Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nenadna strela pobila kar cel trop gamsov

Slovenske novice - Marjan Raztresen: Na nadvse nenavadno odkritje je pod Kokrsko Kočno naletel naš priznani alpinist Davo Karničar.

JEZERSKO – Narava, ki se v Sloveniji letos ne obnaša po pričakovanih normah, ni bila prizanesljiva niti do tistih svojih podanikov, ki živijo z njo čisto tako, kot živi sama. V zgodbah iz gorskega sveta je bila doslej komajda kakšna, ki pripoveduje o tem, da je strela v najvišjih slovenskih gorah ubila kakšno divjo žival, kaj šele cel njen trop.

Močno zaudarjalo
Odslej bo takšno zgodbo pripovedoval znani vrhunski alpinist in smučar Davo Karničar, ki se je leta 2000 kot prvi na svetu smučal z najvišje točke našega planeta, z vrha 8848 metrov visokega Mount Everesta, prav do baznega tabora pod goro, skupaj z bratom Drejcem pa pet let prej tudi z vrha 8091 metrov visoke Anapurne.

»Pred dnevi,« nam je povedal Davo, »sem se po brezpotjih vzpenjal proti vrhu Kokrske Kočne (2520 m), da bi videl, kje je pred davnimi leti plezal prvenstveno smer moj pokojni brat Luka. Pod vrhom gore sem na nadmorski višini okoli 2400 metrov zagledal nenavaden prizor: po skalovju je ležalo razmetanih šest gamsjih trupel, ki so bila tam že več dni, saj je daleč naokrog močno zaudarjalo.«

Ovce, krave ..., ne pa gamsi
Davo, ki je poleg vsega drugega lovski čuvaj z opravljenim državnim izpitom, si seveda ni mogel kaj, da ne bi poskusil ugotoviti, katera sila je v njihovem najbolj naravnem okolju ugonobila kar šest gamsov. »Najbrž je ta gamsji trop presenetilo nenadno neurje,« nam je pripovedoval, »strela je udarila v največjo gamsjo kozo, staro šest ali sedem let, preostalih pet živali, še eno enako staro kozo, dva mladiča, ki sta bila še odvisna od matere, in dva starejša mladiča, ki so se ob nenadni spremembi vremena stisnili skupaj, pa je smrtni udar strele pometal naokrog, da so nekatere živali poginile zaradi strele, druge pa je najbrž ugonobilo neurje, ki je sledilo gromu.«

Lovci in alpinisti so že večkrat našli ostanke visokogorske divjadi, ki so jo odnesli snežni plazovi. Znani so tudi primeri, da se je cel trop ovac pred bližajočim se neurjem zatekel na vrh gore in se stisnil k skrinjici za žig in vpisno knjigo, kjer jih je pokončala strela. Na visokogorskih pašnikih so že našli od strele zadeta goveda, ki so se pred nevihto zatekla pod smreko, po kateri je z ognjenim bičem udaril Elija. Toda to so bile vendarle dolinske, tako rekoč mestne živali, ki so bile tam zgoraj le na poletni paši in niso poznale visokogorskih zakonov narave. Da pa je zadelo gamse, ki živijo leto in dan v tej naravi – ne, kaj takega je bilo doslej pravzaprav neznano. Ali pa ljudje niso naleteli na tako očitne sledove izpodnebnega ognja.

Čeprav bi vsaj Davo Karničar lahko. Že nekajkrat so ga namreč poklicali lovci, ki so v jagi na gamsa slabo streljali in so žival le obstrelili. Ušla jim je v nedostopne stene, ki so bile za Karničarja kajpada dostopne, tako da je divjo kozo rešil trpljenja, njenemu krvniku pa priskrbel že izgubljeno trofejo.

Vredni pet tisočakov
Med prvimi, ki je izvedel za Karničarjevo nenavadno visokogorsko najdbo, je bil dolgoletni visoki planinski funkcionar, njega dni izvrsten alpinist in pozneje celo nadlovec, starešina lovske družine Jezersko Franc Ekar. Niti on doslej še ni slišal, da bi cel gamsji trop pobila strela.
»Domnevati je mogoče,« nam je dejal, »da je prišlo neurje dobesedno v hipu in se živali niso mogle umakniti na varno. Nekaj podobnega je bilo pred leti, ko je v šenčurskem lovišču v dolini strela pokončala dve srni.« Povedal nam je še, da je Lovski družini Jezersko strela pod Kočno vzela več kot 5000 evrov – toliko bi bil po tržni ceni vreden tak odstrel. A če jim njihov lovski čuvaj Davo Karničar za to svojo najdbo ne bi povedal, varčni Gorenjci o tej izgubi seveda ne bi niti premišljevali, kot ne premišljujejo o vseh drugih izgubah svoje divjadi, za katero sploh ne vedo, da jim jo je vzela narava okoli najvišjih slovenskih gora.

Marjan Raztresen

14.09.2014


Davo Karničar/G-L: Gamsja tragedija


15. september 2014

Strela pobila trop gamsov
Gorenjski Glas - Cveto Zaplotnik: Strela je letos poleti na severni strani Kokrske Kočne pobila šest gamsov. Njihova trupla je našel alpinist in lovski čuvaj Davo Karničar.

Marsikateri gams konča tudi v snežnem plazu, pri tem pa v lovski kroniki izstopa dogodek iz leta 1953, ko so v Suhem dolu nad Suhadolnikom v Kokri spomladi našli v skopnelem snežnem plazu ostanke petnajstih gamsov.

Zgornje Jezersko – Strela je letos poleti nad t. i. Povnovo dolino na severni strani gornjega masiva Kokrske Kočne, to je na visokogorskem, neobljudenem območju, ki že stoletja velja za »svet gamsov«, udarila v trop gamsov. Ko je znani alpinist ter lovec in lovski čuvaj v jezerski lovski družini Davo Karničar 11. avgusta letos lazil po tem območju, je naletel na šest gamsovih trupel – na dve kozi, stari šest do sedem let, ter po dva še doječa in dva starejša mladiča. Ožgana koža in razmetana trupla so potrdila, da je bila to posledica udara strele. Ker so trupla že močno zaudarjala, je Davo pobral in snel roglje z gamsovih glav in naredil nekaj fotografij, natančnejšo analizo rogljev pa je opravil v dolini. Davo je eden redkih lovcev, ki je usposobljen za gibanje v nevarnem gorskem svetu, kjer se zadržujejo gamsi. V primerih, ko uplenjen ali zastreljen gams obstane v strmini oz. steni, ki je za »navadne smrtnike« nedostopna, za pomoč zaprosijo Dava. Na Jezerskem pravijo, da takšne pomoči še nikoli ni odklonil.

Franc Ekar, nekdanji dolgoletni predsednik Lovske družine Jezersko, se ob tem dogodku sprašuje, zakaj se gamsi ob nevihti niso pravočasno umaknili na varno (so bili morda pregnani in za iskanje varnega zavetja ni bilo več časa), kako realni so državni lovskoupravljavski načrti, ko pa vendarle ni natančno znano, koliko divjadi pogine zaradi udara strele, snežnih plazov in drugih nesreč, zakaj je zakonodaja o lovu in lovstvu enaka za vsa območja v Sloveniji ne glede na velike razlike med območji, in zakaj v zakonodaji ni posebej urejen gorski lov, ki od lovcev zahteva dodatno usposobljenost in opremljenost.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 46075

Novosti