Išči

Novosti

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Objavljalci

Authors

Arhiv

Po Jurčičevi poti prek 4.000 pohodnikov

Dolenjski list: Višnja Gora, Muljava, Krka - Današnjega, tokrat že 21. pohoda po Jurčičevi poti se je udeležilo prek 4.000 pohodnikov iz vse Slovenije. ... Govor Vikija Grošlja

Planinsko-literarno popotovanje je letos potekalo v znamenju 170-letnice rojstva pisatelja in časnikarja Josipa Jurčiča in 50-letnice letnega gledališča na Muljavi. Pohodnike, planince in ljubitelje narave je letos Jurčičeva pot pričakala kot del Krožne poti Prijetno domače, s katero domača občina Ivančna Gorica privablja obiskovalce k ogledu bogate kulturne dediščine in številnih naravnih lepot, so v sporočilo za javnost zapisali na ivanški občini.
Že od zgodnjih jutranjih ur so v starem mestnem jedru Višnje Gore odmevali zvoki Godbe Stična, ki je pohodnike pospremila na pot. Najprej so se povzpeli do razvalin gradu Višnjegorskih grofov nato pa nadaljevali proti Polževem in najvišji točki pohoda. V prijetnem pomladanskem vremenu je pot vodila mimo razvalin gradu Rojinje in Slemenice, kjer je tudi pisatelj Jurčič črpal motive za svoje pripovedi in romane. Po dobrih treh urah hoje so prispeli do Jurčičeve domačije na Muljavi, nekateri pa so nadaljevali pot tudi do Krke in si ogledali še izvir dolenjske lepotice v Krški jami ter turistično razstavo domačih osnovnošolcev.

Na Jurčičevi domačiji sta glavna prireditelja pohoda, Občina Ivančna Gorica in Planinsko društvo Polž v sodelovanju s številnimi lokalnimi društvi in domačini pripravila bogat kulturno-zabavni program. Zbrane je nagovoril slavnostni govornik, alpinist Viki Grošelj, ki se je v govoru dotaknil hoje v naravnem okolju, kot izredno razširjene oblike rekreacije pri številnih Slovenkah in Slovencih. Dodal je še, da "ima mehkoba Dolenjske pokrajine svoj edinstveni šarm. Če jo povežemo še s kulturo, tako kot jo povezuje Jurčičeva pot, je to čisti športno-kulturni presežek za vsakega pohodnika."

Tamkajšnji župan Dušan Strnad je izrazil zadovoljstvo, da je Jurčičeva pot med pohodniki tako priljubljena, zato so jo tudi vključili v Krožno pot Prijetno domače kot osrednji občinski turistični produkt, ki že privablja številne pohodnike, kolesarje in druge obiskovalce. Pot pod občinskim sloganom Prijetno domače povezuje dvanajst turističnih biserov občine, na njej pa obiskovalci spoznajo vse kulturne in naravne znamenitosti ter celovito turistično ponudbo občine Ivančna Gorica.

Predsednik višnjegorskega Planinskega društva Polž Aleš Erjavec in podpredsednik Planinske zveze Slovenije Tone Jesenko sta pozdravila pohodnike, ki se tudi letos niso izneverili in kljub slabi vremenski napovedi prišli na pohod, ki za mnoge pomeni tudi otvoritev pohodniške sezone.
Tisoči pohodnikov so se lahko naužili žarkov pomladanskega sonca in uživali tudi v kulturnem programu, ki so ga pripravili člani muljavskega kulturnega društva. V programu so sodelovali Godba Stična, Tamburaška skupina Zagradec, Plesna šola Guapa in dijakinje Srednje šole Josipa Jurčiča, za dobro razpoloženje pa so v nadaljevanju programa poskrbeli še člani ansambla Krjavelj.

V bogatem spremljevalnem programu so bile pohodnikom na voljo številne stojnice lokalnih ponudnikov, že na startu poti je bila razstava ilustracij Kozlovske sodbe v Višnji Gori avtorja Roberta Kuharja, na Muljavi pa so bile na ogled postavljene ilustracije iz slikanice Prijetno domače za male sanjače avtorice Dragice Šteh in ilustratorke Tine Zajec. Domiselna slikanica namenjena najmlajšim skozi verze in slike opisuje vseh 12 biserov Ivanškega turističnega venčka, še pravijo na ivanški občini.

J. A.
Foto: Občina Ivančna Gorica


Velika množica na Jurčičevem pohodu

Delo - 01.03.2014
Bojan Rajšek, Litija

Višnja Gora, Muljava - Več kakor 4000 ljubiteljev hoje se je danes udeležilo literarnega pohoda Josipa Jurčiča od Višnje Gore do Muljave, ki ga že vrsto organizirata Planinsko društvo Polž in ivanška občina. Na cilju na Muljavi je zbranim spregovoril znani alpinist Viki Grošelj.
Pohodniki so morali prehoditi dobrih dvanajst kilometrov dolgo pot, ki je bila po katastrofalnem žledolomu dobro pripravljena, za kar so poskrbela tamkajšnja društva.
Na startu poti v Višnji Gori je bilo še posebej slovesno, saj so pohodnikom v pozdrav igrali stiški godbeniki, v Mestni hiši, ki je ponos tega mesta, pa so za obiskovalce pripravili ogled razstave ilustracij Jurčičeve Kozlovske sodbe v Višnji Gori avtorja Roberta Kuharja.
Obiskovalci letošnjega že 21. pohoda po vrsti so obenem prehodili tudi del krožne poti z imenom Prijetno domače, ki poteka po občini Ivančna Gorica in je lani postala osrednji občinski turistični produkt, s čimer želijo obiskovalcem predstaviti kulturne in naravne zaklade tega območja.

