Uredništvo: info@planid.org
| Registracija

Forum » Zanimive ture » Dobrač (Avstrija), Vošca

Matej Kucler, četrtek, 14. februar 2013, ob 23:59

Preteklo nedeljo sem se odločil, da se podam na Dobrač v Avstrijo. Na pot se odpravim že zgodaj, čez Korensko sedlo v Villach in po alpski cesti do izhodišča, ki se konča nekje na dobrih 1700 metrov. Ko prispem tja je ura kazala 5 zjutraj. Zunaj je bilo mrzlo (kakšnih -15°C), zato se hitro oblečem in kar pot pod noge. Pot je bila lepo urejena in se ni prediralo, prav vsak slehrni korak je škripalo pod gojzarji. Pot se kar malo vleče a razgledi so ob prebujanju jutranjega sonca božanski. Rad fotografiram, zato je fotoaparat vedno v pripravljenosti. Vse do vrha koče, cerkve so se odpiral vedno lepši razgledi. Kot iz vsake gore so tudi iz Dobrača lepi razgledi tako na Avstrijske gore, kot naše. Odpravim se še do križa, ki pa je kar izpostavljen, napihan sneg a uhojena potka, ki vodi do križa in slovenske cerkve. Vzamem si čas za razglede, malo počitka potem pa se počasi odpravim nazaj do izhodišča. Večina gre s turnimi do koče, nato pa se nazaj spustijo. Ko pridem do izhodišča je bila ura šele okoli 9, zato se odločim še za kakšno turo v Sloveniji. V naprej imam preštudirane izhodišča, poti, cilje, +/- na poti, čas. Odločim se za Vošco, odpeljem se do Srednjega vrha. Na izhodišču se odpravim v smeri Vošce a me tabla za Trupejevo poldne prepriča, da poskusim na vrh Trupejevega poldna. Sledim turnim smučarjem vse do samotne hišice z nekaj razgledi, še nekaj korakov grem naprej. Vedno bolj se mi je začelo predirat, rekel sem si dovolj bo in se obrnem nazaj proti Srednjemu vrhu. Iz vasi se odpravim po asfaltni cesti do kmetije, nato pa v klanec. Pot je bila uhojena, zato večjih težav nisem imel, tudi brez palic gre. Tik pod vrhom gaz ni več tako prijazna a se da hodit. Končno prispem na vrh, vzamem si trenutek za razglede, malo počitka, kakšno slikco. Čas beži, zato sestopim proti vasi. Pogledi na Martuljške gore, Jalovec, Ponce in še kam so prekrasni tako iz vrha, kot iz vasi Srednji vrh. Sonce je počasi zahajlo in čas je bil za odhod proti domu. Med potjo že razmišljam, kam bom šel naslednjič.

Matej Kucler, petek, 15. februar 2013, ob 00:03

https://picasaweb.google.com/114400986607884783562/DobracVosca

eXTReMe Tracker