Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kolesarje povabimo,

Delo, Trip - Blaž Močnik: ... da jih potem oglobimo

Soča Outdoor Festival Prireditelji ne smejo izpeljati gorskokolesarskega maratona

Tolmin – Prireditelji posoškega Soča Outdoor Festivala (SOF) so tik pred prireditvijo dobili prepoved za gorskokolesarski maraton. Zaradi zakonodaje so gorski kolesarji v varovanih okoljih nezaželeni. Ironija je popolna, saj Slovenija na svetovni razstavi Expo v Milanu promovira prav kolesarjenje s filmom SOF.

SOF je doslej pod streho dvakrat uspešno spravil prireditev, ki poteka po tolminskem hribovju in prečka tudi meje Triglavskega narodnega parka (TNP). Prav vožnja znotraj nacionalnega parka pa je bila največja prepreka pri pridobivanju dovoljenja.

»Zavod za varstvo narave je vlogo za načrtovano javno prireditev vožnje s kolesi v naravnem okolju zavrnil na osnovi varstvenega režima zakona o TNP, ki na območju narodnega parka prepoveduje voziti, ustavljati, parkirati ali organizirati vožnje z motornimi vozili in kolesi v naravnem okolju,« je dejala Mateja Marolt, višja svetovalka zavoda, ki po spremembi zakona o ohranjanju narave (ZON) išče soglasja namesto prirediteljev.

Proti prirediteljem je nastrojena tudi zakonodaja, ki določa, da po planinskih poteh, ki ne potekajo po poljskih ali gozdnih prometnicah, ni dovoljena vožnja z gorskimi kolesi. »Ugotavljamo, da planinske poti v obravnavnem območju niso določene za kolesarjenje, zato vožnja in posledično tudi organizacija prireditve vožnje s kolesi nista dopustni.«

Država brez vizije

Organizatorji so razočarani in z njimi lokalna in širša kolesarska skupnost. »Naša zakonodaja je za gorsko kolesarjenje resen problem. Kakšno sporočilo dajemo tujini? Na prireditev so se prijavili tudi novinarji. Na kakšnih 15 odstotkov prenočitev v dolini Soče lahko brez gorskega kolesarjenja kar pozabimo,« se je spraševal prireditelj Jan Klavora. Kolega Peter Dakskobler ga je dopolnil: »Ves čas opozarjamo, da zakonodaja še vedno ne dopušča večjega dela gorskega kolesarjenja v dolini, mi pa smo kot prireditev, ki mora zbrati vsa potrebna dovoljenja, samo prvi v vrsti.«

»Sramota. Ta zakonodaja ubija turizem. SOF brez gorskega kolesarstva je kakor rock festival brez kitar,« je ponazoril ambasador slovenskega turizma Nemec Peter Immich, redni obiskovalec Posočja in eden od avtorjev, ki sta leta 2008 izdala prvi gorskokolesarski vodnik po dolini Soče.

Slovenija torej kljub prevetrenemu ZON ni storila koraka naprej ter gorskega kolesarjenja sprejela za enakovredno rekreativno in turistično dejavnost. Za primerjavo naj navedemo, da je Hrvaška v nacionalnem parku Plitvice pred dobrim tednom gostila gorskokolesarski maraton s tisoč udeleženci, v Italiji pa se jih bo vsaj petkrat toliko zbralo v nacionalnem parku Stelvio na prireditvi Sellaronda Hero. Avstrijska Koroška je pretekli teden na dirki Four Peaks gostila 900 kolesarjev.

Razočarani v Spiritu

»Država še ni odgovorila na osnovno vprašanje, ali je kolesarjenje njena strateška dejavnost ali ni. Ampak v tujini je to dobičkonosna dejavnost, ki naravi ne povzroča škode. Pri nas enostavno ni vizije,« je bil jasen Matej Obu iz slovenske kolesarske mreže.

Tudi v turističnem delu agencije Spirit obžalujejo, da bo SOF okrnjen: »Tovrstni dogodki pripomorejo k povečanju števila prihodov in prenočitev v slovenskem turizmu in pozicionirajo Slovenijo kot deželo neokrnjene narave z odličnimi možnostmi aktivnih doživetij v naravi. Upamo, da bo zakonodaja uredila to problematiko na način, ki bi omogočil razvoj produkta gorskega kolesarjenja.« Marko Lenarčič iz gospodarskega interesnega združenja pohodništvo in kolesarjenje meni, da so se stvari za gorsko kolesarjenje zadnji dve leti premikale v pravo smer: »Zato nas čudi neustrezna reakcija zavoda za varstvo narave, saj kaže na preveč enostranski in neažuren pogled na zadevo. Enkratni dogodki v letu, kot je SOF, ne obremenjuje okolja, hkrati pa destinaciji zagotovijo hitrejši in usmerjen razvoj turističnih produktov.«

Prepoved maratona so obžalovali tudi na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Menimo, da obstaja dovolj dobrih praks, ki potrjujejo, da je možno ustrezno razvijati take športne in turistične produkte tudi upoštevaje vidik ohranjanja narave, in da so taki neljubi dogodki nepotrebni. Zato si bo ministrstvo prizadevalo za spremembe zakonodaje, da bo omogočen razvoj gorskega kolesarjenja kot pomembnega dela trajnostnega razvoja turizma.«

Kje je zdrav razum

Za tolminskega župana je odločitev sprta z zdravim razumom: »Ob tem primeru se odpira tudi načelno vprašanje, kako se bo regijam, lokalnim skupnostim in vsem, ki se jim s takimi odločitvami bistveno omejuje razvojne potenciale, to kompenziralo. Zakon o TNP in njegov neizvajajoč razvojni del je tipičen primer politike, ki na daljši rok lahko prinese velike težave tudi pri izpolnjevanju njegovega temeljnega poslanstva.«

Blaž Močnik  

»SOF brez gorskega kolesarstva je kakor rock festival brez kitar.«

Peter Immich

Zavod za varstvo narave je prepovedal gorskokolesarski maraton v sklopu Soča Outdoor Festivala. Foto arhiv Soča Outdoor Festival

  24.06.2015
Kolesarje povabimo, da jih potem oglobimo

 

Kategorije:
Novosti KOL SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46051

Novosti