Pohod poteka vsako prvo soboto v mesecu marcu v spomin na četrti marec 1844., ko se je rodil pisatelj Josip Jurčič.

Po prepričanju alpinista Grošlja je hoja navajanje človeka na preprostost in preudarnost. »Ti dve vrednoti sta v našem na videz modernem svetu vse premalo cenjeni. S hojo tudi kar najmanj škodujemo okolju. Pešačenje kaj lahko postane način življenja, ki te nadvse izpolnjuje. Če pa ima gibanje v tej mehki, očarljivi pokrajini povezavo še s kulturo, pa Jurčičev pohod lahko ocenim kot pravi športno kulturni presežek. Sem velik pristaš tako športa, kot kulture. Obe dejavnosti se mi zdita izjemno pomembni za polno življenje vsakega od nas,« je zbranim med drugim povedal Grošelj. Zbrane so nagovorili tudi ivanški župan Dušan Strnad, predsednik Planinskega društva Polž Aleš Erjavec in podpredsednik Planinske zveze Slovenije Tone Jesenko.


Govor Vikija Grošlja

Spoštovani ljubitelji pohodništva

Športna »izobraženost« nekega naroda se prav gotovo ne meri po številu športnih objektov, kjer se odvijajo športne prireditve, ki jih manjše ali večje število gledalcev pasivno spremlja. Veliko bolj pomembno je čim večje število državljanov, ki se kolikor toliko redno ukvarjajo z gibanjem. Prava sreča je, da v Sloveniji obstaja toliko različnih možnosti za krepitev telesa in s tem tudi duha. Bolj ko spremljam to pestrost ponudbe, bolj me privlačijo tisti najbolj primarni načini, ki so tudi daleč najcenejši.

Eden od teh je brez dvoma hoja. Gibanje z izjemno tradicijo, ki je bilo do izuma prvih prevoznih sredstev, ob jezdenju, pravzaprav edina možnost premikanja iz kraja v kraj. Vesel sem, da zadnja leta doživlja pravo renesanso. Vse številnejše pešpoti in s tem še zdaleč ne mislim samo na planinske, človeka vračajo k hoji. Hoja je pravi balzam za dušo in telo v času histerično hitečega sveta, ki že zdavnaj ne ve več kam hiti. Bolj ko hitimo, manj časa imamo. Vsaj meni se je to v življenju žal kar nekaj časa dogajalo. Hoja me upočasni, umiri, hkrati pa mi prevetri možgane. Med hojo laže razmišljam, načrtujem in se sproščam. Če gre pot v breg pa veliko naredim še za svojo telesno pripravljenost.

S tem pa možnosti, ki jih ponuja hoja še zdaleč ni konec. Pravzaprav se tu šele začenjajo. Sam sem pristaš športnih aktivnosti, ki se odvijajo v naravi. Gibanje, ob katerem doživljam še lepoto pokrajine in jo raziskujem, me še posebej izpolnjuje. Zato še dodatno uživam pri hoji po poteh in pokrajinah, kjer še nisem bil. Na Jurčičevem pohodu sem prvič a zanesljivo ne zadnjič. Kaj je lepšega kot med počasnim premikanjem doživljati svet okrog sebe. Kaj vse lahko zaznaš, če se ti ne mudi in se lahko ustaviš kjer hočeš. Kako zelo začneš ceniti to kar si pridelal v »potu svojega obraza« in s svojo lastno energijo. Ob hoji vse bolj postajaš pristaš znanih resnic, ki imajo že kar »filozofske razsežnosti«: Če ti je vseeno kdaj prideš, ne boš nikoli zamudil; če ti je vseeno kje si, se ne boš nikoli izgubil.

Hoja je navajanje na preprostost in preudarnost. Vrednoti, ki sta v tem našem na videz modernem svetu vse premalo cenjeni. S hojo tudi kar najmanj škodujemo okolju. Pešačenje kaj lahko postane način življenja, ki te nadvse izpolnjuje. Če pa ima gibanje v tej mehki, očarljivi pokrajini povezavo še s kulturo, kot v našem primeru, pa Jurčičev pohod lahko ocenim kot pravi športno kulturni presežek. Sem velik pristaš tako športa, kot kulture. Obe dejavnosti se mi zdita izjemno pomembni za polno življenje vsakega od nas.

Iskrene čestitke organizatorjem za letošnji že enaindvajseti izvrstno organizirani pohod. Posebej še vsem tistim, ki so nam omogočili varen prehod skozi področja, ki jih je prizadel žled. Ste pravi simbol tistih tisočev in tisočev Slovencev, ki so v nedavni naravni katastrofi pomagali. Brez deljenja pametnih naukov, brez moraliziranja in brez računice. Preprosto zato, ker se sočloveku v stiski pomaga. Prej sem že omenil preprostost in preudarnost. Naj sedaj izpostavim še solidarnost in sočutje. Prav te univerzalne vrednote, stare že tisočletja so tiste na katere se lahko v življenju zanesemo.

Kaj vse je danes na tej lepi poti doživel in kaj mu je dala, najbolje ve vsak od nas sam. Vsi skupaj pa smo organizatorjem lahko hvaležni za idejo in praktičen prikaz, da je v življenju marsikaj uresničljivo, če si to le dovolj močno želimo. Upam, da boste z žlahtno tradicijo Jurčičevega pohoda uspešno nadaljevali tudi v prihodnje.

Naj se čisto na koncu še enkrat vrnem h kulturi. Kako je že zapisal veliki Janez Menart v eni od svojih pesmi? »… in sreča je, da je pred mano pot, in to da vem, da slast je v tem, da grem …«

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 45948

Novosti