odprav (Patagonija in Yosemite) nanizal kar 307 vzponov v gorah - od tega 115 prvenstvenih – pri tem, da je redno hodil v službo in nikoli ni vozil avtomobila...

Vir: Mikša Peter, Urban Golob: Zgodovina slovenskega alpinizma.
Fotografije: arhiv Franček Knez (naslovna foto Marjan Frešer).
 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46075

Novosti